Na pytanie, jak przyspieszyć metabolizm, żeby schudnąć, chętnie uzyskałaby odpowiedź większość z nas. Problem w tym, że nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Albo, co może lepiej określi złożoność tego pytania - odpowiedzi jest tyle, ile osób pytających.

Jak szybko przyspieszyć swój metabolizm?

Metabolizm jest wynikiem przetwarzania naszego organizmu, czyli tego, co jemy, a także ilości ruchu, jaki codziennie wykonujemy. Jeśli ilość ruchu będzie większa, niż ilość spożywanych kalorii, logiczne jest, że schudniemy. Niestety, spadnie tylko nasza waga i to na krótko, ponieważ niemal za każdym razem dochodzi do efektu jo-jo i zamiast utrzymać wymarzony rozmiar na długi czas, znów wpadamy w rutynę podjadania i braku ćwiczeń. Nasz metabolizm nie lubi tego. Jest to system, który preferuje stabilność i kontrolę, a nie swoistą sinusoidę, do której musi się dostosować. Nie dziwi więc fakt, że często mamy do czynienia ze spowolnionym metabolizmem – jak przyspieszyć jego działanie, oto jest pytanie, na które odpowiedź znajdziesz poniżej.

Jak przyspieszyć metabolizm, żeby schudnąć?

Regularne spożywaj posiłki, w tym śniadania!

Aby szybko przyspieszyć swój metabolizm, należy stosować zalecenie o spożywaniu 4-5 posiłków dziennie, mniej więcej co 3-4 godziny. Śniadanie jest nie bez powodu nazywane najważniejszym posiłkiem dnia i pomoże przyspieszyć metabolizm, a całemu organizmowi da siłę do działania. Warto na śniadaniowe menu wybrać produkty pełnoziarniste, bogate w węglowodany, które dadzą energię, oraz błonnik, który zapewni nam na dłużej wrażenie pełnego żołądka, dzięki czemu nie będzie nas kusić do podjadania. Jak przyspieszyć metabolizm w nocy? Z pewnością nie głodząc się, więc warto dwie godziny przed zaśnięciem zjeść lekką kolację.

Unikaj stanów, kiedy jesteś przejedzona!

Wiadomo, wracasz z pracy, jesteś zmęczona, a przede wszystkim głodna, więc rzucasz się na górę spaghetti, którą przygotował małżonek, a potem narzekasz, że nie możesz zapiąć ulubionej spódnicy. To właśnie efekt przejadania się. Nasz mózg otrzymuje z opóźnieniem informację, że jesteśmy już pełni, co może wiązać się z większą ilością spożytego pokarmu, niż faktycznie potrzeba.

Pij dużo płynów!

Szczególnie niegazowanej wody mineralnej. Dobrą opcją jak przyspieszyć metabolizm, żeby schudnąć, jest też picie niesłodzonych herbatek owocowych lub innych mieszanek. Na prędkość spalania tłuszczu dobroczynny wpływ ma także kawa.

Jak przyspieszyć metabolizm u mężczyzn

Proces spowolnienia przemiany materii u mężczyzn następuje stopniowo, ale i tak jest widoczny i panowie często chcą wiedzieć, jak przyspieszyć metabolizm u mężczyzn, by znów dobrze się czuć w swoim ciele. Szczególnie ważne jest, jak przyspieszyć metabolizm po 40 roku życia, który jest dla panów taką umowną granicą psychologiczną. Na pomoc przyjdzie pewna weryfikacja własnego życia, czyli odpowiedź na kilka pytań, między innymi:

  • Czy w ogóle się pracuje?
  • Jeśli tak, czy jest to praca fizyczna, czy biurowa?
  • Jak spędza się czas w ciągu dnia bądź po pracy?
  • Czy uprawia się jakiś rodzaj aktywności fizycznej?
  • Ile ma się lat?

Udzielając odpowiedzi na powyższe pytania, widać jak na dłoni, co należy poprawić, by podkręcić męski metabolizm. W pracy biurowej na przykład ograniczyć spożycie tłustych, kalorycznych potraw i zadbać o kondycję, przy pracy fizycznej również zrezygnować z nich na rzecz żywności wspierającej choćby rozwój mięśni.

Jak przyspieszyć metabolizm u kobiet

Panie pod względem metabolizmu są nieco bardziej pokrzywdzone niż panowie. U kobiet bowiem, szczególnie kiedy patrzymy jak przyspieszyć metabolizm po 40 widać, że w okresie menopauzy u pań proces spowolnienia metabolizmu jest dużo bardziej znaczący, niż u mężczyzn. Dużo częściej też niż u panów, główną rolę odgrywają geny, oraz pewne uwarunkowania klimatyczne, które też w pewien sposób determinują kobiecy metabolizm. Na szczęście powyższe powody do tego, jak podwyższyć metabolizm u kobiet, są możliwe tylko w 50%, reszta to nasze, kobiece zaangażowanie. Dlatego też panie, które przekroczyły magiczną linię 40 lat życia, muszą mieć świadomość, że pewne grzeszki żywieniowe, które do tej pory uchodziły im na sucho, teraz mogą dużo szybciej wychodzić na światło dzienne. Warto zacząć wyrabiać w sobie zdrowe nawyki żywieniowe (wymienione powyżej lub inne, które odpowiadają naszemu stylowi życia), oraz zacząć częściej uprawiać jakąś aktywność fizyczną. Jak przyspieszyć metabolizm za pomocą tabletki? Owszem, można wspomóc się pewnymi środkami farmakologicznymi, ale z pewnością nie zadziałają one jak magiczne różdżki.

Jak poprawić metabolizm przy niedoczynności tarczycy

Tarczyca to malutki gruczoł, produkujący najważniejsze dla metabolizmu hormony: trójjodotyroninę, tyroksynę, oraz kalcytoninę, wpływającą na gospodarkę wapniowo-fosforową organizmu. Niezbędnym składnikiem prawidłowo działającej tarczycy, a przy tym metabolizmu, jest odpowiednie stężenie jodu w naszym organizmie, więc jeśli mamy problemy z tarczycą i chcemy jednocześnie wiedzieć, jak poprawić metabolizm przy niedoczynności tarczycy, to musimy dostarczyć do organizmu odpowiednią ilość tego pierwiastka w diecie.

Ambroży fusion

opis autora

Socialmedia

Warte uwagi

Liofilizowany sok z kiszonej kapusty -...

Sok z kiszonej kapusty ze swoim specyficznym kwaskowatym smakiem, zbiera zróżnicowane opinie. Posiada grono zwolenników gotowych do skorzystania z każdej okazji, aby się go napić. Nie brakuje...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .