Zioła na obniżenie cukru – czy są skuteczne?

Udostępnij:

Najskuteczniejsze zioła obniżające cukier

Wśród najskuteczniejszych ziół na obniżenie cukru wymienia się morwę białą. Roślina zawiera alkaloid DNJ, którego działanie opóźnia rozkład skrobi zawartej w jedzeniu na tzw. cukry proste. W ten sposób po spożyciu posiłku poziom cukru we krwi nie wzrasta gwałtownie. Jest to też powód, dla którego morwa biała jest częstym składnikiem herbatek i innych preparatów wspierających odchudzanie. Zioło ta ma również korzystny wpływ na obniżanie poziomu trójglicerydów i tzw. złego cholesterolu. Ciekawostką jest, że już u początków medycyny chińskiej traktowano morwę białą jako środek przeciwzapalny i o delikatnym działaniu przeciwbólowym.

Zioła obniżające cukier mogą być również stosowane w przypadku cukrzycy ciążowej. Zdecydowanie jednak nie można wtedy stosować morwy białej. Należy pamiętać, że kobiety w ciąży powinny zwracać szczególną uwagę na wszelkie, nawet z pozoru niewinne, sposoby leczenia. Żadna z takich ingerencji w organizm nie może się odbywać bez wiedzy lekarza i jego opieki. Nawet zioła na obniżenie cukru przyjmowane w ciąży bezwiednie mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu.

Nasiona kozieradki, często wykorzystywane jako dodatek smakowy do serów, również są bardzo skutecznym ziołem obniżającym cukier. Takie działanie zawdzięczają związkom fenolowym oraz flawonoidom, które zwiększają wrażliwość tkanek na insulinę, a jednocześnie zmniejszają wchłanianie cukrów. Stosowanie nasion kozieradki sprawia również, że po posiłku nie następuje gwałtowny wzrost stężenia glukozy w organizmie.

Inne zioła obniżające cukier to rutwica. Swoje działanie zawdzięcza flawonoidom. Zawiera również sole chromu, które odpowiadają za regulowanie metabolizmu węglowodanów. Jako zioło obniżające cukier, rutwica ma w sobie również pochodne guanidyny, a także galeginę i hydroksy-4-galeginę. Dzięki tym składnikom roślina spowalnia syntezę glukagonu (związku, który wpływa na uwalnianie się glukozy z glikogenu).

Pamiętaj jednak, że nawet prawidłowo stosowane zioła na obniżenie cukru mogą wpływać na jego poziom we krwi jedynie w sposób łagodny. Nie powinny więc stanowić jedynego leczenia cukrzycy, a ich stosowanie należy każdorazowo konsultować z lekarzem. Samodzielne modyfikowanie terapii cukrzycy może doprowadzić do groźnych powikłań.  Zioła obniżające cukier nie są więc w stanie zastąpić leków zalecanych przez diabetologa.

Ambroży fusion

opis autora

Socialmedia

Warte uwagi

Poznaj zioła oczyszczające organizm

Moda na zdrowy tryb życia sprawiła, że coraz popularniejsze robi się oczyszczanie i detoksykacja organizmu. Zioła oczyszczające zawdzięczają temu trendowi bardzo wiele, co dzieje się ku...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .