Zaparcia, problemy z wypróżnianiem, bolesne, powodujące dyskomfort wzdęcia, krępujące gazy czy inne dolegliwości trawienne to nic nowego dla większości ludzi. Kłopoty trawienne to norma, kiedy jemy w biegu, pijemy za mało płynów lub spożywamy za duże ilości tak zwanego śmieciowego jedzenia, które jest olbrzymim wyzwaniem dla naszego układu trawiennego.
Co zrobić, by poprawić perystaltykę jelit oraz w prosty sposób zapobiec wciąż nawracającym, kryzysowym sytuacjom trawiennym?

Problemy z trawieniem? Weź błonnik!

Błonnik to włókno pokarmowe, które nie ulega strawieniu w naszym organizmie, jednak wydatnie przyczynia się do tego, by sam proces trawienia przebiegał bez przeszkód. Błonnika nie wytwarzamy sami, musimy go dostarczyć w pokarmie, który spożywamy.
Produkty z błonnikiem są ogólnodostępne. Występuje on w większości zbóż, nasionach, kaszach. Bardzo dobrym dostawcą błonnika jest pieczywo pełnoziarniste, płatki owsiane, jęczmienne czy ryżowe, mogące stanowić zarówno treściwe śniadanie, jak i małą, szybką przekąskę.

Jogurt i śliwki – pogromcy zaparć i dolegliwości trawiennych

Inną opcją wspomagającą perystaltykę jelit jest spożywanie takich produktów jak przetwory mleczne (jogurty, kefiry, maślanki), które w naturalny sposób uzupełniają naszą florę bakteryjną w bardzo pożyteczne żywe kultury bakterii. Dzięki temu dużo łatwiej i efektywniej możemy pozbyć się zalegających w naszych jelitach złogów pokarmowych, bez konieczności interwencji farmakologicznej. Spożywanie przetworów mlecznych jest zdrową alternatywą dla słodyczy – można modyfikować ich smak we własnym zakresie owocami, ziarnami zbóż (znów błonnik, hura!), miodem, a także robić na ich podstawie przepyszne desery, doskonałe zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Dla osób uwielbiających przekąski owocowe skuteczną opcją w przypadku nawracających zaparć będą śliwki. Mają lekkie działanie przeczyszczające, więc szybko rozprawią się z zaparciami i innymi problemami trawiennymi. Można je jeść w postaci surowej i suszonej. Są doskonałą przegryzką w pracy czy podczas oglądania telewizji.

Zioła na poprawę perystaltyki jelit

Niewątpliwie zioła były stosowane na zaparcia już od bardzo dawna. Nasze babcie i prababcie z powodzeniem stosowały ziołowe napary na bóle brzucha po obfitym posiłku, dlatego też znane zioła na poprawę perystaltyki jelit warto stosować także dzisiaj, korzystając z nagromadzonego doświadczenia naszych przodków.

Najbardziej rozpoznawalnymi ziołami na poprawę perystaltyki jelit są kminek, koper włoski, mięta, szałwia i anyż. Można je używać od pierwszego dnia życia, co jest istotne, gdy na problemy trawienne cierpi niemowlak, któremu nie można podać innego leku na te dolegliwości. Uczucie pełności w żołądku, wywołujące kłopotliwe wzdęcia i gazy, usunie napar z dziurawca, który dodatkowo wykazuje łagodne działanie uspokajające. Jest to o tyle istotne, że często zaparcia czy inne kłopotliwe problemy z trawieniem dotykają osoby nerwowe z natury lub będące pod wpływem stresu. Z tego też powodu można uznać, że ziołami na poprawę perystaltyki jelit są także melisa, wspomniany dziurawiec czy kozłek lekarski.

Przede wszystkim woda!

Jeśli stosujemy zioła na poprawę perystaltyki jelit lub inne zaburzenia trawienne, powinniśmy spożywać je w formie naparu, nie tabletek czy kropli. Powód jest bardzo prosty i sam w sobie może okazać się dobrym remedium na nasze jelitowe kłopoty.
Picie odpowiedniej ilości płynów znacząco poprawia perystaltykę jelit, co powoduje poruszenie się złogów wywołujących dyskomfort oraz szybsze i bardziej efektywne ich usunięcie z organizmu. Dlatego też również warto, jak same zioła na poprawę perystaltyki jelit, stosować… wodę. Najlepiej niegazowaną, mineralną, która jest ogólnie dostępna. Wzmocniona dodatkiem ziół to idealne, tanie, dostępne od ręki oraz dyskretne remedium na nasze trawienne kłopoty. Oczywiście, spożycie wody w określonych ilościach musi stać się dla nas nawykiem, jednak warto się poddać takiej wodnej tresurze – na efekty nie trzeba będzie długo czekać. Będą one trwałe, a nasz organizm z pewnością nam za to podziękuje.

Ambroży fusion

opis autora

Socialmedia

Warte uwagi

Jak zwiększyć libido?

Życie w ciągłym pośpiechu, a także stres w pracy i czynniki środowiskowe, takie jak kiepska dieta i zanieczyszczone powietrze, sprawiają, że coraz więcej osób ma problemy z zaburzeniami...

Zioła na pasożyty

Oczyszczanie krwi

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .