Jak prowadzić zdrowy tryb życia?

Udostępnij:

Jeżeli chcemy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak prowadzić zdrowy styl życia, przede wszystkim musimy mieć na względzie kilka bardzo ważnych aspektów, począwszy od naszego obecnego stanu zdrowia, po ewentualne choroby, na które się leczymy bądź które są jeszcze niewykryte.
Zdrowy styl życia to nie tylko zmiana nawyków żywieniowych – to cały, nieraz skomplikowany proces, który, by mógł przynieść naprawdę pozytywne rezultaty, powinien być dobrze przemyślany.

Po pierwsze – zbadaj się!

Swój marsz ku zdrowiu i sprawności należy rozpocząć od wizyty u lekarza rodzinnego, który zleci odpowiednie badania, a na ich podstawie wykluczy wszystko to, co może nam zaszkodzić w ewentualnym podjęciu zdrowego trybu życia. Jeśli borykamy się na co dzień z chorobami układu krążenia, w tym nadciśnieniem lub cukrzycą, pewne rozwiązania nie będą dla nas korzystne. Musimy mieć świadomość, że niektóre pokarmy lub zwiększona aktywność fizyczna mogą okazać się niekoniecznie dobre dla naszego zdrowia.
Warto też odwiedzić dietetyka. Fachowiec, uwzględniając wyniki badań, dobierze dla nas dietę, która będzie w całości realizowała nasze zapotrzebowanie na wartościowe składniki odżywcze, a jednocześnie pomoże nam pozbyć się niechcianego tłuszczyku.
Dobrym pomysłem jest także dobranie planu ćwiczeń przygotowanego przez osobistego trenera. Jednak jest to już spory wydatek, na który nie zawsze znajdują się środki w domowym budżecie. Na szczęście odpowiedź na pytanie, jak prowadzić zdrowy tryb życia, jest zawarta w Internecie. Można łatwo znaleźć tam mnóstwo propozycji ćwiczeń, dla początkujących i zaawansowanych, które, wykonywane regularnie, z pewnością przyniosą odpowiedni, oczekiwany efekt.

Zdrowotny standard – mniej tłuszczu i śmieciowego jedzenia, więcej ruchu

Wprowadzając w życie plan realizujący myśl „jak prowadzić zdrowy tryb życia”, nie należy zaczynać od wielkich celów. Wręcz przeciwnie, metoda małych kroków, dokumentująca cały proces, da o wiele większą satysfakcję, kiedy będziemy spoglądać na jej efekt, niż drakońska, wyniszczająca głodówka i forsowne ćwiczenia, po których bardzo szybko wracamy do poprzednich, złych i niezdrowych nawyków.
Metoda małych kroczków w planie „jak prowadzić zdrowy tryb życia” może też nas zainspirować do podjęcia dodatkowych wyzwań, jak na przykład szukanie sprawdzonych, zdrowych, niskotłuszczowych przepisów i przygotowywanie ich własnymi siłami w domowym zaciszu. Choć może to okazać się dość czasochłonne i efekty mogą nie zachwycać od pierwszej podjętej próby, niemniej jednak warto spróbować – może się zdarzyć, że zdrowe gotowanie wejdzie do kanonu naszych ulubionych czynności i będziemy się chcieli w nim dalej realizować. Wspólne przygotowanie posiłków może też stać się świetną zabawą i rodzinną integracją, jeśli włączymy do niej współmałżonka i dzieci.

Jak prowadzić zdrowy tryb życia – kilka rad

Warto też wprowadzić kilka pomysłów, by nasze wyrzeczenia i trud podjęcia zdrowego trybu życia nie poszły zbyt szybko na marne:
1. Staraj się, jeśli jest to możliwe, zastępować samochód rowerem lub drogą na piechotę.
2. Po posiłku deser to dobra rzecz, ale dbaj, by był to owoc, jogurt naturalny z ziarnami lub niskotłuszczowa przekąska, a nie słodki wafelek czy czekolada.
3. Zainwestuj w aktywność fizyczną – basen, rower, piesze górskie wędrówki czy choćby spacer do pobliskiego parku.
4. Pij dużo wody (co najmniej 3 litry dziennie), nawyk ten powoduje, że nie będziesz czuć głodu, a organizm usunie sporo toksyn i złogów. Dobrym pomysłem są też kawa i herbata (bez cukru, zielona) lub woda z cytryną i miętą.
5. Unikaj alkoholu – mała lampka wina od czasu do czasu to nie zbrodnia, ale w większych ilościach naprawdę szkodzi!
6. Nie rób zakupów „na głodniaka” i zawsze miej ze sobą listę rzeczy, których potrzebujesz – zaoszczędzisz pieniądze, kupując mniej, w szczególności niepotrzebnego, śmieciowego jedzenia, i nie będziesz się martwić, że marnujesz jedzenie, kiedy zdarzy Ci się nie zużyć wszystkiego.
7. Jeśli masz ku temu warunki, adoptuj psa. Czworonóg dużo bardziej efektywnie wyciągnie Cię na zewnątrz niż najbardziej skuteczny trener osobisty.

Ambroży fusion

opis autora

Socialmedia

Warte uwagi

Jak poprawić perystaltykę jelit?

Wzrost świadomości medycznej jest coraz widoczniejszy we wszystkich społeczeństwach. Dotyczy to nie tylko sposobów leczenia, ale także prewencji poważnych chorób. Lekarze często...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .