Ciągła gonitwa, życie w biegu i stresujące praca to czynniki mające ogromny wpływ na nasze emocje i zdrowie psychiczne. Powyższe czynniki nierzadko są także przyczyną poważnych problemów ze snem. Jakie zioła warto stosować na uspokojenie nerwów?

Walka ze stresem

Apteczne półki są pełne rozmaitych farmaceutyków przeciwdziałających tak powszechnym w dzisiejszych czasach nerwicy, depresji czy bezsenności. Środki te są niewątpliwie skuteczne i proste w użyciu, nierzadko wywołują jednak szereg działań niepożądanych oraz uzależnienie. Dobrą alternatywą w przypadku początkowych symptomów niepokoju są mniej popularne mieszanki niektórych ziół. Jeżeli odczuwane napięcie nie zostało zdiagnozowane jako nerwica bądź depresja, warto sięgnąć po te naturalne środki lecznicze aby uniknąć późniejszej farmakoterapii. Zioła na uspokojenie nerwów nie obciążają bowiem wątroby, nie powodują otępienia i są w wielu przypadkach bardzo skuteczne w swoim działaniu. Siła ich działania będzie niewątpliwie dużo mniejsza aniżeli w przypadku produktów syntetycznych a czas oczekiwania na poprawę znacznie dłuższy, z drugiej jednak strony unikniemy wielu działań niepożądanych.

Jakie zioła na uspokojenie?

Osoby, które mają problemy z zasypianiem, łatwo się denerwują bądź odczuwają ciągły niepokój mogą odczuć znaczną ulgę po wprowadzeniu do swojej diety roślin wykazujących właściwości kojące zszargane nerwy. Lista ziół na uspokojenie nerwów nie jest długa, zawiera zaledwie cztery podstawowe pozycje: kozłek lekarski, melisa, passiflora i chmiel. W mieszankach ziołowych można tez niekiedy spotkać zioła pomocnicze, takie jak arcydzięgiel, gencjanę oraz głóg.

Kozłek lekarski

Kozłek lekarski, czyli popularna waleriana, zdecydowanie zasługuje na miano najlepszego zioła na uspokojenie. Jest to roślina wykazująca silne działanie wyciszające. Kłącze i korzeń kozłka z powodzeniem łagodzi niepokój i uczucie strachu oraz działa kojąco na strefę motoryczną ośrodkowego układu nerwowego wywołując tym samym stan ogólnego odprężenia. Dzięki czemu waleriana przejawia owo działanie? Otóż jest to możliwe dzięki występowaniu takich składników jak: olejek eteryczny składający się z estrów kwasu walerianowego i izowaleriowego, walepotriaty a także hesperydyna. Kozłek lekarski dzięki swoim działaniom przeciwskurczowym jest również stosowany w leczeniu nerwicy wegetatywnej.

Melisa

Myśląc o ziołach na uspokojenie z pewnością przychodzi nam na myśli melisa, inaczej rojownik. To kolejna roślina wykazująca silne właściwości kojące i łagodzące stany napięcia i niepokoju. Kiedy warto sięgnąć po ziele melisy? Warto to zrobić między innymi w stanach pobudzenia, wyczerpania nerwowego bądź w przypadku problemów z zasypianiem. Działanie rojownika z pewnością docenią osoby cierpiące na nerwicę układu pokarmowego. Bóle przewodu pokarmowego oraz biegunki to jedne z przesłanek do zastosowania naparu z tego aromatycznego zioła. Melisa łagodzi ponadto nieprzyjemne bóle głowy występujące na skutek przeżywanego stresu, przywraca wewnętrzna równowagę oraz spokój. Roślina ta wykazuje też łagodne działanie nasenne, najlepiej więc sięgać po nią w godzinach wieczornych. Ciekawostką jest, iż występujące w melisie garbniki i kwas rozmarynowy mają działanie przeciwwirusowe w przypadku opryszczki. Chcąc zatem uniknąć tej niekomfortowej choroby, warto regularnie pić herbatkę z melisy.

Passiflora

Passiflora, nazywana inaczej męczennicą cielistą, to roślina pochodząca z rejonów Ameryki Południowej. Została odkryta w 1569 r. w Peru, do lecznictwa została jednak wprowadzona dopiero w 1840 roku. Passiflora skrywa w sobie takie składniki, jak alkaloidy indolowe, fitosterole, glikozyd cyjanogenny, flawonidy, sole mineralne i pasiflorynę. Benzoflawon obecny w zielu wykorzystywany jest podczas terapii osób uzależnionych od alkoholu, nikotyny, THC i opioidów. Ziele męczennicy ma obecnie szerokie zastosowanie w leczeniu stanów emocjonalnych, takich ja: wyczerpanie nerwowe, zaburzenia pracy serca na skutek działania bodźców nerwowych, objawy przekwitania oraz łagodne drgawki pochodzenia ośrodkowego. Passiflora działa również zbawiennie w przypadku zaburzeń snu oraz stanów lękowych.

Chmiel

Zarówno szyszki chmielu, jak i lipulina znajdująca się we wnętrzu ich gruczołów, charakteryzują się działaniem uspokajającym. Jest to możliwe dzięki hamowaniu czynności kory mózgowej, utrudnianiu przenoszenia bodźców do mózgu oraz osłabieniu wrażliwości niektórych ośrodków w rdzeniu kręgowym. Chmiel wykorzystuje się także w przypadku wystąpienia przykrych następstw okresu przekwitania oraz w sytuacji wystąpienia nadmiernej pobudliwości nerwowej. Chmiel jest także traktowany jako świetne panaceum na zaburzenia snu. Trudności w zasypianiu oraz płytki i przerywany sen to zmora wielu osób. Właściwości ziela chmielu nie tylko ułatwią zasypianie ale także poprawią jakość snu i przyniosą uczucie porannego odprężenia.

Ambroży fusion

opis autora

Socialmedia

Warte uwagi

Oczyszczanie organizmu z pasożytów ziołami

Sytuacji z pojawieniem się pasożytów w organizmie człowieka nie należy ignorować. Zagnieżdżone pasożyty mogą wywoływać poważne choroby, powodować ból, dyskomfort oraz mieć bardzo...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .