Niedrożność jelit - przyczyny, objawy, dieta, leczenie

Udostępnij:

Niedrożność jelit to bardzo poważne schorzenie, które może prowadzić nawet do śmierci, więc nie powinno się go lekceważyć. Niestety, często zdarza się, że objawy niedrożności jelit są brane za zwykłe zatrucie pokarmowe lub przejedzenie czy nawet za wynik stresującego okresu w naszym życiu. Na szczęście zapobieganie powstania sytuacji, gdy zator jelit utrudnia codzienne życie, nie jest zbyt skomplikowane. Wystarczy kierować się kilkoma prostymi radami.

Niedrożność jelit – objawy

Objawy niedrożności jelit mogą występować nagle, ale są na tyle charakterystyczne, że łatwo je zdiagnozować. Zatkane jelita powodują narastające, falowe bóle brzucha o coraz mocniejszym natężeniu, wymioty (cofanie pokarmu najpierw niestrawionego, z żołądka, później samą treścią jelitową o charakterystycznej, kałowej woni), zatrzymanie gazów i stolca, a także bolesne wzdęcie brzucha, prowadzące do obrzmienia tej części ciała oraz zwiększonej bolesności przy najmniejszym ruchu lub dotyku. Obrzęk występuje głównie w późniejszym etapie wystąpienia zatkania jelit, więc jego powstanie to ostateczny dzwonek alarmowy, że konieczna jest interwencja lekarska.

Niedrożność jelit – leczenie

Podstawowymi krokami, które należy wykonać, by zdiagnozować niedrożność jelit, jest wywiad z pacjentem oraz badanie fizykalne. Często również lekarz, by uzyskać pełny obraz choroby, zleca także w przypadku podejrzenia niedrożności jelit badanie RTG. Badania te wykonuje się w określonej pozycji pacjenta (na stojąco lub w pozycji leżącej bocznej), w celu optymalnej wizji jamy brzusznej oraz by wyeliminować inne schorzenia, na przykład skręt jelit, występowanie złogów w przewodzie pokarmowym lub też obecność ciała obcego w świetle jelita.

Bardzo często także zleca się w przypadku niedrożności jelit tomografię komputerową, a także USG jamy brzusznej. Dzięki temu łatwiej jest znaleźć przyczynę niedrożności, gdy jest to na przykład nowotwór.
By zlokalizować zator jelit, lekarz może zlecić także badanie kontrastowe przewodu pokarmowego lub badanie endoskopowe, co pozwala na uwidocznienie miejsc niedrożności. Są to badania obrazowe, jednak równie ważne jest wykonanie badań laboratoryjnych. Najczęściej zleconymi badaniami w przypadku podejrzenia zatoru jelit są amylaza, morfologia krwi, gazometria i stężenie elektrolitów.

Niedrożność jelit – leczenie zachowawcze

W przypadku wystąpienia wcześniej wspomnianych objawów, jak bóle brzucha, wymioty, zatrzymanie gazów i stolca, należy zareagować natychmiast i udać się do szpitala - zwłoka może doprowadzić do trwałej niewydolności jelit. Często są to sytuacje, gdy zagrożone jest nie tylko zdrowie, a nawet życie chorego, bo bardzo szybko może dojść do zapalenia otrzewnej. Zapamiętajmy jedno: w przypadku niedrożności jelit leczenie zachowawcze nie może opierać się na podawaniu środków przeczyszczających oraz silnie działających środków przeciwbólowych, choć wiadomo, że są to nieraz pierwsze myśli, gdy borykamy się z bolącym brzuchem. Nie należy także stosować okładów rozgrzewających lub też termoforu, co również wiele osób praktykuje, sądząc, że rozgrzanie bolących miejsc może przynieść ulgę.

W sytuacji, gdy zator jelit spowodowany jest obecnością ciała obcego, leczenie następuje za pomocą zabiegu chirurgicznego. Często też jest ów zabieg wykonywany w przypadku niedrożności jelit spowodowanej przez skręt jelit. Przed zabiegiem należy podać pacjentowi odpowiednie dawki antybiotyków i płynów oraz odessać treść zalegającą w przewodzie pokarmowym.
Niedrożność jelita cienkiego, a niedrożność jelita grubego

Z racji tego, że zator jelita może być różnie zlokalizowany, wyróżniamy dwa rodzaje niedrożności: wysoką, gdy dochodzi do zatkania światła w jelicie cienkim (niedrożność jelita cienkiego) i niską, związaną z niedrożnością jelita grubego. Zaznaczyć należy, że bardzo rzadko dochodzi do niedrożności innych narządów jak żołądek czy dwunastnica.

Dieta przy niedrożności jelit

Oparta jest na elementach zawierających duże ilości błonnika. Są to przede wszystkim suszone owoce (morele, śliwki, gruszki, jabłka, rodzynki), produkty kiszone (ogórki kiszone i kapusta kiszona są bogatym źródłem bakterii kwasu mlekowego wspomagającym proces powstawania bakterii we florze jelitowej, co usprawnia procesy trawienne, są także naturalnym antybiotykiem), produkty strączkowe (fasola, soczewica), pełnoziarniste produkty zbożowe (ciemne, jak najmniej przetworzone pieczywo, pieczywo z dodatkiem ziaren słonecznika, soi, dyni) oraz sfermentowane napoje mleczne, jak jogurty, kefiry, maślanki. Należy unikać za to produktów tłustych, wysoko przetworzonych, jak fast foody, dania gotowe czy też słodyczy.

Dieta przy niedrożności jelit musi być także oparta na piciu dużej ilości wody i innych płynów (z wyłączeniem napojów gazowanych, kawy, napojów o wysokiej zawartości cukru, czy też, oczywiście, alkoholowych). Warto też wyrobić sobie nawyk picia po każdym posiłku herbatek ziołowych jak melisa, zielona herbata i różne rodzaje herbatek owocowych bądź też stworzyć swoją własną mieszankę smakową – pomoże przy problemach trawiennych, jak choćby zator jelit, a jednocześnie może okazać się świetną okazją do eksperymentowania w kuchni.

Ambroży fusion

opis autora

Socialmedia

Warte uwagi

Jakie są przyczyny przewlekłego bólu głowy?

Przewlekły ból i zawroty głowy to częsty problem, na który skarżą się osoby w każdym wieku, począwszy od dzieci, aż po ludzi starszych. Powodów występowania napięciowego bólu...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .