Występuje w Polsce na miedzach, rumowiskach czy wzdłuż polnych dróg. Nazywany był dawniej: mlecznica, piżma czy rutycz. A po łacinie tanacetum vulgare, wrotycz. Na pasożyty, robaki, grzyby i toksyny obecne w układzie pokarmowym jest niezastąpionym surowcem zielarskim.
Wrotycz na pasożyty
Roślina ta rośnie bardzo wysoka i posiada sztywne, mocne łodygi. Na ich czubku znajdziemy kwiatostan zebrany baldachach – kwiatki są drobne, intensywnie żółte, w kształcie małych guziczków. Można je zobaczyć już w czerwcu i podziwiać aż do września. Zielarze zbierają je na początku kwitnienia aby po ususzeniu otrzymać silnie działający surowiec. Jak stosują wrotycz na pasożyty? I czy tylko w przypadku zakażenia robakami należy go używać?
Kwiatki i ziele – tanaceti flos i tanaceti herb wykorzystujemy w następujących przypadkach:
- robaki, owsiki, glista w układzie pokarmowym
- odkażająco na rany
- moczopędnie i na poprawę trawienia
- uspokajająco i odświeżająco na cały organizm
- przy walce z początkami przeziębienia
- przy nieregularnych miesiączkach lub ich braku
- przy napięciu w jamie brzusznej
- jako okłady na bóle reumatyczne i zwichnięcia
- jako odstraszacz moli
- do kąpieli pobudzającej i ściągającej skórę
- w formie przyprawy dodającej potrawom smak goryczkowy
Wrotycz na pasożyty - związki czynne
W niektórych publikacjach można spotkać się zakazem używania wewnętrznie wrotyczu na pasożyty. Wynika to z obaw wobec jednego ze związków zawartych w tej roślinie. Mowa o tujonie (spotkamy go też w bylicy piołun). To substancja, która w większych ilościach jest toksyczna. Przede wszystkim ma właściwości poronne, ale także pobudzające działanie mózgu (aż do stanów halucynogennych). Z powodu silnego oddziaływania należy ostrożnie stosować to ziele. Szczególnie jeśli nie borykamy się z problemami związanymi z zakażeniami grzybiczymi lub robakami.
Najważniejsze związki czynne wpływające na właściwości rośliny, to: aż 1,5% olejku eterycznego, kamfen, beta-pinen, flawonoidy, gorycze, kwasy organiczne, ksantofil, witamina C i sole mineralne.
Dzięki tak wysokiej zawartości lotnych substancji – olejków – możemy nie tylko stosować wrotycz na pasożytujące w organizmie robaki. Jak tylko rozetrzemy guziczkowate, żółte kwiatki w dłoniach ulotni się silny zapach – żaden komar nas nie zechce podgryzać. Roślina jest skuteczna na ataki sezonowych owadów czy kleszczy. Potwierdza to stosowane w kulturze ludowej okadzanie się zerwanym zielem przeciw komarom. Na bazie odwaru lub naparu z ziela można wykonać domowy spryskiwacz na nękające latem owady.
Wrotycz na pasożyty u dzieci
Najbardziej uważać powinny kobiety w ciąży – obowiązuje je zakaz spożywania ziela. Pozostali powinni wrotycz na pasożyty i toksyny stosować w małych dawkach lub zewnętrznie: w przypadku schorzeń lub okresowo – profilaktycznie.
Co jednak z najmłodszymi osobnikami gatunku ludzkiego? Czy nasze pociechy można bezpiecznie leczyć tanaceti flos?
Zachowały się podania z pogranicza zielarstwa i kuchni, jakoby w XVII-wiecznej Anglii pieczono ciastka posypane listkami rutyczu. W niektórych rejonach bywały dodawane do dań na słono takich, jak omlety czy jajecznice.
Dawne inspiracje kulinarne są odpowiedzią na postawione pytania. Jest bowiem jeden główny kłopot z „mlecznicą” i maluchami - jej żółte, bakteriobójcze kwiatki są niezwykle gorzkie. Wrotycz na pasożyty dla dzieci może być znacznie lepiej przyswajalny w formie posiłku. Nie tylko łatwiej manipulować wtedy ilością spożytego ziela, ale też mieć pewność, że dobrze się ono przyjmie.
W przypadku młodszych kuracjuszy, napar z wrotyczu na pasożyty dawkujemy w znacznie mniejszych porcjach – pod kątem wagi (ok. 40kg – 60ml).
Wrotycz na pasożyty - jak spożywać?
Goryczkowe kwiatki warto również spożytkować w rozgrzewającej i silnie ściągającej kąpieli. Wystarczy wlać odwar do wanny z ciepłą wodą. Poleca się go także do przemywania włosów – zarówno na głowie, jak i łonowych – podczas świerzbu czy wszawicy.
Odwar z tanaceti flos: 1 łyżeczkę zalewamy szklanką wrzątku i ogrzewamy do wrzenia. Odstawiamy na 15 min pod przykryciem. Po przecedzeniu wywar jest gotowy do użytku zewnętrznego.
W przypadku silnej, ok. tygodniowej kuracji picia wrotyczu na pasożytujące robaki, przygotowujemy napitek do popijania w ciągu dnia.
Napar z tanaceti flos: 2 łyżeczki zalewamy 2 szklankami wrzątku i odstawiamy na 20 min pod przykryciem. Można przelać do termosu i pić od 100ml do 200ml 3/4 razy dziennie na czczo.
Porcje opisane są pod kątem osoby dorosłej. Jeśli decydujemy się na terapię oczyszczającą z grzybów i robaków, należy też wspierać się lekką dietą oraz ruchem. Podczas detoksu sprawdzą się częstsze wizyty w saunie. Złociste kwiatostany o kamforowatym aromacie pozyskane z naturalnego środowiska lub zaufanego źródła, poprawiają odporność i odtruwają organizm w bardzo szybkim czasie.