Niezwykłe właściwości lecznicze ziół wykorzystywane są medycynie naturalnej od wieków. Ziołolecznictwo, inaczej zwane fitoterapią, ostatnio znów zyskuje na popularności. Poza farmaceutykami z dodatkiem ziół leczniczych dostępnych w aptekach, coraz częściej zaobserwować można zielarzy, którzy samodzielnie przygotowują mieszanki do pitnych naparów z roślin zebranych własnoręcznie. Jest to zarówno zdrowsza i tańsza alternatywa chemicznych suplementów, produkowanych przez koncerny farmaceutyczne.

Lecznicze właściwości ziół do picia

Właściwie z każdego zioła można przyrządzić napar lub odwar do picia. Wszystko zależy od sposobu przygotowania i oczekiwanych działań. Picie domowych mieszanek ziół może wspomóc walkę z różnymi niepożądanymi i uporczywymi dolegliwościami zdrowotnymi. Oprócz tego, mieszanki ziół mają zbawienny wpływ na wygląd skóry i sylwetkę, a także dostarczają wielu niezbędnych witamin i mikroelementów. Ogromną zaletą ziół pitnych w porównaniu do ziołowych suplementów w formie tabletek jest fakt, iż są pochodzenia naturalnego, mają łagodne działanie, nie są toksyczne dla organizmu, a także nie wykazują skutków ubocznych podczas regularnego stosowania.

Różne sposoby przyrządzania ziół pitnych

W tradycji fitoterapii wyróżnia się kilka sposobów przyrządzania ziołowych mikstur. Do najpopularniejszych należą napary ziołowe. Są to pitne roztwory powstałe w wyniku zalania gorącą wodą suszonych liści, kwiatów, owoców lub nasion, które można spożyć od razu po sporządzeniu. Stanowią doskonałą i zdrowszą alternatywę dla codziennych napojów, takich jak kawa czy czarna herbata. Podobny sposób przygotowywania charakterystyczny jest również dla odwaru, z tym, że ten napój, należy doprowadzić do wrzenia i gotować do 30 minut pod przykryciem. Ważne jest, by spożyć go od razu po przygotowaniu.

Innym sposobem obróbki ziół, jest przyrządzenie nalewki. Ten alkoholowy wyciąg z roślin sporządza się w szczelnym naczyniu i odstawia na kilka tygodni. Jak udowodniono naukowo, wiele substancji zawartych w owocach ziół lepiej rozpuszcza się w alkoholu niż w wodzie. Zioła pitne można również przygotować w formie maceratu. Jest to roślinny olej z wyciągiem z ziół, przygotowywany parę godzin, który spożywa się w tym samym dniu po sporządzeniu.

Najlepsze zioła do picia - jak i kiedy je stosować?

Zwyczaj picia ziołowych herbat i roztworów powinna wypracować sobie każda osoba, której zależy na utrzymaniu zdrowej kondycji organizmu. Włączenie pitnych ziół do codziennego jadłospisu gwarantuje doskonałe samopoczucie o każdej porze dnia i większą dawkę energii. Zioła do picia znajdą swoje zastosowanie zarówno w walce z dolegliwościami bólowymi, trawiennymi, hormonalnymi, jak i jako uzupełnienie codziennej diety. Zamierzone efekty uzyskać można poprzez regularne stosowanie, nieraz wystarczy nawet tydzień by zauważyć pierwszą poprawę.

Zalety stosowania ziół pitnych

Systematyczne picie ziół niesie ze sobą wiele korzyści. Dla przykładu, przyrządzanie naparów z rumianku, tymianku, centurii pospolitej oraz mięty znacząco przyśpiesza przemianę materii, przyczyniając się do poprawy trawienia. Mniszek lekarski, pokrzywa, jak również krwawnik pospolity zawierają w sobie dużo witaminy C, która dodatkowo pomaga wzmocnić odporność organizmu. Zioła te, doskonale sprawdzają się w zwalczaniu przeziębienia, jak i innych chorób układu immunologicznego. Na problemy z układem moczowym, idealnym rozwiązaniem mogą okazać się napary ze skrzypu polnego, który wykazuje działania moczopędne. Z kolei ostropest plamisty ma zbawienny wpływ na wątrobę, która odpowiada za usuwanie toksyn z organizmu. Napary z melisy wyróżniają się właściwościami uspokajającymi, dlatego wskazane są w okresie silnego stresu i wysiłku psychicznego.

To tylko nieliczne przykłady zdrowotnych właściwości stosowania ziół. Prawdą jest, że każda roślina posiada całą gamę pozytywnych dla zdrowia cech i jest naturalnym sposobem na zwalczanie wielu uciążliwych dolegliwości, dlatego warto wdrożyć picie naturalnych, ziołowych roztworów do codziennej diety.

Ambroży fusion

opis autora

Socialmedia

Warte uwagi

Zioła na pasożyty

Podczas osłabienia organizmu pojawiają się zakażenia wirusowe i grzyby, przerost flory bakteryjnej jelit, a także szereg objawów psychofizycznych.  Sprawdzone przez całe pokolenia...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .