Czym jest otyłość brzuszna? Jak ją zlikwidować?

Udostępnij:

Otyłość jest aktualnie jednym z najbardziej rozpowszechnionych problemów zdrowotnych w krajach wysoko rozwiniętych. Niestety na nadwagę cierpi już co trzecia osoba, a na otyłość co czwarty obywatel krajów pierwszego świata. Są to jedynie średnie statystyczne, ale mówią jasno, że jest to poważny problem. Najpoważniejszym problemem zdrowotnym jest jednak tak zwana otyłość brzuszna. Warto dowiedzieć się czym jest i jak zlikwidować otyłość brzuszną, aby uniknąć poważnych problemów ze zdrowiem w przyszłości.

Jakie zagrożenie niesie otyłość brzuszna?

Chcąc dowiedzieć się, jak zlikwidować otyłość brzuszną najpierw warto sprawdzić, jakie są jej przyczyny i czym w ogóle jest, a także jakie mogą być jej konsekwencje. Lekarze rozróżniają dwa rodzaje otyłości, które warunkowane są miejscem gromadzenia się tkanki tłuszczowej. O normalnym przyroście tkanki tłuszczowej mówi się wtedy, gdy zbiera się bezpośrednio pod skórą w formie podskórnej tkanki tłuszczowej. O patologicznej sytuacji, jaką jest otyłość brzuszna, mówi się wtedy, gdy tkanki tłuszczowej w organizmie jest tak dużo, że zbiera się nie tylko bezpośrednio pod skórą, ale także pomiędzy narządami wewnętrznymi. Co prawda tam też w naturalnych warunkach zbiera się nieco tkanki tłuszczowej, jednak jest to mała ilość, która nie wpływa na funkcjonowanie narządów. O otyłości brzusznej mówi się wtedy, gdy tkanki tłuszczowej jest na tyle dużo, że narządy wewnętrzne nie mogą pozostać na swoim miejscu i przesuwają się oraz są regularnie uciskanie. Taka sytuacja sprawia, że nie mogą one w sposób naturalny pracować, co jest bardzo niebezpieczną sytuacją, która grozi rozwijaniem się chorób przewlekłych, a w skrajnych sytuacjach stanami nagłymi, takimi jak zawał. Otyłość brzuszna zagraża właściwie wszystkim narządom, takim jak serce, wątroba, jelita, woreczek żółciowy, a nawet płuca.

Czym jest otyłość brzuszna?

Do powstawania otyłości brzusznej dochodzi wtedy, gdy tkanka podskórna przestaje mieścić odkładający się tłuszcz. Trudno powiedzieć, który to jest dokładnie moment, gdyż każdy organizm ma inne proporcje odkładania się tkanki tłuszczowej w poszczególnych miejscach. Ogólnie przyjęło się, że jest to nieco ponad 90 cm u mężczyzn oraz 85 cm u kobiet mierząc obwód talii. Jest to jednak zależne od większej ilości czynników i trudno tak bezpośrednio szacować. Można także zastosować współczynnik obwodu bioder do obwodu pasa. Proporcje nie powinny przekraczać wartości 1.0 u mężczyzn i 0.85 u kobiet. Jest to metoda na to, jak zdiagnozować otyłość brzuszną. Zanim odpowie się na pytanie o to, jak zlikwidować otyłość brzuszną, warto jednak odpowiedzieć także na pytanie, kiedy powstaje i jak do niej dochodzi.

Jak powstaje otyłość brzuszna?

Schemat powstawania otyłości brzusznej nie różni się niczym od schematu gromadzenia się normalnej tkanki podskórnej. Jedyne co się zmienia, to miejsce gromadzenia się tłuszczu. Oznacza to, że przede wszystkim otyłość brzuszna pojawia się wtedy, gdy dana osoba spożywa nadmiar pokarmów, które są ekwiwalentem zbyt dużej ilości energii w stosunku do energii spalanej w ciągu dnia. Można to liczyć w kilokaloriach lub w podawać w gramaturze jedzenia. Wszystko sprowadza się jednak do tego, że dochodzi do naddatku energetycznego. Jeśli tkanki tłuszczowej podskórnej będzie za dużo, wtedy wskutek akumulacji dojdzie do rozwijania się otyłości brzusznej. Należy zaznaczyć, że niektóre osoby mają tendencję do szybszego rozwijania się otyłości brzusznej. Metodą na to, jak zlikwidować otyłość brzuszną jest przede wszystkim pozbycie się zbędnych kilogramów i dojście do wagi, która jest polecana przez lekarzy. Chcąc ją określić, można posłużyć się współczynnikiem BMI lub dowolnym innym współczynnikiem polecanym przez dietetyków.

Jak zlikwidować otyłość brzuszną?

Otyłość brzuszna może dotyczyć osób w każdym wieku. Przeważnie cierpią na nią mężczyźni, którzy są do niej bardziej predestynowani genetycznie, jednak coraz częściej pojawiają się pytania o to, jak zlikwidować otyłość brzuszną u kobiet. Wśród pań ten problem pojawia się przeważnie po menopauzie i to wtedy staje się realnym zagrożeniem dla zdrowia. Trzeba jednak mieć na uwadze, że może wystąpić także w młodym wieku i nie należy nigdy bagatelizować tego zagrożenia. Podstawowym środkiem do tego, aby pozbyć się otyłości, jest przejście na racjonalną dietę, która będzie uwzględniała delikatny deficyt kaloryczny. Wtedy organizm zacznie z czasem pozbywać się tkanki tłuszczowej, a po zejściu do odpowiednio niskiego poziomu zacznie także spalać tkankę tłuszczową, która zebrała się między trzewiami. Nie należy szukać dodatkowych metod, dopóki otyłość nie staje się poważnym problemem, a utrata tkanki tłuszczowej nie staje się niemożliwa przez problemy zdrowotne. Należy wziąć pod uwagę, że utrata zbędnych kilogramów to proces długotrwały, a w przypadku gdy doszło już do zebrania się tak dużej ilości tkanki tłuszczowej, jej utrata może zająć nawet kilka miesięcy.

Ambroży fusion

opis autora

Socialmedia

Warte uwagi

Stosowanie ziół zamiast soli

Sól to mieszanina sodu i chloru, stanowiąca nieodłączny element wielu wytrawnych posiłków. Nadaje im wyjątkowego smaku, dostarczając niezbędnych dla organizmu składników mineralnych...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .