Serce i naczynia krwionośne to organy tworzące układ krążenia. Celem pracy owego układu jest wprowadzanie w ruch krwi, która doprowadza do poszczególnych narządów i tkanek tlen i inne substancje odżywcze a także odbiera z nich zbędne produkty procesu przemiany materii. Jak dbać o prawidłową pracę układu krwionośnego? Jednym ze sposobów są zioła na serce.

Serce - ważny organ w ciele człowieka

Serce to bez wątpienia jeden z najważniejszych organów w ciele człowieka. Dbałość o jego zdrowie i sprawne funkcjonowanie jest kwestią niezwykle istotną. Niestety, wiele codziennych nawyków może być przyczyną poważnych zaburzeń pracy serca. Do najczęstszych możemy zaliczyć otyłość, nieprawidłową dietę, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej, przemęczenie fizyczne oraz stresujący tryb życia. Na skutek owych nawyków serce niekiedy zaczyna dopominać się o swoje prawa. Do typowych objawów problemów sercowych zaliczamy:

  • kołatanie serca,
  • krótki oddech,
  • drętwienie rąk czy nóg,
  • zawroty głowy,
  • szumy w uszach,
  • szybkie męczenie się,
  • ucisk i ból w okolicy mostka.

Objawów tych stanowczo nie wolno lekceważyć. Szybka reakcja może bowiem uchronić nas przed groźnymi chorobami. O zdrowe i mocne serce należy dbać nawet wtedy, gdy nie dostrzegamy u siebie wspomnianych objawów. Choroby serca są bowiem coraz częstszą przypadłością. Warto więc działać zapobiegawczo stosując chociażby niektóre zioła na serce.

Bardzo popularną formą leczenia zaburzeń pracy serca jest regularne stosowanie ziół. Szczególne znaczenie mają tutaj rośliny wykazujące działanie zwiększające przepływ krwi w naczyniach wieńcowych oraz w mięśniu sercowym. Proces ten ma bowiem ogromne znaczenie w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia zawału, udaru czy miażdżycy. Jakie zioła na serce, miażdżycę i nadciśnienie warto zatem wprowadzić do swojej codziennej diety?

Jakie zioła na serce?
Najlepsze zioła na serce to takie, które zwiększają dotlenienie mięśnia sercowego, wspomagają siłę skurczu serca lub działają rozkurczowo na naczynia wieńcowe. Najczęściej stosowanym zielem, usprawniającym pracę serca, jest głóg. Na naszą uwagę zasługują także inne rośliny, posiadające właściwości wspierające pracę tego jakże ważnego narządu.

Głóg
Kwiatostany oraz owoce tej rośliny zawierają cenne aminy, posiadające właściwości regulujące pracę układu krążenia. Ponadto głóg działa tonizująco na nasze serce oraz delikatnie wpływa na zwiększenie siły jego skurczów. Obniża także ciśnienie krwi, wzmacnia ściany tętnic oraz zmniejsza kurczliwość naczyń wieńcowych. Ziele głogu ma również dobroczynny wpływ na leczenie wielu schorzeń układu krwionośnego. Jest to możliwe za sprawą jego działania przeciwzakrzepowego, uspokajającego, moczopędnego i przeciwzapalnego. Obecne w tej roślinie flawonoidy pełnią zasadniczą rolę w utrzymaniu mięśnia sercowego w zdrowiu.

Miłorząb dwuklapowy
Miłorząb to roślina polecana osobom borykającym się z miażdżycą oraz chorobą wieńcową. Obecne w nim kwasy organiczne, terpeny i flawonoidy działają udrażniająco i wzmacniająco na ściany naczyń krwionośnych oraz pobudzająco na krążenie w kończynach, przeciwdziałając tym samym ich drętwieniu i skurczom. Ponadto zwalczają szumy uszne, zawroty głowy oraz brak koncentracji. Uznaje się, że substancje czynne zawarte w owej roślinie zapobiegają impotencji, nowotworom oraz starzeniu się organizmu.

Serdecznik lekarski
Ziele serdecznika obfituje w dobroczynne substancje, takie jak garbniki, żywica, kwasy organiczne a także cenny olejek eteryczny. Odpowiadają one chociażby za obniżenie ciśnienia tętniczego krwi oraz poprawę wydolności serca. Działają uspokajająco, pomagają w stanach niepokoju i poddenerwowania oraz zwalniają akcję serca. Ziele serdecznika wykorzystuje się zwłaszcza do wzmocnienia pracy serca, obniżenia ciśnienia, poprawy krążenie oraz złagodzenia przebiegu choroby wieńcowej.

Czosnek
To cenione przez wiele gospodyń domowych warzywo jest także znakomitą rośliną leczniczą. Prócz swych znanych właściwości bakteriobójczych umożliwiających zwalczanie przeziębień i innych infekcji, może być także wykorzystywany w celu doprowadzenia większej ilości tlenu do organizmu, obniżenia ciśnienia, obniżenia stężenia lipidów we krwi a także regulowania krążenia tętniczego. Wyciągi z czosnku są również stosowane w celu poprawy przepływu krwi przez naczynia włosowate.

Imbir
Najlepsze zioła na serce bez wątpienia obejmują znany wszystkim imbir. Jest on uważany za niezwykle cenną roślinę nie tylko ze względu na swój wyjątkowy smak ale również szerokie właściwości lecznicze. Kłącze imbiru jest źródłem wartościowych kwasów tłuszczowych, fenoli oraz enzymu zwanego zingibainą. Jego spożycie zaleca się w celu przeciwdziałania zakrzepicy żył, zwalczenia złego cholesterolu, poprawy ukrwienia mózgu oraz polepszenia koncentracji i pamięci. Imbir ma także silne właściwości przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, co ma istotne znaczenie w kwestii leczenia stanów zapalnych tętnic a w konsekwencji zapobiegania niedokrwistości mięśnia sercowego.

Ambroży fusion

opis autora

Socialmedia

Warte uwagi

Zioła na reumatyzm

Sztywne i obolałe stawy to bolączka osób w każdym wieku. Doskonałym panaceum na wszelkie dolegliwości reumatyczne są naturalne rośliny lecznicze. Jakie zioła na reumatyzm warto...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .