Sztywne i obolałe stawy to bolączka osób w każdym wieku. Doskonałym panaceum na wszelkie dolegliwości reumatyczne są naturalne rośliny lecznicze. Jakie zioła na reumatyzm warto umieścić w swojej domowej apteczce?
Reumatyzm – co to takiego?
Za pojęciem chorób reumatycznych kryją się wszelkie schorzenia tkanek miękkich, takich jak mięśnie, ścięgna i nerwy. Podstawowym podziałem dolegliwości reumatycznych jest ich klasyfikacja na choroby reumatyczne zwyrodnieniowe i zapalne. Do drugiej grupy zaliczamy reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty oraz zesztywniałe zapalenie stawów kręgosłupa. Do czynników sprzyjających rozwojowi chorób reumatycznych zaliczają się:
- częste marznięcie,
- nieprawidłową dieta,
- przebywanie w zbyt wilgotnym środowisku,
- nadmierne obciążenie stawów,
- bagatelizowanie innych schorzeń, na przykład anginy,
- zaburzenia immunologiczne,
- czynniki genetyczne.
Leczenie chorób reumatycznych
Reumatyzm to schorzenie, które dla wielu ludzi stanowi przeszkodę w normalnym funkcjonowaniu. Schorzenia reumatyczne objawiają się bowiem poważnym przykurczem palców, bólem stawów oraz kości, ich zniekształceniem a niekiedy nawet całkowitym zesztywnieniem. Aby złagodzić objawy choroby oraz nie dopuścić do jej dalszego rozwoju warto skorzystać z cudownej mocy naturalnych surowców występujących w przyrodzie. Zdaniem wielu ekspertów naturalne rośliny lecznicze dają lepsze efekty aniżeli wiele syntetycznych substancji lecznicze powodujących liczne skutki uboczne. Zioła na reumatyzm charakteryzują właściwości rozgrzewające i przeciwzapalne, co w znacznym stopniu wpływa na ich elastyczność i zmniejszenie obrzęków. Silne działanie przeciwbólowe odpowiada natomiast za skuteczne uśmierzenie bólu występującego w przebiegu owej choroby.
Jakie zioła na reumatyzm?
Zioła na reumatyzm swoje dobroczynne działanie zawdzięczają wielu cennym składnikom, takim jak witaminy i minerały. Za główne właściwości terapeutyczne ziół odpowiadają jednak zawarte w nich związki aktywne biologicznie. Główną grupą roślin stosowanych w leczeniu schorzeń reumatycznych są zioła o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ich zastosowanie opiera się na spożywaniu herbat ziołowych, wykorzystaniu okładów nasączonych wcześniej przygotowanym naparem bądź też wcieraniu w obolałe miejsca maści przyrządzonych z naturalnych, ziołowych składników.
Arnika górska
Arnika to występująca na górskich łąkach i zboczach roślina lecznicza. Jest ona bogatym źródłem cennych flawonoidów, fenolokwasów, amin, fitosteroli, oraz olejków eterycznych. Surowcem wykorzystywanym w zielarstwie są koszyczki owej rośliny górskiej. Ziele to może być stosowane zarówno wewnętrznie (posiada działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe) jak i zewnętrznie (łagodzi obrzęki, opuchliznę oraz dolegliwości bólowe towarzyszące chorobom reumatycznym). Arnikę stosuje się w celu uszczelnienia ścian naczyń krwionośnych, poprawy krążenia krwi oraz złagodzenia bóli gośćcowych i reumatycznych różnych części ciała.
Gorczyca biała
Nasiona gorczycy białej obfitują w wartościowe substancje lecznicze, do których zaliczamy sole mineralne, białka, tłuszcze, glikozydy i olejki lotne. Ziele gorczycy nazywane jest także „promieniującym" i jest wykorzystywane do sporządzania tak zwanych poduszek gorczycowych. W tym celu należy wypełnić nasionami gorczycy płócienny woreczek a następnie przykładać go do miejsc obolałych na skutek choroby reumatycznej. Jej silne działanie promieniujące odpowiada za usprawnienie pracy wielu narządów oraz złagodzenie występujących w nich procesów chorobowych.
Wierzba biała
Kora wierzby białej to surowiec będący źródłem kwasów organicznych, flawonoidów i glikozydów. Obecność owych substancji czynnych nadaje korze wierzby silne działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i ściągające, co sprawia iż jest ona wykorzystywana do leczenia przykrych następstw chorób reumatycznych. Rozdrobnioną i wysuszoną korę wierzby wystarczy zalać gorącą wodą i odstawić na czas 20 minut aby skorzystać z cudownych właściwości sporządzonego naparu.
Wiązówka błotna
W poszukiwaniu skutecznego leku na reumatyzm warto zwrócić uwagę na ziele wiązówki błotnej. Jej wykorzystywane w fitoterapii kwiaty są cennym źródłem kwasów organicznych, garbników, soli mineralnych oraz olejków eterycznych. Napar z ziela wiązówki daje świetne rezultaty w zwalczaniu początkowych objawów schorzeń reumatycznych oraz dokuczliwych bóli stawów i mięśni.
Dzika róża
Warunkiem skutecznego działania owoców dzikiej róży jest ich odpowiedni czas zbioru i suszenie w niezbyt wysokiej temperaturze. Roślina ta zawiera ogromną ilość witaminy C oraz wartościowe kwasy organiczne, olejki eteryczne, pektyny, garbniki i karotenoidy. Dzięki obecności owych składników ziele to posiada silne właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Owoc dzikiej róży to bezpieczne i skuteczne lekarstwo na wszelkie choroby zwyrodnieniowe stawów. Co ciekawe, spożycie trzech owoców tej rośliny pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę C.