Arytmia to zaburzenia rytmu serca, które może objawiać się przyspieszoną, jak i obniżoną częstotliwością skurczów tego organu. O arytmii mówimy, jeśli liczba uderzeń serca przekracza 100 na minutę, lub jest mniejsza niż 50 razy na minutę. Serce dorosłego człowieka wykonuje około 70 uderzeń w trakcie minuty, zbyt wolne lub szybkie bicie doprowadza do omdleń, czy ucisku w klatce piersiowej. Tachykardie i bradykardię leczy się farmakologicznie, jednak można wspomóc się naturalnymi ziołami. Jakie zioła są skuteczne na arytmię?

Kora chinowca na arytmię

Kora chinowca pozyskiwana jest z drzewa rosnącego w Ameryce Południowej. Była stosowana przez Inków, którzy używali jej do zwalczania febry. Zawiera ona takie substancje jak chinina i cynchonina. Wyciąg z kory chinowca to środek pomocny w arytmii serca i migotaniu przedsionka. Prócz tego chinidyna rozszerza zwężone naczynia krwionośne, obniżając ciśnienie krwi w organizmie. Suszoną korę drzewa chinowego nabyć można w aptece lub sklepie zielarskim. Łyżeczkę kory należy zalać szklanką zimnej wody i powoli gotować przez około 4 minuty. Gotowy napar odstawić do ostygnięcia, a następnie przecedzić.

Ogólnodostępne pestki moreli

Substancje zawarte w pestkach moreli stabilizują nieregularny rytm serca. Mikstura, która łagodzi dolegliwości spowodowane alergią, jest prosta do przygotowania. Wystarczy zmielić w młynku około 10 dużych pestek, dodać do tego pół szklanki naturalnego miodu i kilka łyżek soku z cytryny. Całość należy dokładnie wymieszać i spożywać dwa razy dziennie przed posiłkiem i przed snem. Zawartość amigdaliny w pestkach moreli, która odpowiada za niwelowanie objawów arytmii, jest różna w zależności od gorzkiego lub słodkiego smaku owoców. Najbardziej zasobne w amigdalinę są dzikie morele z północnych Chin.

Waleriana, czyli kozłek lekarski

Kozłek lekarski od wielu dziesięcioleci stosowany jest w medycynie ludowej i konwencjonalnej. Korzeń zioła kozłka lekarskiego wykazuje działanie wyciszające organizm w stanach stresu i napięcia nerwowego. Pomaga przy bezsenności i działa rozkurczająco przy zaburzeniach pracy serca na tle nerwowym. Korzeń kozłka lekarskiego jest uważany za bezpieczną roślinę, która nie powoduje skutków ubocznych, jednak nie należy go przyjmować dłużej niż jeden miesiąc. Po 30 dniach trzeba zrobić dwutygodniową przerwę, po której można ponownie wdrożyć leczenie. 

Kozłek lekarski można pić w formie naparu lub nalewki. Herbata z kozłka lekarskiego powinna być parzona przez minimum kwadrans. Suszony korzeń należy zalać filiżanką wrzątku, a po 15 minutach napar jest gotowy do spożycia. Nalewka kozłkowa dostępna jest w aptece lub sklepach zielarskich i kryje się pod nazwą kropli walerianowych. Można ją pić z dodatkiem miodu, czy ciepłego mleka. Stosowana przed snem pozwala złagodzić nadmierne kołatanie serca.

Kwiatostan głogu dla sercowców

Głóg zawiera saponiny, flawonoidy oraz związki kumarynowe, które działają uspokajająco i wpływają rozkurczająco na naczynia wieńcowe serca. Zalecany jest osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze. Jego systematyczne stosowanie działa antyarytmicznie, zmniejsza obwodowy opór naczyniowy i zwiększa objętość wyrzutową i minutową serca. Kwiatostan głogu to roślina występująca na terenach podmokłych. Można ją znaleźć w okolicy naturalnych zbiorników wodnych. Głóg polecany jest również osobom nadmiernie narażonym na stres. Jego przyjmowanie wycisza i koi nerwy, zapobiega zaburzeniom pracy serca w nerwowych sytuacjach.

By przygotować napar z głogu, wystarczy zebrać kwiatostan rośliny i go zasuszyć lub kupić gotowy suszony głóg w torebkach. Dwie łyżki suszonego zioła należy zalać filiżanką wrzątku, odczekać kwadrans i pić 2-3 razy dziennie, najlepiej na czczo i przed snem. Przeciwwskazaniem do stosowania jest ciąża oraz karmienie piersią.

Warto pamiętać, że arytmia powinna być przede wszystkim leczona przez specjalistę. Środki naturalne na arytmię, które planujemy przyjmować, powinny być konsultowane z lekarzem rodzinnym lub kardiologiem, w związku z możliwością wystąpienia niekorzystnych skutków ubocznych w reakcji z przepisanymi na receptę lekami. Zioła na arytmię to jedynie terapia wspomagająca podstawowe leczenie.

Ambroży fusion

opis autora

Socialmedia

Warte uwagi

Suplementy diety na wątrobę

Leczenie problemów z wątrobą, bez względu na ich skalę i pochodzenie, powinno odbywać się pod okiem specjalisty. To jego głos ma decydujące znaczenie zarówno wtedy, gdy trwa dobieranie...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .