Występuje w Polsce na miedzach, rumowiskach czy wzdłuż polnych dróg. Nazywany był dawniej: mlecznica, piżma czy rutycz. A po łacinie tanacetum vulgare, wrotycz. Na pasożyty, robaki, grzyby i toksyny obecne w układzie pokarmowym jest niezastąpionym surowcem zielarskim.

Wrotycz na pasożyty

Roślina ta rośnie bardzo wysoka i posiada sztywne, mocne łodygi. Na ich czubku znajdziemy kwiatostan zebrany baldachach – kwiatki są drobne, intensywnie żółte, w kształcie małych guziczków. Można je zobaczyć już w czerwcu i podziwiać aż do września. Zielarze zbierają je na początku kwitnienia aby po ususzeniu otrzymać silnie działający surowiec. Jak stosują wrotycz na pasożyty? I czy tylko w przypadku zakażenia robakami należy go używać?

Kwiatki i ziele – tanaceti flos i tanaceti herb wykorzystujemy w następujących przypadkach:

 • robaki, owsiki, glista w układzie pokarmowym
 • odkażająco na rany
 • moczopędnie i na poprawę trawienia
 • uspokajająco i odświeżająco na cały organizm
 • przy walce z początkami przeziębienia
 • przy nieregularnych miesiączkach lub ich braku
 • przy napięciu w jamie brzusznej
 • jako okłady na bóle reumatyczne i zwichnięcia
 • jako odstraszacz moli
 • do kąpieli pobudzającej i ściągającej skórę
 • w formie przyprawy dodającej potrawom smak goryczkowy

Wrotycz na pasożyty - związki czynne

W niektórych publikacjach można spotkać się zakazem używania wewnętrznie wrotyczu na pasożyty. Wynika to z obaw wobec jednego ze związków zawartych w tej roślinie. Mowa o tujonie (spotkamy go też w bylicy piołun). To substancja, która w większych ilościach jest toksyczna. Przede wszystkim ma właściwości poronne, ale także pobudzające działanie mózgu (aż do stanów halucynogennych). Z powodu silnego oddziaływania należy ostrożnie stosować to ziele. Szczególnie jeśli nie borykamy się z problemami związanymi z zakażeniami grzybiczymi lub robakami.

Najważniejsze związki czynne wpływające na właściwości rośliny, to: aż 1,5% olejku eterycznego, kamfen, beta-pinen, flawonoidy, gorycze, kwasy organiczne, ksantofil, witamina C i sole mineralne.

Dzięki tak wysokiej zawartości lotnych substancji – olejków – możemy nie tylko stosować wrotycz na pasożytujące w organizmie robaki. Jak tylko rozetrzemy guziczkowate, żółte kwiatki w dłoniach ulotni się silny zapach – żaden komar nas nie zechce podgryzać. Roślina jest skuteczna  na ataki sezonowych owadów czy kleszczy. Potwierdza to stosowane w kulturze ludowej okadzanie się zerwanym zielem przeciw komarom. Na bazie odwaru lub naparu z ziela można wykonać domowy spryskiwacz na nękające latem owady.

Wrotycz na pasożyty u dzieci

Najbardziej uważać powinny kobiety w ciąży – obowiązuje je zakaz spożywania ziela. Pozostali powinni wrotycz na pasożyty i toksyny stosować w małych dawkach lub zewnętrznie: w przypadku schorzeń lub okresowo – profilaktycznie.

Co jednak z najmłodszymi osobnikami gatunku ludzkiego? Czy nasze pociechy można bezpiecznie leczyć tanaceti flos?

Zachowały się podania z pogranicza zielarstwa i kuchni, jakoby w XVII-wiecznej Anglii pieczono ciastka posypane listkami rutyczu. W niektórych rejonach bywały dodawane do dań na słono takich, jak omlety czy jajecznice.

Dawne inspiracje kulinarne są odpowiedzią na postawione pytania. Jest bowiem jeden główny kłopot z „mlecznicą” i maluchami - jej żółte, bakteriobójcze kwiatki są niezwykle gorzkie. Wrotycz na pasożyty dla dzieci może być znacznie lepiej przyswajalny w formie posiłku. Nie tylko łatwiej manipulować wtedy ilością spożytego ziela, ale też mieć pewność, że dobrze się ono przyjmie.

W przypadku młodszych kuracjuszy,  napar z wrotyczu na pasożyty dawkujemy w znacznie mniejszych porcjach – pod kątem wagi (ok. 40kg – 60ml)

Wrotycz na pasożyty - jak spożywać?

Goryczkowe kwiatki warto również spożytkować w rozgrzewającej i silnie ściągającej kąpieli. Wystarczy wlać odwar do wanny z ciepłą wodą. Poleca się go także do przemywania włosów – zarówno na głowie, jak i łonowych – podczas świerzbu czy wszawicy.

Odwar z tanaceti flos: 1 łyżeczkę zalewamy szklanką wrzątku i ogrzewamy do wrzenia. Odstawiamy na 15 min pod przykryciem. Po przecedzeniu wywar jest gotowy do użytku zewnętrznego.

W przypadku silnej, ok. tygodniowej kuracji picia wrotyczu na pasożytujące robaki, przygotowujemy napitek do popijania w ciągu dnia.

Napar z tanaceti flos: 2 łyżeczki zalewamy 2 szklankami wrzątku i odstawiamy na 20 min pod przykryciem. Można przelać do termosu i pić od 100ml do 200ml 3/4 razy dziennie na czczo.               

Porcje opisane są pod kątem osoby dorosłej. Jeśli decydujemy się na terapię oczyszczającą z grzybów i robaków, należy też wspierać się lekką dietą oraz ruchem. Podczas detoksu sprawdzą się częstsze wizyty w saunie.  Złociste kwiatostany o kamforowatym aromacie pozyskane z naturalnego środowiska lub zaufanego źródła, poprawiają odporność i odtruwają organizm w bardzo szybkim czasie.

Ambroży fusion

opis autora

Socialmedia

Warte uwagi

5 ziół na wątrobę

W naszym największym narządzie zachodzą codziennie setki reakcji biochemicznych. Zrozumienie ich istotnego wpływu na homeostazę psychofizyczną, pozwoli nam odpowiedzieć na to, jakie zioła...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .