W wyniku współczesnego trybu życia organizm ludzki stał się podatny na różne rodzaje infekcji. Zakażenia pasożytami i grzybami naszych organów wewnętrznych lub krwi to bardzo powszechne schorzenie. Medycyna naturalna przypisuje im skutek osłabienia odporności, zapalenia narządów czy problemów skórnych.
Czym są helminty i skąd się biorą?
Nasz organizm w swoim naturalnym stanie jest wyposażony w bakterie pomocne w trawieniu i przyswajaniu składników odżywczych. Jednak niedobór dobrej mikroflory w jelitach, przerośniętej przez szkodliwe, żerujące na mikroelementach bakterie, powoduje rosnące zakażenie pasożytującymi robakami, grzybami i rozwój poważnych chorób.
Helminus (łac. robak) to ogólne określenie na wirusy, robaki płaskie czy obłe, glisty i grzyby. Helminty mogą rozwijać się w każdym organie i układzie człowieka. Mnożą się poprzez nadmierny stres, brak w diecie świeżych warzyw i owoców, a więc w wyniku spożywania cukrów, białej mąki, słodkich napojów. Mało tego – powodują ochotę na jeszcze więcej tych produktów.
To jeden z najbardziej rozpoznawalnych symptomów zakażenia pasożytami, a zarazem powód ich rozwoju. Najczęstszym siedliskiem są bowiem nasze jelita. Zamiast być miejscem, w którym trawimy i przyswajamy produkty odżywcze – stają się pracującą z trudem oczyszczalnią. Powstające masy kałowe niejako zatykają przewód pokarmowy i blokują swobodne usuwanie zbędnych produktów przemiany materii.
Na tych zatorach powstaje środowisko sprzyjające mnożeniu się robaków. Jeśli pozostajemy nieświadomi tego procesu i „dokarmiamy je”, toksyny przedostają się do pozostałych układów organizmu. Mogą zanieczyścić układ krwionośny, a nawet dostać się do płuc czy mózgu. Dlatego tak ważna jest codzienna profilaktyka i dbanie o swoją dietę oraz zapewnienie optymalnej dawki ruchu.
Jak sprawdzić obecność robaków w organizmie?
Jeśli widzisz u siebie nadmiar ochoty na słodkości lub produkty z białej mąki, może być to znak na zakażenie pasożytami. Objawy, które pojawiają się u osób z przerostem grzybów, ale też innych helmintów, najczęściej dotyczą układu pokarmowego. Osłabiona odporność i pełne toksyn jelita, nie pozwalają na prawidłową absorpcję składników odżywczych. Co więcej, to właśnie nasi nieproszeni goście żywią się tkankami ciała. A my pozostajemy ciągle głodni.
Kolejny trudny do zdiagnozowania „gołym okiem” aspekt tych schorzeń, to zapalenia organów wewnętrznych. W brzuchu, oprócz trawienia odbywają się także złożone i ważne dla naszego zdrowia procesy. Odpowiadają za nie śledziona, wątroba, żołądek, trzustka czy nerki.
Robaki pochłaniają krzem, który jest drugim co do istotności (po tlenie) pierwiastkiem w naszych ciałach. To krzem odpowiada za przepływ impulsów nerwowych. Brak komunikacji pomiędzy poszczególnymi komórkami organizmu, to także brak komunikacji człowieka ze światem zewnętrznym. Podczas zakażenia pasożytniczego bywamy rozkojarzeni, emocjonalni, a często agresywni lub kompulsywni.
Czy na infekcje robakami narażone są dzieci?
Niektóre maluchy zostają od wczesnych lat przyzwyczajane do tego, że na świcie żyją niewidoczne, małe stworzonka – nie zawsze w pełni przyjazne. Mówimy maluchom, aby nie dotykały twarzy dłońmi, nie wkładały do buzi przedmiotów i często myły ręce. Rodzice bywają czasem przesadnie ostrożni, jeśli chodzi o kontakt swych pociech ze zwierzętami czy zabawę na dworze. Dawniej właśnie takie niewinne zabawy pozwalały się nam uodpornić.
W końcu starsze pokolenia miały większy dostęp np. do przygotowanej w beczce przez babki i mamki kapusty kiszonej. Proste odżywianie dawało odporność i poprawnie pracującą florę bakteryjną w jelitach. Tymczasem, zakażenia pasożytami u dzieci okazują się być przyczyną chorób nawet tych definiowalnych jako nieuleczalne.
Rodzice, szczególnie przyszli, muszą zadbać o oczyszczanie własnego organizmu. A swego potomka obserwować pod kątem nastroju.
Infekcja może objawić się roztargnieniem, wypryskami, egzemą, konwulsjami. Maluch staje się kapryśny, blady i traci apetyt. Symptomy psychiczne dotyczą nerwowości (nadmiaru lub powolności, a nawet cofnięciu w rozwoju). Nieleczone zakażenia pasożytującymi robakami objawiają się u dzieci zapaleniem oskrzeli, długotrwałą gorączką i bólami głowy, a także astmą.
Wielką pomocą w diagnozie jakiejkolwiek choroby u osób młodych i starszych, jest badanie parazytologiczne. Ten dział diagnostyki laboratoryjnej pozwala ustalić rodzaj robaków obecnych w organizmie. Dzięki temu łatwiej skontrolować proces zdrowienia z zakażenia pasożytniczego, który najskuteczniejszy jest dzięki wsparciu medycyny naturalnej, ponieważ ma ona długotrwałe efekty. Poprawia też ogólne funkcjonowanie organizmu. To właśnie lecznicze zioła, dbanie pożywieniem o mikroflorę jelit oraz gimnastyka – są codzienną profilaktyką przeciwko helmintom.