Większość osób kojarzy detoksykację z silnym procesem dotyczącym przede wszystkim jelit. Rzeczywiście, zioła oczyszczające organizm w pierwszej kolejności oddziałują na układ pokarmowy. Z tego samego powodu detoks jest nierozerwalny z odpowiednią dietą, a nawet postami. Aby przejść przez to harmonijnie warto wspierać odpowiednimi roślinami także inne elementy naszego ciała oraz umysł.

Krążenie krwi i limfy w czasie detoksykacji

Układ krążenia można podzielić na dwie, integralne części: krwionośny i limfatyczny.

 1. Krew utrzymuje odpowiednie pH płynów ustrojowych czy stała temperaturę ciała. Jej istotnym zadaniem jest transport i rozprowadzanie składników odżywczych, tlenu i hormonów, a także usunięcie zbędnych produktów przemiany materii. Dokonuje się to dzięki wymianie za pośrednictwem płynu tkankowego.
 2. Tkanki otrzymują substancje odżywcze, a w węzłach chłonnych płyn zostaje oczyszczony z drobnoustrojów i toksyn. W ten sposób otrzymujemy tzw. limfę, która jest w ciągłym ruchu i zapewnia ciału równowagę środowiska wewnętrznego. Kiedy limfa nie krąży, toksyny pozostają w naszym ciele.

Zanim zanurzymy się w aromatyczny świat ziół oczyszczających, poznajmy inne, niezawodne sposoby na pobudzenie krążenia limfatycznego:

 • ruch, np. skoki
 • świeże powietrze (dotlenienie)
 • oddech głęboki, przeponowy
 • luźny, nieuciskający ciała ubiór
 • odpowiednie nawodnienie
 • świeże owoce i warzywach
 • suche szczotkowanie ciała
 • zimne lub naprzemienne prysznice
 • pożywienie i napoje bogate w antyoksydanty

Zioła oczyszczające organizm - Fitoterapia

 Znanych jest wiele terapii roślinnych oraz ziół oczyszczających jelita. Należy pamiętać aby ich użycie było połączone z ruchem, zbilansowaną dietą i właściwym przygotowaniem surowców fitoterapeutycznych (roślinnych) do spożycia.

Przed przystąpieniem do właściwego detoksu warto zrezygnować z ciężkostrawnych pokarmów, a kawę zastąpić np. yerba mate. Zdarza się, że działa ona przeczyszczająco, a przy tym  zawiera kompleks witamin i minerałów oraz antyoksydantów. Pozwala doprowadzić układ pokarmowy do swoistej równowagi.

Następnie można przygotować mieszanki z wybranych ziół oczyszczających organizm:

 • babka zwyczajna, pokrzywa, skrzyp, przytulia czepna, łopian, imbir (wsparcie układu limfatycznego i moczowego)
 • mniszek pospolity, owoc jałowca, perz, prawoślaz, wrotycz (dla wzmocnienia narządów wewnętrznych i mikroflory)
 • żeń-szeń, który działa także pobudzająco i pomaga zrezygnować z naparów kofeinowych
 • pietruszka, ashwagandha, traganek błoniasty, melisa, konopia (dla obciążonych stresem i nadmiarem kortyzolu nadnerczy)
 • lukrecja i oman (właściwości osłaniające oraz oczyszczające płuca ze śluzu; uwaga – przy nadciśnieniu nie można pić lukrecji).

zioła oczyszczające organizm

Zioła oczyszczające organizm z toksyn

Oprócz poszczególnych układów w ciele, które detoksykują się stopniowo, pozbywamy się także nadmiaru toksyn, metali ciężkich wdychanych z zanieczyszczeniami powietrza, a także  różnego typu patogenów oraz robaków. Zioła oczyszczające organizm z pasożytów i grzybów są konieczne dla bezpiecznego przejścia przez cały proces. Pozwala to przywrócić odpowiednią florę bakteryjną, co podnosi odporność i komunikację neuronalną.

Dodajmy do wymienionych wyżej roślin gatunki antypasożytnicze: vilcacorę, lapacho, łupiny orzecha włoskiego, kurkumę, owoc jałowca oraz niezawodny piołun.

Warto przygotować z wybranych gęstą nalewkę lub zakupić ekstrakt oraz pamiętać o właściwym dawkowaniu. Różnego typu drobnoustroje i bakterie żyją w naszym ciele i jest to…  całkowicie naturalne. Pomagają w trawieniu, pozbywaniu się resztek pokarmowych i prawidłowej odpowiedzi immunologicznej. Jednak zakłócona ich liczba od razu skutkuje rozwojem chorób – nie tylko fizycznych, ale również psychicznych.

Niezależnie od wybranych zestawów ziół oczyszczających, przyda się wcześniejsza konsultacja z praktykiem medycyny roślinnej – fitoterapeutą. A także notatka w kalendarzu lub telefonie, przypominająca o… relaksacji!

Inne sposoby na wykorzystanie detoksykujących roślin

Kiedy nasze ciało powraca do równowagi, a wcześniej było pełne obciążających złogów i toksyn, częste są przypadki huśtawek nastroju.

Kąpiel w płatkach róż oraz wywarze z igliwia sosnowego. Naparówka z anyżem, rozmarynem, rumiankiem. Tonik z octu z kwiatów czarnego bzu. Masaż peelingujący z udziałem sproszkowanych roślin. To tylko kilka skromnych przykładów na zadbanie o dobry nastrój podczas detoksu.

Relaksacja jest stanem, który dotyczy całego ciała i zaczyna się od rozluźnienia nerwowo-mięśniowego. Pozwala uspokoić rozbiegany umysłco może się nasilić w procesie odtruwania. Większa uwaga skierowana do wnętrza i ukojenie psychiki, to przepis zwiększenie skuteczności ziół oczyszczających organizm. Im mniej napięć będzie w nas, tym szybciej pozbędziemy się zatruwających i obciążających ciało zanieczyszczeń.   

Ambroży fusion

opis autora

Socialmedia

Warte uwagi

Oczyszczanie krwi

Układ krwionośny ma niebagatelne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, stąd efektywne oczyszczanie krwi z bakterii, toksyn czy złogów cholesterolu jest procesem...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .