Zapalenie pęcherza moczowego to typowo kobiece schorzenie znane ze swojej bolesności i nawracającego charakteru. Gdy się powtarza, osobą odpowiedzialną za jego leczenie powinien być internista lub specjalista zawodowo zajmujący się chorobami nerek. Jeśli jednak mamy do czynienia z ich pierwszymi objawami, z pewnością dobrym pomysłem okaże się skorzystanie z pomocy ziół i przypraw. Te są w stanie nie tylko zmniejszyć bolesność schorzenia, ale i skrócić czas jego występowania.
Poznaj możliwości skrzypu polnego
Skrzyp polny zwraca na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że charakteryzuje się wysoką zawartością krzemionki. Wzmacnia włosy, paznokcie i skórę, jest więc promowany przede wszystkim jako zioło poprawiające wygląd zewnętrzny. Medycyna naturalna już od dawna stosuje go jednak także do walki ze schorzeniami dróg moczowych i nie dzieje się tak przez przypadek. Skrzyp to nie tylko krzemionka, ale również flawonoidy, kwasy organiczne, saponiny, fitosterole oraz witamina C. Posiada w swoim składzie także związki żywicowe i garbniki. Witamina C prowadzi do zakwaszania moczu, gdy zaś pojawia się w połączeniu z krzemionką, można liczyć także na to, że zadba o prawidłowy stan błon śluzowych. Krzemionka doskonale sprawdza się także w połączeniu z flawonoidami oraz potasem. Działa wówczas moczopędnie, dzięki czemu zainfekowany organizm szybciej może pozbyć się zarówno toksyn, jak i drobnoustrojów, które doprowadziły do infekcji.
Jałowiec pospolity
Jałowiec pospolity jest znany przede wszystkim z leczniczych właściwości charakterystycznych dla jego owoców. W ich składzie możemy znaleźć zarówno olejki, jak i flawonoidy, okazuje się więc, że mają one zarówno działanie moczopędne, jak i bakteriobójcze. Pozwala to na niwelowanie stanów zapalnych dotyczących nerek i układu pokarmowego. Najlepiej spożywać je suszone, ich interesujący smak sprawia bowiem, że są ciekawym dodatkiem do wielu potraw.
Zdrowie zawarte w przyprawach
Nie tylko zioła, ale i wiele popularnych przypraw może przyczynić się do tego, że problemy związane z funkcjonowaniem układu moczowego okażą się znacznie łatwiejsze do zniesienia. Przykładem może być choćby bazylia, która już od dawna podbija kuchnie świata, w tym i naszą kuchnię narodową. Ma ona właściwości rozgrzewające, a ponieważ ciepło jest bardzo lubiane zarówno przez nerki, jak i przez pęcherz moczowy, jest bardzo skutecznym środkiem rozwiązującym szereg problemów zdrowotnych. Również wanilia może przyczynić się do tego, że łatwiej uporamy się z nawracającymi infekcjami. Słodka przyprawa ma wiele właściwości prozdrowotnych, w tym przypadku zaś szczególnie ważne wydaje się to, że działa zarówno przeciwzapalnie, jak i rozkurczowo. Może być stosowana w leczeniu infekcji, stanowi jednak również sposób na zapobieganie jej nawrotom.
Jeśli chcemy wzbogacić jedzone przez siebie potrawy, a jednocześnie zapobiec problemom z pęcherzem, nie zapominajmy również o możliwościach, jakie otwiera przed nami żurawina – owoc, którego właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne są nam znane już od stuleci.