Zioła na gardło – które najlepsze?

Udostępnij:

 

Naturalne sposoby leczenie gardła mogą przynieść ulgę w bólu, który spowodowany jest infekcją, jak i podrażnieniem wynikającym z innego powodu. Jeżeli ból gardła spowodowany jest obecną infekcją pomocny może się okazać tymianek w formie tabletek do ssania. Ziołowe tabletki na gardło wykazują działanie przeciwzapalne lub nawilżające. Dzieciom można podawać niemal wszystkie zioła na gardło, z wyjątkiem podbiały czy olejku miętowego. Kobietom w ciąży zaś zaleca się stosowanie propolisu lub dzikiej róży w połączeniu z witaminą C.

Zioła na gardło – suchość i podrażnienie

Suche i podrażnione gardło może być wynikiem złej cyrkulacji powietrza. Ulgę dla suchego gardła mogą przynieść naturalne zioła, zawierające nawilżające śluzy. Ich zadaniem jest pokrycie błony śluzowej, co przyczynia się do osłony przed drażniącymi czynnikami wynikającymi z powietrza. Zioła te skutecznie łagodzą stan zapalny gardła, hamując odruch kaszlu, co jest pomocne szczególnie, gdy podczas infekcji towarzyszy suchy i męczący kaszel.

Zioła, które zawierają nawilżające śluzy to m.in. siemię lniane. Na suche i podrażnione gardło stosuje się także macerat. Napój przygotowuje się poprzez zalanie ziela chłodna wodą i odstawienie pod przykryciem na ok. 20-30 min. Wszelkie dodatkowe informacje zawsze znajdują się na ulotce przedstawiającej zalecenia producenta. Innymi naturalnymi ziołami które zawierają śluz są korzeń prawoślazu, kwiecie i liście ślazu dzikiego. Surowce te także stosuje się w formie maceratu.

Zioła na gardło – infekcja

Jeżeli ból gardła spowodowany jest rozwijającą się infekcją kluczowe podczas leczenia mogą okazać się zioła o działaniu przeciwbakteryjnym. Można zaliczyć do nich m.in. tymianek, czosnek, cebulę oraz korę dębu. Istnieją różne sposoby na przyjmowanie tychże surowców. Jedną z nich jest przygotowanie odwaru, np. z kory dębu, naparu np. z tymianku lub spożywając je naturalnej formie, np. czosnek, cebula. Zioła na gardło bardzo często należy zalać wrzątkiem, po to aby uwolniły swoje naturalne składniki.

Od wielu lat pomocnym okazuje się syrop z cebuli na gardło, który można przygotować samodzielnie. Syrop na gardło przygotowuje się poprzez posypanie plasterków cebuli cukrem, a następnie zalanie ich miodem. Napój ten można spokojnie stosować zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Aby zwiększyć przyswajanie naturalnych składników z roślin, może dodawać się w postaci surowej do codziennych posiłków.

Zioła na gardło – do płukania

Płukanie gardła wywarami z ziół mogą stać się kuracją wspomagającą leczenie. Do wywarów należy wybierać surowe, które zawierają nawilżające śluzy. Jednym z nich jest rumianek, który stosuje się jako ostudzony napar z jego kwiatostanów. Rumianek posiada szereg olejków eterycznych, stąd niezwykle ważny jest proces przygotowania naparu, który należy wykonywać pod przykryciem. W przeciwnym razie składniki te ulotnią się, a działanie ziela pozostanie niewielkie.

Jeżeli ból wynika z infekcji, pomocnym zielem do płukania będzie szałwia na gardło. Sposób przyrządzenia jest podobny do tego, który wykonuje się w przypadku rumianu. Płukanie gardła szałwią jest szczególnie zbawienne podczas anginy. Innym ziołem do płukania jest kłącze pięciornika zawierające garbniki. U dorosłych warto także podawać rozcieńczony olejek miętowy, który nie jest wskazany dla dzieci.

Zioła na gardło – do picia

Do skutecznych ziół na gardło może zaliczyć również liść podbiału, który bogaty jest w związki śluzowe. Nie jest on jednak wskazany do przyjmowania w ciąży. Innym zielem na ból gardła i krtań są liście, a także ziele babki lancetowatej. Posiada on związki, które działają przeciwzapalnie. Można go stosować w postaci gotowego syropu, który dostępny jest bez recepty. Miód na gardło to naturalny lek, który działa nie tylko przeciwbakteryjnie, lecz także osłonowo na ściany gardłowe. Najlepszą formą do picia jest rozcieńczony miód, gdyż zwiększa się wówczas jego siła działania antyseptycznego. Miód można także dodawać jako naturalny cukier do herbaty.

Ambroży fusion

opis autora

Socialmedia

Warte uwagi

Jakie zioła warto pić?

  Niezwykłe właściwości lecznicze ziół wykorzystywane są medycynie naturalnej od wieków. Ziołolecznictwo, inaczej zwane fitoterapią, ostatnio znów zyskuje na popularności...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .