Na całym świecie znanych jest ponad 2500 gatunków roślin posiadających właściwości lecznicze. Ich spora ilość występuje również w Polsce. Niektóre z nich rosną dziko, inne są celowo uprawiane. Jakie są najbardziej znane i najczęściej wykorzystywane rośliny lecznicze w Polsce?

Powrót do natury

Nie da się ukryć, iż w ostatnich latach medycyna osiągnęła naprawdę wiele. Półki apteczne wręcz uginają się od kolejnych wprowadzanych na rynek leków. Mimo to, coraz większym zainteresowaniem cieszy się medycyna naturalna. Powodem tego jest niewątpliwie ostatnia moda "powrotu do natury". Interesujemy się zdrowym odżywianiem, segregujemy śmieci, oszczędzamy energię, poszukujemy naturalnych kosmetyków. Trend ten widoczny jest także w obieranych metodach leczenia. Osoby świadome niepożądanych skutków wynikających z zastosowania syntetycznych środków farmaceutycznych, pragną jak najdłużej uniknąć ich stosowania. Środkiem do celu jest w tym wypadku wzbogacenie codziennej diety o spożywanie naturalnych roślin leczniczych.

Rośliny lecznicze w Polsce

Rośliny lecznicze to surowce, których korzenie, liście i łodygi kryją w sobie substancje czynne pomocne w profilaktyce i zwalczaniu chorób, takich jak nadciśnienie, stany zapalne, bezsenność, kamica nerkowa, zmiany skórne, niestrawność i wiele innych. Te dary natury są na wyciągnięcie ręki, trzeba tylko mieć wiedzę o tym, gdzie i kiedy ich szukać. Rośliny lecznicze w Polsce możemy znaleźć na każdym kroku – na łące, na polu, na nieużytkach rolnych, w rowach czy w lesie. Wystarczy wybrać się na krótki spacer, aby wrócić z bukietem roślin ułatwiających walkę z posiadanymi schorzeniami.

Rośliny lecznicze i ich zastosowanie

Poniżej przedstawiono najpopularniejsze rośliny lecznicze występujące w Polsce oraz ich zastosowanie.

Skrzyp polny
Ziele skrzypu to wyjątkowe źródło krzemionki, która powoduje szybsze zrastanie złamanych kości. Roślina ta wykazuje także działanie moczopędne, jest więc pomocna w leczeniu chorób układu moczowego. Skrzyp ma także swoje zastosowanie jako środek zapobiegający nadmiernemu wypadaniu włosów.

Pokrzywa zwyczajna
Pokrzywa w ziołolecznictwie wykorzystywana jest jako roślina wzmacniająca organizm. Ziele to posiada również silne działanie moczopędne, ułatwia więc walkę z dolegliwościami układu moczowego. Herbata z pokrzywy jest zalecana osobom pragnącym poprawić stan włosów, paznokci oraz skóry. Skutecznie zwalcza trądzik oraz oczyszcza organizm z toksyn.

Mniszek lekarski
To pospolite ziele zapewnia właściwą pracę układu nerwowego, reguluje poziom cukru we krwi, zwalcza zły cholesterol, dba o właściwą mikroflorę jelit oraz oczyszcza organizm ze zbędnych, szkodliwych substancji. Działanie mniszka wspomaga także walkę z kłopotliwymi infekcjami dróg moczowych i nerek.

Chmiel zwyczajny
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż ta kojarzona z piwem roślina posiada cenne właściwości uspokajające. Ziele to jest wykorzystywane przy walce z nadmiernym stresem, przykrymi następstwami okresu menopauzy oraz bezsennością. Szyszki chmielu pomogą nam nie tylko zasnąć ale również poprawią ogólną jakość snu zapewniając przyjemne uczucie odprężenia.

Arcydzięgiel lekarski
Ta preferująca wilgotne i żyzne gleby roślina znana jest przede wszystkim ze swego dobroczynnego wpływu na pracę układu trawiennego. Odpowiada za prawidłowe wydzielanie żółci i soków trawiennych, dzięki czemu usuwa wzdęcia, skurcze jelit i żołądka oraz reguluje wypróżnianie. Sporządzony napar z tej rośliny można także wykorzystać do przemywania trądzikowej skóry.

Dziurawiec zwyczajny

Ziele dziurawca wykazuje bardzo wszechstronne działanie. Jego spożycie powinny rozważyć osoby cierpiące na zaburzenia układu nerwowego, gdyż ma działanie uspokajające. Właściwości przeciwskurczowe, przeciwzapalne i żółciopędne przyniosę ulgę osobom zmagającym się z dolegliwościami przewodu pokarmowego. Każdego powinno także zainteresować jego działanie likwidujące wszelkie szkodliwe produkty przemiany materii.

Jaskółcze ziele

Jaskółcze ziele nazywane jest także zielem od kurzajek. Właściwości wirusobójcze i bakteriobójcze owej rośliny wspomagają bowiem leczenie owych zmian skórnych. Wystarczy ułamać łodygę rośliny i systematycznie przykładać zawarty w niej sok do posiadanej kurzajki. Efekty gwarantowane.

Melisa

Ziele melisy znane jest ze swoich właściwości uspokajających i kojących zszargane nerwy. Ponadto ułatwia zasypianie oraz skutecznie zwalcza dolegliwości nerwicy układu pokarmowego. Co ciekawe, garbniki oraz kwas rozmarynowy zawarty w melisie, czynią ją przydatną do przeciwdziałania wirusowi opryszczki.

Babka lancetowata

Dzięki świeżym liściom babki przyśpieszymy gojenie stłuczeń, owrzodzeń, oparzeń, zwichnięć i innych ran. Napary z suszonych liści pomogą natomiast w oczyszczeniu organizmu z wszelkich szkodliwych substancji będących efektem procesu przemiany materii. Ziele to wykazuje także działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, co może okazać się panaceum na infekcje jamy ustnej bądź choroby układu moczowego.

Ambroży fusion

opis autora

Socialmedia

Warte uwagi

Jak poprawić perystaltykę jelit?

Wzrost świadomości medycznej jest coraz widoczniejszy we wszystkich społeczeństwach. Dotyczy to nie tylko sposobów leczenia, ale także prewencji poważnych chorób. Lekarze często...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .