Jakich ziół nie można łączyć?

Udostępnij:

 

Napary, wywary czy tabletki ziołowe to jedne z najczęściej wybieranych przez nas leków. Warto pamiętać o tym, że powinny funkcjonować w naszej apteczce jako leki uzupełniające, a nie główne. Mieszanie ziół z lekami może pomóc, ale może też zaszkodzić, ponieważ to ziele, które samo wyleczy, zmieszane z innym może zabić.

Zioła można łączyć ze sobą i z innymi elementami potraw, jednak z czym nie powinniśmy łączyć ziół?

Zioła i leki – jakie mieszanki mogą zaszkodzić?

Istnieją zioła, które mają działanie podobne do leków.  Są też takie, które pomagają nam przełknąć kiepskie w smaku lekarstwa.

Także walory smakowe mają znaczenie. Zmieszanie dużych dawek ziół o przeciwstawnych smakach, np. słodkich i gorzkich może dać ciekawy smak potrawy, ale również spowodować zatrucie.

Leki i zioła mogą się wspomagać w działaniu, co sprawi, że będziemy się czuć lepiej, bo ziołowy napar sprawi, że skutki uboczne leków będą albo mniej odczuwalne, albo całkowicie nie będziemy ich odczuwać. Jednak same zioła często nie wystarczą. Należy pamiętać, że stare sposoby są często niezawodne, ale mają  też niezbadane skutki uboczne. Co może iść w parze, a co nie?

Leki i zioła uspokajające

Leków na uspokojenie nie powinniśmy łączyć z naparami bądź herbatkami z lawendą, kocimiętką, melisą i nagietkiem, ponieważ taka mieszanka sprawi, że będziemy bardzo senni. Ospałość i otępienie po lekach uspokajających pomieszanych z naparem z wymienionych ziół może utrudniać funkcjonowanie. Jednak herbatka z melisy czy z dodatkiem lawendy bez tabletek uspokajających, czy nasennych może zadziałać kojąco na nasze nerwy po ciężkim dniu w pracy.

Tabletki przeciwbólowe a ziółka

Tabletki przeciwbólowe często zawierają ibuprofen. Połączenie go z miłorzębem chińskim, arcydzięglem lekarskim czy czosnkiem może doprowadzić do wystąpienia krwotoku lub lekkiego krwawienia. Taka mieszanka nie jest wskazana także przy zażywaniu leków przeciwzakrzepowych.

Żeń-szeń nie powinien być mieszany z antykoncepcyjnymi lekami hormonalnymi czy przeciwdepresyjnymi. Także kava-kava w mieszance z antydepresantami może prowadzić do różnego rodzaju powikłań.

Inne szkodliwe połączenia ziół z tabletkami

Problematyczne są także inne połączenia ziół i lekarstw, np. dziurawiec zmieszany z lekami immunosupresyjnymi może doprowadzić do odrzucenia przeszczepu. Wzmoże również uczulenie na słońce i nie powinien być stosowany z lekami na krzepnięcie, ponieważ osłabi ich działanie. Na przykład połączenie leków rozpuszczanych w wodzie z prawoślazem sprawi, że będą one się dużo wolniej wchłaniać.

  • Rabarbar zmieszany z czystkiem spowoduje niedobór potasu w organizmie. Dodatkowo czystkiem nie powinno się popijać posiłków.
  • Rumianek połączony z lekami antykoncepcyjnymi, także nie jest dobrym pomysłem, ponieważ  osłabi ich działanie.
  • Chmiel zwyczajny (często główny składnik piwa) nie nadaje się do połączenia z diazepamem – działającym uspokajająco i przeciwlękowo oraz przeciwdrgawkowo.
  • Kiepskim pomysłem na łączenie ziół są także mieszanki, w których znajdują się zioła o przeciwstawnych właściwościach np. kawa z melisą, ponieważ nie uzyskamy żadnego z efektów, których oczekujemy.
  • Zły pomysł na mieszankę ziołową to męczennica z lekami nasennymi. Męczennica wzmocni ich działanie, co może spowodować otępienie lub ospałość.
  • Zwyczajna czarna borówka, której smak wielu lubi, nie nadaje się do zmieszania z lekami przeciwzakrzepowymi.

Niepasujące do siebie zioła i kilka słów o yerba mate

Należy pamiętać, że nie każde ziele do siebie pasuje. Nie powinno się łączyć np. pieprzu cayenne z chili czy jakimś innym zielem bardzo ostrym w smaku. Także bardzo łagodne zioła czy takie, których działanie sprawia, że efekt, który chcemy uzyskać nie będzie tak intensywny jak oczekujemy. Takim przykładem może być lawenda z guaraną albo kocimiętka z yerba mate. Dodatkowo yerba to specyficzna mieszanka ziół, której smak nie każdemu odpowiada. Wymaga specjalnego naczynia i rurki do picia, ponieważ inaczej z wywaru będą nam „przelatywać między zęby” resztki suszonych ziół w wywarze.

Ambroży fusion

opis autora

Socialmedia

Warte uwagi

Oczyszczanie organizmu z toksyn

Moda na zdrowy tryb życia rozwija się na całym świecie w coraz szybszym tempie. Oczyszczanie organizmu z toksyn oraz sportowy tryb życia sprawiają, że ludzie czują się o wiele lepiej...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .