Jak wykryć pasożyty?

Pasożyty w organizmie to sytuacja nie tylko bardzo nieprzyjemna, ale przede wszystkim zagrażająca naszemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Abstrahując nawet od tego, że wizja pasożytów w naszym ciele nie jest zbyt pociągająca, często nie zdajemy sobie sprawy, że nasz kiepski stan zdrowia jest spowodowany właśnie obecnością choćby tasiemca czy innego robaka ludzkiego. Jak wykryć pasożyty oraz jak się przed nimi uchronić? Oto kilka przydatnych rad.

Pasożyty – skąd się biorą?

Nie zawsze obecność pasożytów w naszym organizmie to coś złego. W naszym ciele żyje około 300 rodzajów pasożytów, które uzupełniają naszą florę bakteryjną oraz wspomagają prawidłowy proces trawienny, likwidując złogi w jelitach i zapobiegając tym samym zaparciom. Ten rodzaj pasożytów żeruje na niestrawionych fragmentach pokarmowych, powodując, że łatwiej jest je usunąć z organizmu. Nie zalegają w nim, a proces dyfuzji przez ściany jelita jest pozbawiony większości szkodliwych substancji.
Kłopoty zaczynają się, gdy do organizmu dostają się pasożyty, które żerują, przyswajając sobie składniki odżywcze z pokarmów i powodując ich ubytek w naszej diecie. Przez to nie dostarczamy wraz z pokarmem witamin czy mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organów oraz mięśni, skutkiem czego organizm zaczyna niszczeć.

Taki przedłużający się stan powoduje osłabienie, podwyższoną temperaturę, utratę odporności, kłopoty z cerą, włosami i paznokciami czy z regularnym wypróżnianiem.
Zarazić się pasożytami jest bardzo łatwo – wystarczy zjeść źle umyty owoc lub warzywo bądź dotknąć miejsca, z którym wcześniej miała kontakt osoba zakażona. Pasożyty żyją także w mięsie. Dopiero obróbka cieplna w wysokiej temperaturze powoduje, że nie jest ono groźne po spożyciu.

Zakażenie pasożytami następuje również poprzez naszych domowych pupili, psa lub kota. Stąd też warto zwrócić uwagę, by je regularnie odrobaczać.
Pasożyty może też przynieść z przedszkola lub szkoły nasze dziecko.

Jak wykryć pasożyty – leczenie farmakologiczne

W przypadku podejrzenia zakażenia pasożytami można udać się do lekarza rodzinnego w celu potwierdzenia swoich domysłów. Lekarz zleci potrzebne w tym celu badania. Aby znaleźć sposób na to, jak wykryć pasożyty, należy najpierw określić ich rodzaj, stopień namnożenia, oraz miejsce. Nie zawsze pasożyty żerują i bytują tylko w układzie pokarmowym. Zdarza się, że wraz z krwią wędrują po całym ciele i zagnieżdżają się choćby w płucach, wątrobie czy nawet w mózgu, powodując tam niemałe spustoszenie.
Leczenie farmakologiczne może być prowadzone tylko pod kontrolą lekarza, gdyż leki przeciwpasożytnicze, szczególnie w nieodpowiednich dawkach, mogą wywołać silne, patologiczne oddziaływania na organizm. Jest to tym ważniejsze, gdy pacjentami są dzieci.

Jak wykryć pasożyty – leczenie domowe

Zanim udamy się do lekarza, warto skorzystać z mniej inwazyjnych niż środki farmakologiczne rozwiązań, jak choćby dieta i zioła.

Dobrym i sprawdzonym rozwiązaniem, kiedy zastanawiamy się, jak wykryć pasożyty i jak się ich pozbyć z naszego organizmu, jest spożywanie kiszonek. Kiszona kapusta, ogórki czy buraki działają przeciwpasożytniczo, zakwaszająco oraz przeciwzapalnie. Są bardzo cenione w diecie wspomagającej pozbycie się pasożytów z organizmu.

Dobrym pomysłem jest także spożywanie na czczo pestek dyni.

Odpowiednia dieta powinna być uzupełniona kuracją ziołową. Zioła, które były używane przez nasze babcie i prababcie podczas odrobaczania, dziś same w sobie działają odstraszająco dla pasożytów występujących w organizmie, ale nie pomagają w procesie pozbycia się ich na zewnątrz.

Co więcej, pasożyty mogą przez to wędrować po całym ciele i zagnieżdżać się nie tylko w przewodzie pokarmowym, ale także w innych narządach, co utrudni ich eliminację i może wywołać poważne szkody zdrowotne.

Modne odrobaczanie

Pamiętajmy, że w sytuacji, gdy zakażony jest jeden członek naszej rodziny, odrobaczaniu muszą poddać się wszyscy. Choć proces odrobaczania nie jest przyjemny, to zaobserwowano pewien trend, któremu poddają się w szczególności rodzice i dzieci z przedszkoli czy szkół podstawowych. Warto jednak wiedzieć, że takie profilaktyczne odrobaczanie nie jest konieczne

 

Ambroży fusion

opis autora

Socialmedia

Warte uwagi

Detoksykacja organizmu

Odczuwasz kłopoty trawienne lub powracające infekcje i bóle, a może borykasz się z brakiem koncentracji i apatią? Detoksykacja organizmu, dieta i większa ilość ruchu pomogą wrócić...

Oczyszczanie krwi

Zioła na nadciśnienie

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .