Mówi się że wątroba jest jednym z pięciu kluczowych organów ciała ludzkiego, które to decydują o długości naszego życia. Również trzustka spełnia niebagatelną rolę, chociażby w złożonym procesie trawienia. Kojący wpływ na działanie owych organów mają zioła na trzustkę i wątrobę. Warto bliżej się im przyjrzeć.

Wątroba i trzustka – laboratorium w ciele człowieka

Wątroba to istne laboratorium w organizmie człowieka. W narządzie tym zachodzi wiele rozmaitych procesów, odpowiedzialnych za funkcjonowanie całego organizmu ludzkiego. Organ ten między innymi odpowiada za:

  • oczyszczenie krwi z wszelkich toksyn i szkodliwych składników,
  • wchłanianie składników odżywczych, takich jak witaminy czy żelazo,
  • regulowanie poziomu cukru we krwi,
  • produkcję enzymów trawiennych.

Nie tylko wątroba jest odpowiedzialna za rozmaite procesy trawienne w ludzkim organizmie. Podobne zadanie spełnia także trzustka, która w przeciwieństwie do wątroby nie wykazuje właściwości regeneracyjnych. Troska o należyty stan trzustki ma więc ogromne znaczenie w kontekście zachowania dobrej kondycji organizmu. Trzustka odgrywa znaczącą rolę w procesach zachodzących wewnątrz ciała ludzkiego. Jej dwa podstawowe zadania to:

  • wydzielanie enzymów trawiennych i soku trzustkowego,
  • wytwarzanie hormonów w postaci insuliny i glukagonu, które to odpowiadają za proces przemiany materii oraz właściwe stężenie glukozy we krwi.

Bóle wątroby czy trzustki oraz pozostałe zaburzenia pracy owych narządów potrafią zdecydowanie uprzykrzyć życie. Bardzo ważne jest zatem podjęcie odpowiednich działań już przy pojawieniu się początkowych symptomów zaburzenia ich pracy. Aby uniknąć leczenia syntetycznymi środkami farmakologicznymi, mającymi nierzadko zgubny wpływ na pracę reszty organizmu, warto zasięgnąć informacji na temat dobroczynnych efektów zastosowania medycyny naturalnej w postaci ziół leczniczych. Jakie zioła na trzustkę i wątrobę należy zatem przyjmować, aby zapewnić ich prawidłowe funkcjonowanie?

Jakie zioła na trzustkę i wątrobę?

Wiele występujących w naturze roślin ma właściwości przyczyniające się do regeneracji wątroby oraz przeciwdziałania wielu przykrym dolegliwościom związanym z pracą wątroby i trzustki. Dokuczliwe kłucie pod żebrami, kłopoty trawienne bądź występujące na skórze przebarwienia to bardzo wyraźne podstawy skłaniające wielu do sięgnięcia po odpowiednie zioła lecznicze. Jakie zioła warto zatem stosować na trzustkę i wątrobę?

Ostropest plamisty

Ostropest plamisty to roślina charakteryzująca się wieloma dobroczynnymi właściwościami. Występująca w niej sylimaryna ma działanie wzmacniające błony śluzowe wątroby, co w rezultacie umożliwia ochronę tego narządu przed niebezpiecznymi toksynami i zanieczyszczeniami. Dodatkowo ostropest wspomaga jej naturalną regenerację i umożliwia sprawne funkcjonowanie. Obecne w ostropeście plamistym antyoksydanty stanowią też skuteczną ochronę przeciwnowotworową. Ziele to jest polecane osobom cierpiącym na marskość lub stłuszczenie wątroby, dokuczliwe stany zapalne, zatrucia bądź powikłania po zażywaniu alkoholu i innych używek. Ostropest poprzez swoje oczyszczające właściwości, zdecydowanie wspomaga pracę trzustki i wątroby.

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski to bardzo popularne ziele o charakterystycznych żółtych kwiatach. Roślina ta posiada wyjątkowe właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Umożliwia także oczyszczanie wątroby z wszelkich toksyn i zanieczyszczeń oraz wpływa na czynność wydzielniczą trzustki. Usprawnia ponadto procesy trawienne a także optymalizuje wydzielanie żółci. Poprawne wydzielanie żółci ma natomiast ogromne znaczenie w kwestii odpowiedniej syntezy tłuszczów, dlatego też po mniszka powinny sięgnąć osoby, których dotychczasowa dieta opierała się na ciężkich i tłustych produktach. Ponadto występujące w mniszku fitosterole oraz witaminy działają  przeciwutleniająco i antyoksydacyjnie.

Jaskółcze ziele

Roślina, która sprawdza się wręcz idealnie w przypadku wszelkich dolegliwości trzustkowych. Wyjątkowo bogaty skład chemiczny ziela jaskółczego obejmuje chociażby kwasy organiczne, alkaloidy oraz flawonoidy, które działają moczopędnie, rozkurczowo oraz stymulują wydzielanie niezbędnej do trawienia żółci. Napar sporządzony z tej niezwykłej rośliny charakteryzuje się także działaniem umożliwiającym zwalczanie wirusów i bakterii a także reguluje wytwarzanie soku żołądkowego i trzustkowego, co z kolei działa zbawiennie na przemianę materii w organizmie.

Dziurawiec

Wymieniając zioła na trzustkę i wątrobę nie można nie wspomnieć o dziurawcu. To bardzo popularne ziele jest skarbnica wielu przydatnych związków, takich jak flawonidy, garbniki, antyoksydanty, hyperozyd czy rutyna. Zalety stosowania dziurawca to rozkurczenie mięśni gładkich ułatwiające przepływ żółci, zmniejszenie dolegliwości bólowych, złagodzenie objawów niestrawności czy normalizowanie pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego, na przykład trzustki. Ta dostępna niemal wszędzie roślina ma także zbawienny wpływ na narządy wewnętrzne organizmu poprzez poprawę ich ukrwienia.

Ambroży fusion

opis autora

Socialmedia

Warte uwagi

Zioła na reumatyzm

Sztywne i obolałe stawy to bolączka osób w każdym wieku. Doskonałym panaceum na wszelkie dolegliwości reumatyczne są naturalne rośliny lecznicze. Jakie zioła na reumatyzm warto...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .