Menopauza to naturalny proces występujący w organizmie każdej kobiety. Z sytuacją tą związane są liczne następstwa, często niekomfortowe, którym możemy przeciwdziałać stosując zioła na menopauzę. Jakie rośliny charakteryzują się występowaniem związków pomocnych w niwelowaniu skutków klimakterium?

Menopauza i jej objawy

Nie ulega wątpliwości, iż menopauza to przełomowy czas w życiu każdej kobiety. Okres ten związany jest z zachodzącymi w organizmie kobiety zmianami na tle hormonalnym, biochemicznym, fizjologicznym oraz psychicznym. Owe wahania wynikają głównie z niedoboru produkowanych przez jajniki hormonów  – progesteronu i estrogenów. Brak powyższych substancji przekłada się na wystąpienie całego zestawu nieprzyjemnych dolegliwości. Jakie są najczęstsze symptomy zanikania miesięcznego cyklu u kobiet? Są to zimne poty i uderzenia gorąca, bezsenność, wahania wagi, suchość pochwy, podwyższone ryzyko wystąpienia osteoporozy, podwyższona drażliwość oraz dokuczliwe i nagłe wahania nastroju. Widać więc wyraźnie, iż niedobór estrogenów potrafi wywołać istne poruszenie w ciele kobiety. Jak sobie z tym radzić? Najprostszą i najszybszą metodą jest kuracja syntetycznymi preparatami. Jak jednak wiadomo, niesie także ze sobą spore ryzyko powikłań. Skuteczną metodą walki z objawami przekwitania są zioła na menopauzę, stanowiące bezpieczną alternatywę dla leków hormonalnych.

Zioła na menopauzę:

  • zmniejszają częstotliwość i siłę uderzeń gorąca i zimnych potów,
  • przeciwdziałają nocnym potom,
  • ułatwiają zasypianie i poprawiają jakość snu,
  • usprawniają sferę emocjonalną,
  • pomagają zapobiegać osteoporozie,
  • poprawiają koncentrację.

Jakie zioła na menopauzę?

Na szczęście natura wychodzi naprzeciw kobietom i pomaga im radzić sobie z przykrymi skutkami przekwitania. Wiele ziół występujących w przyrodzie wykazuje działanie ukierunkowane na łagodzenie następstw menopauzy. Warto się więc przyjrzeć temu, jakie zioła na menopauzę zasługują na naszą uwagę. Wiele z występujących w przyrodzie roślin zawiera związki imitujące ludzkie estrogeny, tak zwane fitoestrogeny. Są to związki heterogenne wykazujące zdolność wiązania receptorów estrogenowych. Do głównych fitoestrogenów zalicza się lignany, kumestany oraz izoflawony. Substancje te skutecznie neutralizują efekty niedoboru estrogenów oraz, w przeciwieństwie do środków pochodzenia chemicznego, nie wywołują przykrych efektów ubocznych.

Dzięgiel chiński

Do związków aktywnych obecnych w tej niezwykłej roślinie zaliczamy fitoestrogeny, kumaryny, flawonoidy, fitosteroloe, kwasy organiczne, pierwiastki takie jak chrom, wapń, magnez oraz wiele witamin. Udowodniono, iż dzięgiel chiński ma znaczący wpływ na równowagę hormonalną w ciele kobiety. Do dobroczynnych skutków jego spożywania zaliczamy wzmocnienie mięśni macicy oraz całego organizmu, zmniejszenie drażliwości, złagodzenie uderzeń gorąca i suchości pochwy oraz lepszy wygląd skóry.

Czerwona koniczyna

Kolejną rośliną ułatwiającą przetrwanie czasu przekwitania jest czerwona koniczyna. Ziele koniczyny jest bogate w izoflawonoidy, które wykazują działanie podobnie do żeńskich hormonów płciowych. Stosowanie owej rośliny leczniczej pomaga w walce ze wzmożoną potliwością, uderzeniami gorąca, spadkiem libido, bólami głowy i stawów, osłabieniem stanu włosów oraz skóry czy problemami ze snem. Regularne stosowanie koniczyny czerwonej pomogło już niejednej kobiecie w złagodzeniu tych przykrych objawów przekwitania.

Niepokalanek

Pracę kobiecego układu hormonalnego reguluje przysadka mózgowa, na którą z kolei mają wpływ związki zawarte w owocach niepokalanka. Chociaż na próżno szukać w ich składzie związków przypominających żeńskie hormony, to posiadają cały zestaw innych leczniczych substancji. Zaliczamy do nich flawonoidy, fitosterole, diterpeny labdanowe oraz glikozydy irydoidowe. Związki te pomagają w łagodzeniu uderzeń gorąca, wahań nastroju a nawet stanów depresyjnych. Ustanie pracy jajników niesie ze sobą ryzyko przerostu endometrium, natomiast wprowadzenie do codziennej diety niepokalanka ma znaczący wpływ na zatrzymanie owego procesu.

Lukrecja

Napar z lukrecji to także świetna broń w walce z przykrymi objawami klimakterium. Zawarte w tej roślinie fitoestrogeny zmniejszają ryzyko zachorowania na osteoporozę, łagodzą uderzenia gorąca oraz zmniejszają ich częstotliwość. Roślina ta odgrywa także znaczącą rolę w zapobieganiu starzenia egzogennego skóry, co ułatwia troskę o jej należyty wygląd. Korzeń lukrecji charakteryzuje się przyjemnym i słodkim smakiem, można go więc stosować jako zamiennik popularnego cukru.

Pluskwica groniasta

Specjaliści od ziołolecznictwa wykorzystują suszony korzeń pluskwicy groniastej, który skutecznie zmniejsza objawy występowania klimakterium. Swoje lecznicze właściwości zawdzięcza on występowaniu izoflawonów, fenolokwasów, żywic oraz glikozydów triterpenowych. Również jego działanie estrogenne wpływa na zminimalizowanie objawów menopauzy, takich jak potliwość, bezsenność, rozdrażnienie czy rozwój osteoporozy.

Ambroży fusion

opis autora

Socialmedia

Warte uwagi

Spokój wewnętrzny fundamentem zdrowia

Osoby propagujące zdrowy styl życia najczęściej zwracają uwagę na konieczność przestrzegania zaleceń dietetycznych. Często zapominają jednak o tym, że chcąc skutecznie zapobiegać...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .