Jedną z funkcji autonomicznego układu nerwowego jest przyspieszanie skurczu mięśnia sercowego lub jego rozkurczanie. Równowaga w rytmie serca wpływa na prawidłowe ciśnienie krwi i pulsu. Innymi słowy, krew powinna być pompowana do tętnic w równomiernym cyklu.
Prawidłowe ciśnienie krwi
Zmiany w pracy mięśnia sercowego, jak i krążenia krwi w organizmie, wynikają z kilku czynników.
-
Pierwszym jest naturalny rytm mięśniowy, osobniczy dla każdego człowieka pod względem jego lat i płci, budowy ciała, genów, a także stanu zdrowia.
-
Drugi czynnik wiąże się z prowadzonym trybem życia. Osoby aktywne fizycznie będą miały bliższe prawidłowemu ciśnienie krwi, niż ci bardziej osiadli. Podobnie wpływa na układ nerwowy dieta, pora roku i dnia. Są to zmiany średniookresowe, którymi można manipulować – jeśli nam za zimno rozgrzewamy się ciepłą herbatą lub ruchem.
-
Ostatni, a zarazem decydujący impuls wychodzi jednak od serca – to jego praca pompuje krew.
Układ nerwowy sprawuje nad tym procesem kontrolę i to właśnie w nim leży źródło zaburzeń powodujących nad- lub niedociśnienie.
System autonomiczny dzielimy z tego względu na układy współczulny – to on powoduje nasze pobudzenie – oraz przywspółczulny – odpowiedzialny za hamowanie skurczów i uspokojenie.
Pamiętając o wahaniach, które są równocześnie źródłem harmonii w homeostazie organizmu, sprawdźmy jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi w zależności od wieku oraz dla dojrzałej osoby.
Norma wynosi w przybliżeniu: 120-135mmHg / 80-90mmHg.
Zbyt wysokie zaczyna się: od 135 i rośnie nawet do 180mmHg / 110mmHg
Prawidłowe ciśnienie krwi a wiek
Wraz ze starzeniem się organizmu ludzkiego naczynia krwionośne stają się coraz bardziej sztywne. Tak samo połączenie nerwowo-mięśniowe nie jest tak sprawne, a komunikacja międzykomórkowa znacznie spowalnia, tak samo jak praca tętnic. Można opóźnić te procesy, codzienną profilaktyką prozdrowotną. Pomocne są choćby zioła i pokarmy, które zawierają antyoksydanty. Związki te wiążą wolne rodniki, będące przyczyną obumierania komórek.
Im więcej ruchu w młodości, tym więcej zdrowych nawyków na starość. To także poprawia krążenie krwi oraz niweluje stres, nadmierne emocje czy zmęczenie natłokiem informacji z otoczenia. Tak odżywione i zadbane ciało sprawia, że można utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi w wieku 50 lat, 60 lat, a nawet dłużej.
Jednak trzeba też wiedzieć, że starsze osoby dość powszechnie borykają się nadmierną pracą serca. Bywa to przyczyną udarów i zawałów, spożywaniem dużej ilości leków na nadciśnienie, dające aż za dobry skutek, bo – nadmierne obniżenie! Zaleca się u starszych, mających około 65 lat, wyrównywać objawy do 140mmHg. Wiemy już, że korzystne jest wsparcie układu nerwowo-mięśniowego, aby przywrócić równowagę i sprawny przepływ impulsów neuronalnych.
Hormony i adaptogent na prawidłowe ciśnienie krwi
Warto zadbać o układ sercowo-naczyniowy jak najwcześniej i wyrobić sobie codzienne nawyki wspierające optymalne samopoczucie oraz temperaturę ciała.
Z pomocą przychodzą nam adaptogeny, czyli taka grupa roślin, która odpowiada za balans psychofizyczny. Wśród ziół z tego rodzaju fitoterapia szczególnie poleca: żeń-szeń, ashwagandhę i różaniec górski. Z regionalnych roślin znajdziemy: konopię siewną, lawendę czy melisę. Mają działanie relaksujące, odprężające, osłabiające napięcie nerwowo-mięśniowe, przywracają prawidłowe ciśnienie krwi i pulsu, a także wzmacniają odporność i koncentrację.
Jak sama ich nazwa wskazuje adaptogeny pomagają organizmowi ludzkiemu dostosować się (adaptować) do zmiennych warunków zewnętrznych i wewnętrznych. Zmniejszają wydzielanie przez gruczoły „hormonu stresu”, kortyzolu czy bardziej znanej – adrenaliny. Zamiast tego regenerują nadnercza, narażone na ciągłe podrażnianie z powodu picia napojów kofeinowych i nadmiaru stresogennych bodźców. Zyskujemy więcej stabilizacji i odwagi, a podenerwowanie, zmęczenie oraz rozkojarzenie odchodzą w niepamięć.
Jeśli więc reakcje układu nerwowego na wszelkie niesprzyjające sytuacje i zdarzenia, przechodzą łagodnie – również praca serca staje się zrównoważona. A prawidłowe ciśnienie krwi u człowieka dorosłego, starego czy dziecka waha się tylko okazyjnie: przy zmianie pogody, diety czy wysiłku podczas aktywności ruchowej.
W nagłych przypadkach zdrowa osoba już wie, że może poratować się w ciągu trudnego dnia„małą czarną”, albo delikatnie zaparzoną zieloną herbatą (krócej parzona działa bardziej pobudzająco). Tak samo powinniśmy pamiętać, że w czasie osłabienia i nerwowości, można wesprzeć się uspokajającymi naparami oraz odprężającym aromatem olejków eterycznych. Kiedy autonomiczny układ nerwowy będzie funkcjonował sprawnie utrzyma optymalne krążenie krwi w organizmie i głęboki, stabilny rytm serca.