Jakie są przyczyny przewlekłego bólu głowy?

Udostępnij:

Przewlekły ból i zawroty głowy to częsty problem, na który skarżą się osoby w każdym wieku, począwszy od dzieci, aż po ludzi starszych. Powodów występowania napięciowego bólu głowy może być wiele, jedno zaś jest pewne – nie należy ich ignorować, ponieważ mogą okazać się zwiastunem poważnych schorzeń i dolegliwości.

Przewlekły ból głowy - przyczyny

Tego typu schorzenie, jak przewlekły ból i zawroty głowy w głównej mierze mają podłoże neurologiczne. Najczęściej jest to spowodowane nie tylko naszymi genami oraz indywidualnymi predyspozycjami zdrowotnymi (choć zdarzają się przypadki, kiedy u członków rodziny przewlekły ból i zawroty głowy występują często i stanowią coś, co możemy nazwać spuścizną pokoleniową), ale także czynnikami zewnętrznymi, na które jesteśmy narażeni każdego dnia.

Bardzo często przewlekły ból i zawroty głowy są spowodowane brakiem odpowiedniej diety, a nawet z takiego powodu, jak nie jedzenie śniadań. Brak odpowiedniego „paliwa” na rozpoczęcie każdego dnia powoduje, że nasz układ hormonalny i nerwowy zostają rozregulowane, a każda taka zmiana ma bardzo negatywny wpływ na nasze samopoczucie i może wywoływać przewlekły ból i zawroty głowy, prowadzić do omdleń, zaburzeń żywienia oraz innych chorób.

Innym powodem pojawienia się stanu przewlekłego bólu i zawrotów głowy jest po prostu zmęczenie. Może być to zmęczenie psychiczne, wywołane ciężką, nerwową sytuacją życiową, ale także fizyczne, po intensywnym wysiłku. Każdy rodzaj zmęczenia powoduje sytuację, kiedy nasz organizm powinien mieć choć chwilę, żeby się zregenerować. Jeśli mu tego nie zapewnimy (a w dzisiejszych czasach jest to nieraz utrudnione z uwagi na pęd życia i ciągłą pogoń każdego dnia) wytwarza się stan patologiczny, którego efektem również mogą być tak niechciany przewlekły ból i zawroty głowy.

Przewlekły ból głowy u dziecka

Przewlekły ból głowy u dziecka to stan bez wątpienia patologiczny, który jeśli tylko się pojawi i nasza pociecha skarży się na takie dolegliwości, powinien zostać natychmiast wyeliminowany. Jest to tym ważniejsze nie tylko z uwagi na komfort dziecka, ale przede wszystkim na fakt, że komórki mózgowe u dziecka są ciągle w fazie rozwojowej więc każdy stan mogący zaszkodzić ich wzrostowi, powinien zostać odpowiednio wzięty pod uwagę oraz wyleczony. Niestety, przewlekły ból głowy u dziecka pojawia się współcześnie tak często, że coraz trudniej nie nazwać tej sytuacji kolejną chorobą cywilizacyjną, jak stres i nadwaga u dorosłych. Zresztą, dzieci już od najmłodszych lat obierają ścieżkę prowadzącą je właśnie do otyłości i innych chorób, spędzając zbyt wiele czasu przed telewizorem i komputerem, a także spożywając produkty wysoko przetworzone, kaloryczne i zawierające olbrzymie ilości cukru przy zbyt małej aktywności ruchowej. Już taka dieta w wieku dziecięcym może przyczynić się do występowania przewlekłego bólu głowy u dziecka, więc zwróćmy uwagę na to kiedy nasze dziecko skarży się na tę dolegliwość. Warto obserwować jak często ból czy zawroty głowy się pojawiają u niego, jeśli jest to częste, należy udać się do odpowiedniego specjalisty.

Przewlekły ból głowy a nerwica

Inną, bardzo poważną przyczyną, mogącą wywoływać przewlekły ból głowy, jest nerwica. Jest to kolejna choroba cywilizacyjna, bardzo często dotykająca już najmłodszych, wywoływana przez stan długotrwałego znajdowania się w sytuacji stresowej, patologicznej, czy też wywołującej złe, nieraz nawet traumatyczne, skojarzenia. Widać więc jak na dłoni, że przewlekły ból głowy a nerwica mają ze sobą relację sprzężoną i, aby wyleczyć zarówno jedną, jak i drugą przypadłość, powinniśmy udać się zarówno do specjalisty neurologa, jak i do psychologa, który pomoże uporać się z traumą.

Przewlekły napięciowy ból głowy – leczenie

Przewlekły ból głowy w skroniach lub przewlekły ból głowy z tyłu głowy są bardzo często nazywane potocznie migreną, co nie jest do końca prawdą, ponieważ wszystko zależy od tego, jakie są przyczyny bólu. Często zdarza się, że na przykład przewlekły ból głowy i stan podgorączkowy występują jednocześnie, będąc zwiastunami rozpoczynającego się przeziębienia lub innej choroby wirusowej. Stąd też odpowiedź na pytanie „co na przewlekły ból głowy” nie może być jednoznaczna.

W przypadku, gdy ból głowy czy zawroty głowy nie występują w formie przewlekłej, tylko rzadko, bądź raz na jakiś czas, mogą być spowodowane po prostu zmęczeniem lub rozpoczynającą się chorobą, odpowiednim lekiem może okazać się tabletka przeciwbólowa w odpowiedniej dawce. Dobrą opcją jest też masaż skroni lub innego bolącego miejsca za pomocą delikatnego uciskania palcami newralgicznych punktów. Siła nacisku podczas takiego masażu musi być dostosowana do tego, by ból się nie zwiększał, tylko został łagodnie rozmasowany i tym samym wyeliminowany. Czasami, by pozbyć się przewlekłego napięciowego bólu głowy, wystarczy po prostu odpoczynek, jednak gdy przewlekły ból głowy w skroniach lub przewlekły ból z tyłu głowy nie ustaje, należy skonsultować całą sytuację ze specjalistą neurologiem. Jedna rada w przypadku przewlekłego napięciowego bólu głowy - leczenie w jakiejkolwiek formie musi być skonsultowane z lekarzem.

Ambroży fusion

opis autora

Socialmedia

Warte uwagi

Jak przechowywać zioła by nie straciły...

  Nasze babcie czy prababcie często zbierały zioła na łąkach i przechowywały je rozwieszone w pęczkach nad piecem lub w lnianych, czy bawełnianych woreczkach. Robiły z nich...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .