Nerki pełnią bardzo ważną funkcję w naszym organizmie. Zioła na nerki z pewnością pomogą zadbać o dobrą kondycję owych narządów. Jakie zioła na nerki warto stosować, aby zapewnić ich prawidłowe funkcjonowanie?

Nerki i ich ważne funkcje w organizmie

Nerki pełnią bardzo odpowiedzialną funkcję w organizmie człowieka, są bowiem odpowiedzialne za usuwanie zbędnych produktów przemiany materii, takich jak kwas moczowy, mocznik czy kreatynina. Zapewniają także właściwą ilość i skład płynów ustrojowych oraz odpowiednią wartość ciśnienia osmotycznego. Prawidłowe funkcjonowanie nerek ma ogromne znaczenie z jeszcze jednego powodu. Otóż pozwalają one zachować w organizmie różne wartościowe substancje a także produkują niezbędne enzymy, hormony oraz kalcytriol. Wiele codziennych czynności, które wykonujemy w sposób automatyczny i nieprzemyślany, mają duże znaczenie w prawidłowej pracy nerek. Do czynności tych zaliczamy:

  • wstrzymywanie moczu,
  • zbyt mała ilość wypijanych płynów,
  • siedzący tryb życia,
  • zbyt mała ilość snu,
  • nadużywanie alkoholu oraz leków przeciwbólowych,
  • palenie papierosów,
  • zbyt duża ilość sodu i białka w diecie.

Większość chorób nerek daje się we znaki dopiero w zaawansowanym etapie ich przebiegu, gdyż rozwijają się długo oraz bezobjawowo. Tym bardziej istotna jest więc analiza swoich codziennych nawyków oraz regularne kontrolowanie owych organów. Może to bowiem uchronić przed ryzykiem pojawienia się nieodwracalnych i zagrażających życiu zmian w nerkach. Dobre skutki może też przynieść profilaktyczne zażywanie ziół leczniczych, działających zbawiennie na pracę nerek i układu moczowego. Regularne spożywanie naparów z ziół na nerki może uchronić nas przed rozwojem wielu nieprzyjemnych i niebezpiecznych dolegliwości.

Jakie zioła na nerki

Fitoterapia, stosowana na długo przed wystąpieniem zaawansowanych objawów chorób nerek, może nas uchronić przed powodującą liczne skutki uboczne farmakoterapią. Zioła na nerki to łatwo dostępna, bezpieczna i tania metoda leczenia. Nie wprowadzają one do organizmu żadnych toksycznych substancji gdyż są całkowicie naturalne. Jakie zioła na nerki są w stanie poradzić sobie w obliczu niejednej dolegliwości?

Skrzyp polny
Jedną z roślin wspomagających prawidłową pracę nerek jest skrzyp polny o silnym działaniu moczopędnym. Ziele skrzypu, mimo wpływu na zwiększenie ilości wydalanego moczu, nie zaburza równowagi elektrolitów zamieszkujących nasz organizm. Ponadto zmniejsza ryzyko powstawania kamieni nerkowych oraz ułatwia terapię stanów zapalnych przewodu moczowego.

Pokrzywa zwyczajna
Działanie moczopędne oraz oczyszczające wykazuje także popularna pokrzywa. Roślina ta odpowiada za wydalanie mocznika, chloru i kwasu moczowego z organizmu. Posiada także działanie przeciwgrzybicze, antybakteryjne i antywirusowe oraz hamuje rozrost gruczołu krokowego. Wśród dobroczynnych substancji pokrzywy zwyczajnej wyróżniamy flawonoidy, garbniki, sole mineralne, serotoninę, histaminę, kwasy organiczne, fitosterole oraz witaminy A, B2, C, D, E i K.

Mniszek lekarski
Napar z mniszka lekarskiego to naturalny sposób na oczyszczenie nerek. Jego regularne spożywanie to skuteczna metoda zwalczania chorób dróg moczowych. Ziele mniszka wykazuje działanie moczopędne i pobudzające nerki do prawidłowego działania. Ponadto bierze udział w usuwaniu toksyn oraz pozostałości przemiany materii poprzez wydalanie moczu z organizmu. Dodatkowo mniszek wspiera przemianę materii, reguluje poziom cukru i doskonale wspiera odporność w trakcie przeziębienia czy grypy.

Perz właściwy
Ziele perzu to kolejne panaceum na wszelkie dolegliwości nerek oraz nieprawidłową pracę układu moczowego. Kłącze tej rośliny charakteryzuje się działaniem moczopędnym i antybiotycznym. Dzięki właściwościom łagodzącym i uśmierzającym ból, pomaga zwalczać takie choroby jak zapalenie pęcherza czy cewki moczowej. Perz właściwy stanowi ochronę kanalików moczowych wobec działania czynników zewnętrznych a także przyczynia się do zwiększenia ilości wydalanego moczu, co wspiera oczyszczanie organizmu z toksycznych produktów przemiany materii. Ziele to ogranicza dalszy wzrost posiadanych kamieni nerkowych a także redukuje podrażnienia przez nie wywołane. W niektórych przypadkach umożliwia natomiast całkowite rozpuszczenie powstałych kamieni.

Borówka brusznica
Ziele to obfituje w mnóstwo związków o właściwościach leczniczych, chociażby: glikozydy, kwasy organiczne, witaminy B1, B2, PP, C, garbniki, arbutynę i metyloarbutynę. Za co odpowiadają owe substancje? Zapewniają zielu borówki działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze, rozkurczowe, moczopędne i przeciwbiegunkowe. Właściwości owej rośliny leczniczej wykorzystuje się zwłaszcza do leczenia kamicy nerkowej, biegunki a także zapalenia miedniczek nerkowych, pęcherza moczowego i cewki moczowej.

Fiołek trójbarwny
Zawartość rutyny w zielu fiołka trójbarwnego ma duże znaczenie w procesie oczyszczania krwi z pozostałości przemiany materii, działa bowiem moczopędnie. Napar z tej rośliny ma swoje zastosowanie w leczeniu zapalenia pęcherza moczowego oraz objawów bolesnego oddawania moczu. Poza tym ziele to może być z powodzeniem wykorzystywane w czasie występowania problemów skórnych bądź nieprawidłowości w funkcjonowaniu płuc.

Ambroży fusion

opis autora

Socialmedia

Warte uwagi

Zioła na serce

Serce i naczynia krwionośne to organy tworzące układ krążenia. Celem pracy owego układu jest wprowadzanie w ruch krwi, która doprowadza do poszczególnych narządów i tkanek tlen i inne...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .