Sztywne i obolałe stawy to bolączka osób w każdym wieku. Doskonałym panaceum na wszelkie dolegliwości reumatyczne są naturalne rośliny lecznicze. Jakie zioła na reumatyzm warto umieścić w swojej domowej apteczce?

Reumatyzm – co to takiego?

Za pojęciem chorób reumatycznych kryją się wszelkie schorzenia tkanek miękkich, takich jak mięśnie, ścięgna i nerwy. Podstawowym podziałem dolegliwości reumatycznych jest ich klasyfikacja na choroby reumatyczne zwyrodnieniowe i zapalne. Do drugiej grupy zaliczamy reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty oraz zesztywniałe zapalenie stawów kręgosłupa. Do czynników sprzyjających rozwojowi chorób reumatycznych zaliczają się:

  • częste marznięcie,
  • nieprawidłową dieta,
  • przebywanie w zbyt wilgotnym środowisku,
  • nadmierne obciążenie stawów,
  • bagatelizowanie innych schorzeń, na przykład anginy,
  • zaburzenia immunologiczne,
  • czynniki genetyczne.

Leczenie chorób reumatycznych

Reumatyzm to schorzenie, które dla wielu ludzi stanowi przeszkodę w normalnym funkcjonowaniu. Schorzenia reumatyczne objawiają się bowiem poważnym przykurczem palców, bólem stawów oraz kości, ich zniekształceniem a niekiedy nawet całkowitym zesztywnieniem. Aby złagodzić objawy choroby oraz nie dopuścić do jej dalszego rozwoju warto skorzystać z cudownej mocy naturalnych surowców występujących w przyrodzie. Zdaniem wielu ekspertów naturalne rośliny lecznicze dają lepsze efekty aniżeli wiele syntetycznych substancji lecznicze powodujących liczne skutki uboczne. Zioła na reumatyzm charakteryzują właściwości rozgrzewające i przeciwzapalne, co w znacznym stopniu wpływa na ich elastyczność i zmniejszenie obrzęków. Silne działanie przeciwbólowe odpowiada natomiast za skuteczne uśmierzenie bólu występującego w przebiegu owej choroby.

Jakie zioła na reumatyzm?

Zioła na reumatyzm swoje dobroczynne działanie zawdzięczają wielu cennym składnikom, takim jak witaminy i minerały. Za główne właściwości terapeutyczne ziół odpowiadają jednak zawarte w nich związki aktywne biologicznie. Główną grupą roślin stosowanych w leczeniu schorzeń reumatycznych są zioła o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ich zastosowanie opiera się na spożywaniu herbat ziołowych, wykorzystaniu okładów nasączonych wcześniej przygotowanym naparem bądź też wcieraniu w obolałe miejsca maści przyrządzonych z naturalnych, ziołowych składników.

Arnika górska
Arnika to występująca na górskich łąkach i zboczach roślina lecznicza. Jest ona bogatym źródłem cennych flawonoidów, fenolokwasów, amin, fitosteroli, oraz olejków eterycznych. Surowcem wykorzystywanym w zielarstwie są koszyczki owej rośliny górskiej. Ziele to może być stosowane zarówno wewnętrznie (posiada działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe) jak i zewnętrznie (łagodzi obrzęki, opuchliznę oraz dolegliwości bólowe towarzyszące chorobom reumatycznym). Arnikę stosuje się w celu uszczelnienia ścian naczyń krwionośnych, poprawy krążenia krwi oraz złagodzenia bóli gośćcowych i reumatycznych różnych części ciała.

Gorczyca biała
Nasiona gorczycy białej obfitują w wartościowe substancje lecznicze, do których zaliczamy sole mineralne, białka, tłuszcze, glikozydy i olejki lotne. Ziele gorczycy nazywane jest także „promieniującym" i jest wykorzystywane do sporządzania tak zwanych poduszek gorczycowych. W tym celu należy wypełnić nasionami gorczycy płócienny woreczek a następnie przykładać go do miejsc obolałych na skutek choroby reumatycznej. Jej silne działanie promieniujące odpowiada za usprawnienie pracy wielu narządów oraz złagodzenie występujących w nich procesów chorobowych.

Wierzba biała
Kora wierzby białej to surowiec będący źródłem kwasów organicznych, flawonoidów i glikozydów. Obecność owych substancji czynnych nadaje korze wierzby silne działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i ściągające, co sprawia iż jest ona wykorzystywana do leczenia przykrych następstw chorób reumatycznych. Rozdrobnioną i wysuszoną korę wierzby wystarczy zalać gorącą wodą i odstawić na czas 20 minut aby skorzystać z cudownych właściwości sporządzonego naparu.

Wiązówka błotna
W poszukiwaniu skutecznego leku na reumatyzm warto zwrócić uwagę na ziele wiązówki błotnej. Jej wykorzystywane w fitoterapii kwiaty są cennym źródłem kwasów organicznych, garbników, soli mineralnych oraz olejków eterycznych. Napar z ziela wiązówki daje świetne rezultaty w zwalczaniu początkowych objawów schorzeń reumatycznych oraz dokuczliwych bóli stawów i mięśni.

Dzika róża
Warunkiem skutecznego działania owoców dzikiej róży jest ich odpowiedni czas zbioru i suszenie w niezbyt wysokiej temperaturze. Roślina ta zawiera ogromną ilość witaminy C oraz wartościowe kwasy organiczne, olejki eteryczne, pektyny, garbniki i karotenoidy. Dzięki obecności owych składników ziele to posiada silne właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Owoc dzikiej róży to bezpieczne i skuteczne lekarstwo na wszelkie choroby zwyrodnieniowe stawów. Co ciekawe, spożycie trzech owoców tej rośliny pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę C.

Ambroży fusion

opis autora

Socialmedia

Warte uwagi

Zioła na nadciśnienie

  Wyróżniamy kilka podstawowych parametrów dających pełen obraz stanu zdrowia organizmu. Jednym z nich jest ciśnienie tętnicze. Wczesne wykrycie zbyt wysokiego ciśnienia daje...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .