Jak wyleczyć tiki nerwowe ? Różnice w leczeniu dzieci i dorosłych

Udostępnij:

Tiki nerwowe dotyczą osób w każdym wieku i mogą sprawić wiele przykrych, wręcz niezręcznych sytuacji zarówno osobom chorym, jak i tym z ich otoczenia. Choć na pytanie, czy tiki nerwowe mijają z wiekiem, można odpowiedzieć twierdząco, to mogą też utrzymywać się i pojawiać w każdym etapie życia. Te niekontrolowane skurcze mięśni, objawiające się takimi widocznymi elementami, jak mruganie powieką, kiwanie głową czy zaciskanie pięści, mogą mieć przeróżne podłoże pochodzenia. 

Tiki nerwowe – przyczyny

Tiki nerwowe to schorzenie o podłożu neurologicznym. Predyspozycja do zapadania na tiki nerwowe u dzieci, nastolatków i dorosłych jest dosyć zróżnicowana. Tiki nerwowe u dzieci występują najczęściej, natomiast tiki nerwowe u nastolatków oraz u dorosłych pojawiają się rzadziej. Objawy występowania tików nerwowych u dorosłych może wywołać ukryta predyspozycja mózgu, genetyczna lub pewne zaburzenia na tle nerwowym. Tiki nerwowe u dzieci i młodzieży najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewania. Statystycznie częściej występują u płci męskiej niż żeńskiej.

Tiki nerwowe – mruganie oczami, drgająca powieka czy oblizywanie warg

Rodzajów tików nerwowych, które można zaobserwować u osób cierpiących na tę chorobę, jest nieskończenie wiele. Ich występowanie zależy od wielu czynników psychologicznych, ale tiki nerwowe mogą obawiać się także choćby z powodu niedoborów witamin i minerałów. Mogą też być wynikiem pewnego rodzaju manii naśladowczej – kiedy w najbliższym otoczeniu ktoś wykonuje pewien charakterystyczny ruch stale, to na przykład, kiedy widzimy taką osobę, automatycznie wykonujemy ten sam ruch – tiki nerwowe (chrząkanie, czy mruganie oczami, tiki nerwowe twarzy, tiki nerwowe podczas snu) to nie są więc jedyne formy tików, z jakimi mamy obecnie do czynienia.
Osoby zmagające się z tikami nerwowymi, cierpią zwykle na problemy z koncentracją uwagi, orientacją w przestrzeni, mają również kłopoty z indywidualnym odnalezieniem się w społeczeństwie.

Kiedy najmniej tego chcemy – w sytuacjach stresowych, kiedy jesteśmy źli, wzburzeni, nie kontrolujemy własnych emocji – pojawiają się tiki nerwowe. Przyczynami mogą też być stany, kiedy jesteśmy po prostu zmęczeni lub po zwiększonej dawce aktywności fizycznej. Na występowanie tików nerwowych wpływa także (negatywnie, oczywiście, zwiększając ich częstotliwość) alkohol, kofeina, napoje energetyczne i takie o dużej zawartości cukru, słodycze, narkotyki i dopalacze. Często jest tak, że osoby, które cierpią na tiki nerwowe, spożywają powyższe rzeczy, by się uspokoić, zająć czymś myśli i ręce, by tiki nie mogły się objawiać, szczególnie kiedy zależy nam na wywarciu dobrego wrażenia. Następuje wtedy motyw błędnego koła, które nie ma końca, a problem tylko narasta.

Tiki nerwowe u dzieci, tiki nerwowe u dorosłych

Tiki nerwowe - jak się ich pozbyć, bardzo często sami nie wiemy, a powody ich występowania są różne. Tiki nerwowe u dzieci najczęściej mają podłoże psychiczne. W przypadku, gdy dziecko odczuwa jakiś lęk, obawę bądź brakuje mu pewnych elementów, jak np. poczucie bliskości, może to wywołać tiki nerwowe u dziecka. Często powodem występowania tików nerwowych u dziecka jest zaobserwowana kłótnia rodziców.
Warto zadbać więc, by nasz maluch wychowywał się w zdrowej, rodzinnej atmosferze. Nie należy także pozwalać mu na oglądanie zbyt dużej ilości telewizji bądź grać w gry komputerowe.
W przypadku występowania tików nerwowych u nastolatka powody mogą być różne. Może to być objaw dojrzewania lub też poważniejsza trauma, która objawia się poprzez właśnie tik nerwowy. Warto z nastolatkiem wtedy spokojnie, poważnie porozmawiać lub też, jeśli nie chce się przed nami otworzyć, udać się z nim do specjalisty.
W przypadku, gdy tiki nerwowe u dorosłych spędzają im sen z powiek, konieczna jest głęboka autoanaliza zachowań i ostatnich przeżyć oraz zmiana trybu życia na bardziej spokojny i zrelaksowany. Jeśli to nie pomoże, należy udać się do specjalisty, psychologa lub psychiatry, który pomoże ustalić przyczyny i zleci odpowiednie leczenie.

Tiki nerwowe – leczenie

Aby skutecznie określić tiki nerwowe, leczenie oraz powody ich występowania, należy udać się do lekarza, który nam w tym pomoże. Diagnozę w sprawie zaburzeń i występowania tików nerwowych stawia psycholog, psychiatra, bądź nawet lekarz rodzinny, po obserwacji i przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem.
Metody leczenia zazwyczaj opierają się na psychoterapii, która może mieć formę zarówno indywidualną, jak i grupową. Lekarz specjalista, aby terapia była skuteczniejsza, może zalecić również leki na tiki nerwowe bez recepty. Zazwyczaj są to zioła i produkty uspokajające, wyciszające oraz relaksacyjne.

Ambroży fusion

opis autora

Socialmedia

Warte uwagi

Objawy zakażenia pasożytami

Niepokojące objawy, takie jak spadek odporności, bóle brzucha, nagła utrata wagi, anemiczny, niezdrowy wygląd skóry, włosów i charakterystyczne bruzdy na paznokciach mogą oznaczać, że...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .