Jak zwiększyć libido?

Udostępnij:

Życie w ciągłym pośpiechu, a także stres w pracy i czynniki środowiskowe, takie jak kiepska dieta i zanieczyszczone powietrze, sprawiają, że coraz więcej osób ma problemy z zaburzeniami libido. Pytania o to, jak zwiększyć libido pojawiają się coraz częściej nie tylko w prywatnych rozmowach, ale także w gabinetach lekarskich, co sprawia, że warto potraktować ten problem poważnie i dokładniej się mu przyjrzeć. Na szczęście istnieją naturalne metody, jak zwiększyć libido, więc przy odrobinie chęci nie musi stanowić to dużego problemu.

Czym jest libido?

Popęd seksualny jest jednym z najbardziej zakorzenionych odruchów ludzkiego organizmu. Dotyczy to nie tylko ludzi, ale także innych zwierząt. To od popędu płciowego zależy na dłuższą metę przetrwanie gatunku, przez co nie może dziwić, że natura obdarzyła wszystkie zwierzęta tak silnymi uwarunkowaniami. Libido jest stymulowane naturalnie i w podświadomy sposób warunkuje, aby człowiek podjął dążenie do zaspokojenia potrzeb seksualnych. Powinno umożliwiać naturalne spłodzenie potomstwa, a zaburzenia w tej kwestii od stanu naturalnego są opisane w piśmiennictwie medycznym jako choroba. Coraz częściej pojawia się pytanie o to, jak zwiększyć libido. Przede wszystkim należy jednak zrozumieć, od czego ono jest zależne od strony stricte fizjologicznej.

Od czego zależy libido?

Wszystkie instynkty człowieka, takie jak chęć jedzenia, zaspokojenia seksualnego lub nawet samorealizacji są warunkowane hormonami. Hormony są substancjami chemicznymi, dzięki którym mózg zarządza całym ciałem człowieka. Ich niedobór lub nadmiar zaburza funkcjonowanie organizmu w określonych aspektach. Na popęd seksualny wpływają głównie hormony płciowe. U mężczyzn jest to testosteron, a u kobiet estrogen. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, posiadają w ciele obydwa te hormony, ale w zupełnie innych proporcjach. Oznacza to, że odpowiedź na to, jak zwiększyć libido u kobiet, jest inna niż na pytanie o to, jak zwiększyć libido u mężczyzn. 

W przypadku mężczyzn należy dążyć do tego, by poziom testosteronu był jak największy. Idąc na specjalistyczne badania, należy jednak pamiętać o tym, by zbadać zarówno poziom testosteronu, jak i poziom wolnego testosteronu we krwi, co ma duże znaczenie. Należy również przebadać dobrze inne hormony, a w tym estrogen, które podwyższona ilość w stosunku do zaniżonego poziomu testosteronu może sprawić, że mężczyzna nabiera cech kobiety.

W przypadku kobiet należy zadbać o to, by proporcje testosteronu i estrogenu były odpowiednie. Oczywiście u kobiet poziom testosteronu musi być odpowiednio niski. Niestety ze względu na bardzo skomplikowany układ hormonalny u kobiet często nie jest to łatwe i wymaga udania się do endokrynologa, czyli lekarza specjalisty zajmującego się hormonami. Kolejnym problemem u kobiet jest stosowanie antykoncepcji. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak zwiększyć libido przy antykoncepcji. W praktyce większość takich metod bardzo mocno ingeruje w układ hormonalny, który należy ustabilizować i wprowadzić na naturalny poziom. Często lekarze przepisują dodatkowe hormony, które mają na celu wyrównanie proporcji poszczególnych hormonów. Przeważnie takie kuracje muszą być prowadzone pod opieką lekarza lub farmaceuty.

Jak zwiększyć libido – domowe sposoby?

W przypadku braku poważnych problemów z układem hormonalnym można zastosować naturalne środki. Pytanie o to, jak zwiększyć libido domowymi sposobami jest bardzo popularne, a większość mężczyzn i kobiet chwali sobie efekty. 
W przypadku mężczyzn należy zadbać o odpowiednie wydzielanie testosteronu. Chcąc zoptymalizować ten proces, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią ilość snu i zminimalizowanie stresu, które skutecznie obniżają jego poziom. Jeśli nie da się tego zrobić, należy zastosować dodatkową suplementację. Może ją wprowadzić każdy, gdyż naturalne preparaty nie są niebezpieczne dla zdrowia. Warto stosować suplementy takie jak Tribullus lub Ashwaganda, a także zaopatrzyć organizm w dodatkowe ilości cynku i magnezu, które stymulują powstawanie testosteronu. Trudno dostarczyć te mikroelementy z dietą, więc w razie zapotrzebowania warto zastosować specjalne preparaty. Ponadto na rynku dostępne są zioła oraz ekstrakty z nich, które naturalnie stymulują wydzielanie testosteronu. Bardzo skuteczny jest żeń-szeń. Często takie suplementy już mamy w mieszankach, co zwiększa ich skuteczność.

Jak zwiększyć libido po 40?

Trzeba sobie uświadomić, że naturalny poziom testosteronu spada wraz z wiekiem. Po osiągnięciu czterdziestu lat jest już o wiele niższy niż w wieku kilkunastu lat, gdy osiągnął swoje apogeum. Obserwując spadek libido w tym wieku, należy wprowadzić suplementację ziołami naturalnie stymulującymi wydzielanie testosteronu, a także wprowadzić do dnia codziennego aktywność fizyczną, która również stymuluje jego wydzielanie.

Ambroży fusion

opis autora

Socialmedia

Warte uwagi

Oczyszczanie organizmu z toksyn

Moda na zdrowy tryb życia rozwija się na całym świecie w coraz szybszym tempie. Oczyszczanie organizmu z toksyn oraz sportowy tryb życia sprawiają, że ludzie czują się o wiele lepiej...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .