Jak wzmocnić organizm po antybiotykach?

Udostępnij:

Choć lekarze alarmują, że uzależniamy się od antybiotyków, nie można nie zgodzić się z tym, że terapia z ich wykorzystaniem ciągle jeszcze charakteryzuje się ogromną skutecznością. W przypadku wielu chorób nie ma dla niej alternatywy, nie odmawiamy więc poddania się jej nawet pomimo tego, że rośnie świadomość niebezpieczeństw z nią związanych. Dziś wiemy, że antybiotykoterapia nie tylko zwalcza chorobę, ale również prowadzi do obniżenia odporności osłabiając organizm. Nie dziwi to zresztą, wiemy bowiem także, że antybiotyki radzą sobie znakomicie nie tylko z bakteriami chorobotwórczymi, ale i z tymi, które zwykle znajdują się w naszych jelitach i pełnią ważną rolę w organizmie. Jeśli więc zależy nam na tym, aby antybiotykoterapia wywierała możliwie jak najmniejszy niekorzystny wpływ na nasz organizm, powinniśmy wzmocnić go zaraz po jej zakończeniu.

 

Zacznij od oczyszczenia organizmu

Zaraz po zakończeniu leczenia musimy skoncentrować się na tym, jak oczyścić organizm po antybiotykach. Na szczęście, nie wymaga to od nas wcale zakupu drogich leków, z pomocą przychodzi nam bowiem błonnik dostępny w wielu produktach spożywczych. Błonnik nie tylko skutecznie usuwa z jelit toksyny, ale również odżywia te bakterie, które powinny w nich pozostać, jeśli zależy nam na zdrowiu. Najlepiej szukać go w orzechach, bananach i cebuli, jego skarbnicą są jednak również warzywa strączkowe.

Sam błonnik może nie być jednak wystarczający, jeśli nie zadbamy o odpowiednie nawodnienie organizmu. Szacuje się, że powinniśmy pić nawet dwa litry wody w ciągu dnia. Pozwoli nam to na szybsze pozbycie się z organizmu szkodliwych substancji, a tym samym na regulację jego pracy.

 

Czas na witaminy i minerały

O tym, jak ważne jest to, co jemy, należy pamiętać bez względu na okoliczności. Po antybiotykoterapii warto jednak zwracać szczególną uwagę na to, czy nasz organizm wyeliminował już niedobory witamin i minerałów. Ponownie w aptekach czeka na nas wiele mieszanek uzupełniających braki najważniejszych substancji. Pamiętajmy jednak, aby sięgać po nie wyłącznie w ostateczności. Znacznie lepszym rozwiązaniem wydaje się w tym kontekście zdrowa i różnorodna dieta. Nie musi być ona przy tym wcale pełna wyrzeczeń. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, aby nie zabrakło w niej zarówno warzyw i owoców, jak i nabiału. Jeśli musimy wesprzeć organizm suplementami diety, starajmy się bazować przede wszystkim na tych, które opierają się na naturalnych składnikach. Nasz organizm nie powinien mieć problemów z ich strawieniem, a my – z ewentualnymi skutkami ubocznymi.

 

Sen i spacery

Organizm potrzebuje nie tylko odpowiedniej dawki składników odżywczych, ale i czasu, aby odzyskał sprawność po leczeniu z wykorzystaniem antybiotyków. Oczywiście, także na tym etapie możemy go wspierać. Pomoże mu wysypianie się, a także regularna aktywność fizyczna. Nie powinniśmy stawiać na przesadnie forsowne ćwiczenia, z pewnością jednak nie zaszkodzi nam spacer zwłaszcza, jeśli w czasie jego trwania poszukamy tych części miasta, w których poziom zanieczyszczenia powietrza nie jest duży.

Ambroży fusion

opis autora

Socialmedia

Warte uwagi

Jak wyleczyć tiki nerwowe ? Różnice w leczeniu...

Tiki nerwowe dotyczą osób w każdym wieku i mogą sprawić wiele przykrych, wręcz niezręcznych sytuacji zarówno osobom chorym, jak i tym z ich otoczenia. Choć na pytanie, czy tiki nerwowe...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .