Prawidłowe ciśnienie krwi

Udostępnij:

 

Jedną z funkcji autonomicznego układu nerwowego jest przyspieszanie skurczu mięśnia sercowego lub jego rozkurczanie. Równowaga w rytmie serca wpływa na prawidłowe ciśnienie krwi i pulsu. Innymi słowy, krew powinna być pompowana do tętnic w równomiernym cyklu.

Prawidłowe ciśnienie krwi

Zmiany w pracy mięśnia sercowego, jak i krążenia krwi w organizmie, wynikają z kilku czynników.

  • Pierwszym jest naturalny rytm mięśniowy, osobniczy dla każdego człowieka pod względem jego lat i płci, budowy ciała, genów, a także stanu zdrowia.

  • Drugi czynnik wiąże się z prowadzonym trybem życia. Osoby aktywne fizycznie będą miały bliższe prawidłowemu ciśnienie krwi, niż ci bardziej osiadli. Podobnie wpływa na układ nerwowy dieta, pora roku i dnia. Są to zmiany średniookresowe, którymi można manipulować – jeśli nam za zimno rozgrzewamy się ciepłą herbatą lub ruchem.

  • Ostatni, a zarazem decydujący impuls wychodzi jednak od serca – to jego praca pompuje krew.

Układ nerwowy sprawuje nad tym procesem kontrolę i to właśnie w nim leży źródło zaburzeń powodujących nad- lub niedociśnienie.

System autonomiczny dzielimy z tego względu na układy współczulny – to on powoduje nasze pobudzenie – oraz przywspółczulny – odpowiedzialny za hamowanie skurczów i uspokojenie.

Pamiętając o wahaniach, które są równocześnie źródłem harmonii w homeostazie organizmu, sprawdźmy jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi w zależności od wieku oraz dla dojrzałej osoby.

Norma wynosi w przybliżeniu: 120-135mmHg / 80-90mmHg.

Zbyt wysokie zaczyna się: od 135 i rośnie nawet do 180mmHg / 110mmHg

Prawidłowe ciśnienie krwi a wiek

Wraz ze starzeniem się organizmu ludzkiego naczynia krwionośne stają się coraz bardziej sztywne. Tak samo połączenie nerwowo-mięśniowe nie jest tak sprawne, a komunikacja międzykomórkowa znacznie spowalnia, tak samo jak praca tętnic. Można opóźnić te procesy, codzienną profilaktyką prozdrowotną. Pomocne są choćby zioła i pokarmy, które zawierają antyoksydanty. Związki te wiążą wolne rodniki, będące przyczyną obumierania komórek.

Im więcej ruchu w młodości, tym więcej zdrowych nawyków na starość. To także poprawia krążenie krwi oraz niweluje stres, nadmierne emocje czy zmęczenie natłokiem informacji z otoczenia. Tak odżywione i zadbane ciało sprawia, że można utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi w wieku 50 lat, 60 lat, a nawet dłużej.

Jednak trzeba też wiedzieć, że starsze osoby dość powszechnie borykają się nadmierną pracą serca. Bywa to przyczyną udarów i zawałów, spożywaniem dużej ilości leków na nadciśnienie, dające aż za dobry skutek, bo – nadmierne obniżenie! Zaleca się u starszych, mających około 65 lat, wyrównywać objawy do 140mmHg. Wiemy już, że korzystne jest wsparcie układu nerwowo-mięśniowego, aby przywrócić równowagę i sprawny przepływ impulsów neuronalnych.

prawidłowe ciśnienie krwi

Hormony i adaptogent na prawidłowe ciśnienie krwi

 Warto zadbać o układ sercowo-naczyniowy jak najwcześniej i wyrobić sobie codzienne nawyki wspierające optymalne samopoczucie oraz temperaturę ciała.

Z pomocą przychodzą nam adaptogeny, czyli taka grupa roślin, która odpowiada za balans psychofizyczny. Wśród ziół z tego rodzaju fitoterapia szczególnie poleca: żeń-szeń, ashwagandhę i różaniec górski. Z regionalnych roślin znajdziemy: konopię siewną, lawendę czy melisę. Mają działanie relaksujące, odprężające, osłabiające napięcie nerwowo-mięśniowe, przywracają prawidłowe ciśnienie krwi i pulsu, a także wzmacniają odporność i koncentrację.

Jak sama ich nazwa wskazuje adaptogeny pomagają organizmowi ludzkiemu dostosować się (adaptować) do zmiennych warunków zewnętrznych i wewnętrznych. Zmniejszają wydzielanie przez gruczoły „hormonu stresu”, kortyzolu czy bardziej znanej – adrenaliny. Zamiast tego regenerują nadnercza, narażone na ciągłe podrażnianie z powodu picia napojów kofeinowych i nadmiaru stresogennych bodźców. Zyskujemy więcej stabilizacji i odwagi, a podenerwowanie, zmęczenie oraz rozkojarzenie odchodzą w niepamięć.

Jeśli więc reakcje układu nerwowego na wszelkie niesprzyjające sytuacje i zdarzenia, przechodzą łagodnie – również praca serca staje się zrównoważona. A prawidłowe ciśnienie krwi u człowieka dorosłego, starego czy dziecka waha się tylko okazyjnie: przy zmianie pogody, diety czy wysiłku podczas aktywności ruchowej.

W nagłych przypadkach zdrowa osoba już wie, że może poratować się w ciągu trudnego dnia„małą czarną”, albo delikatnie zaparzoną zieloną herbatą (krócej parzona działa bardziej pobudzająco). Tak samo powinniśmy pamiętać, że w czasie osłabienia i nerwowości, można wesprzeć się uspokajającymi naparami oraz odprężającym aromatem olejków eterycznych. Kiedy autonomiczny układ nerwowy będzie funkcjonował sprawnie utrzyma optymalne krążenie krwi w organizmie i głęboki, stabilny rytm serca.

Ambroży fusion

opis autora

Socialmedia

Warte uwagi

Co jeść na diecie zasadowej?

Diety w dzisiejszych czasach są bardzo popularne. Ludzie w pogoni za szczupłą i zdrową sylwetką są w stanie zrobić bardzo wiele. Intensywnie trenują, wybierają mniej lub bardziej...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .