Jak przechowywać zioła by nie straciły właściwości?

Udostępnij:

 

Nasze babcie czy prababcie często zbierały zioła na łąkach i przechowywały je rozwieszone w pęczkach nad piecem lub w lnianych, czy bawełnianych woreczkach. Robiły z nich herbatki i domowe leki na przeziębienie, reumatyzm czy inne urazy, albo wykorzystywały jako przyprawy. Dzisiaj wielu kucharzy stawia na zioła, które są świeżo zebrane lub wyhodowane na balkonie. Czasy się zmieniły, więc jak przechowywać zioła dzisiaj?

W czym przechowywać zioła?

Zioła, by nie straciły swoich właściwości, muszą być odpowiednio przechowywane. Warto najpierw zadbać o to, by nie znajdowały się w nich insekty lub małe owady. Najłatwiejszym sposobem jest wysypanie ziół na biały papier i wyłożenie na parapet przed ich właściwym suszeniem.

Szklane słoiki

Pierwszym sposobem na przechowywanie ziół są szklane i szczelne słoiki. To najłatwiejszy i najbardziej praktyczny sposób przechowywania suszonych ziół. Można je przed włożeniem do słoików rozdrobnić nożem czy blenderem, co później ułatwi ich wyjmowanie łyżką bezpośrednio z pojemnika.

Należy pamiętać o odpowiednich etykietach na słoikach – zapisać nazwę mieszanki ziół oraz datę ich zebrania. Szklane słoiki z ziołami można także udekorować kolorowym płótnem na zakrętce lub ozdobnym sznurkiem na środku, przywiązując etykietę.

Woreczki lniane, bawełniane lub strunowe

Często, gdy kupujemy zioła, np. lawendę, otrzymujemy ją w bawełnianym lub lnianym woreczku. Zioła przechowywane w lnianym lub bawełnianym woreczku to najczęściej zioła aromatyczne jak, np. szałwia, lawenda, sandałowiec, eukaliptus czy trawa cytrynowa.

Woreczki można przechowywać na różne sposoby, np. w drewnianej skrzyneczce, ułożone warstwowo. Warstwy woreczków dobrze jest przedzielić jakimś oddychającym materiałem – bawełną czy cienkim płótnem.

Woreczki strunowe również nadają się do przechowywania ziół, jednak mają pewną wadę. Są mało ekologiczne i istnieje ryzyko, że zioła zawilgną, ponieważ plastikowa folia nie przepuszcza powietrza. Może doprowadzić to do tego, że stracą one właściwości smakowe, zapachowe i lecznicze.

Zioła w doniczkach

Coraz częściej ludzie lubiący gotować wybierają zioła w doniczkach na kuchennym blacie. To rozwiązanie dla osób, które cenią walory smakowe i zapachowe świeżych ziół.

Przechowując zioła w doniczkach, warto pamiętać o tym, by doniczki były odpowiednio dobrane pod względem rozmiaru – nie za duże, ani nie za małe. Także materiał doniczki jest ważny, lepiej sprawdzą się ceramiczne niż plastikowe.

Zioła na parapecie, czyli drewniana skrzyneczka

Kolejny sposób na przechowywanie ziół to drewniana skrzynka postawiona na parapecie. Takie rozwiązanie wydaje się najpraktyczniejsze, ponieważ długą skrzynkę można podzielić deseczkami i wydzielić dla każdej rośliny odpowiednią ilość miejsca. Dodatkowo taką skrzynkę można zrobić samodzielnie.

Konkretne ziele w konkretnym opakowaniu

Każde z ziół można magazynować inaczej. Wybierając sposób przechowywania, warto zastanowić się, do czego potrzebujemy danej rośliny.

Zioła, które wykorzystujemy jako przyprawy, takie jak majeranek, bazylia czy tymianek, najlepiej będzie przechowywać w drewnianej skrzynce na parapecie lub w doniczce na blacie.

Suszone zioła, np. dziurawiec, szałwia czy pokrzywa są odpowiednie na herbatę lub leki. Warto przechowywać je w szklanych słoikach. Jak przechowywać suszoną miętę? Najlepiej w słoiku, jeśli chcemy zrobić z niej herbatę. Jeśli chcemy, by zapach mięty rozchodził się po mieszkaniu, wtedy warto przechowywać ją w woreczku z bawełny lub z lnu.

Podsumowując, wybór sposobu przechowywania ziół zależy od tego, co chcemy z nimi zrobić oraz od ich właściwości. Zioła aromatyczne najlepiej przechowywać w woreczkach z materiału. Przyprawy wysuszone, na leki lub herbaty należy włożyć do słoika, a świeże posadzić w doniczce czy w drewnianej skrzynce. Dodatkowym atutem przechowywania ziół w domu i robienia z nich herbat czy leków są sprawdzone receptury naszych babć, czy mam oraz ich odrobinę staroświecki wygląd, który doda klimatu nowoczesnemu wnętrzu.

Ambroży fusion

opis autora

Socialmedia

Warte uwagi

Witamina C z dzikiej róży - właściwości

Dzika róża pięknie wygląda. Można się w niej zakochać również dlatego, że posiada niezwykły zapach. To jednak właściwości prozdrowotne doprowadziły do jej spopularyzowania i...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .