Dna moczanowa: leczenie ziołami

Udostępnij:

 

Dna moczanowa nazywana inaczej artretyzmem czy podagrą. Jest to przewlekła choroba spowodowana zaburzeniami przemiany materii, które w konsekwencji doprowadzają do odkładania kryształków sodu w tkankach stawów. Dna moczanowa może rozwijać się przez okres kilkunastu lat, nie dając przy tym żadnych poważnych objawów. Aby wykryć dnę moczanową, należy wykonać badanie na oznaczenie stężenia kwasu moczowego we krwi.

Jak rozpoznać dnę moczanową?

Dna moczanowa bardzo często jest ukrytą chorobą. Pierwszym i zarazem najsilniejszym objawem jest ostry ból zlokalizowany w stawie. Pojawia się ona nagle, niekiedy atakując a nocy oraz w godzinach porannych. Z czasem intensywność odczuwanego bólu jest coraz większa, co daje jasny sygnał do tego, że choroba przybiera na sile. Rozpoznanie dny moczanowej następuje również podczas zmiany wyglądu stawu dotkniętego bólem. Skóra w okolicy tego miejsca staje się zaczerwieniona oraz mocno wrażliwa na dotyk. Naskórek staje się silnie napięty i niekiedy może się łuszczyć. Ponadto staw zaczyna puchnąć, a jego ruchomość ulega znacznemu pogorszeniu. Niektórzy pacjenci skarżą się także na towarzyszące dreszcze, gorączkę oraz wrażenie ogólnego rozbicia.

Początkowo objawy te mogą nie być jednoznaczne, jednak całkowite ich zignorowanie może skutkować nieodwracalnym uszkodzeniem narządu ruchu, powstawaniem kamicy nerkowej i napadów kolki nerkowej wynikającej z zajęcia nerek przez kryształki kwasu moczowego, tworzeniem guzków dnawych w tkankach miękkich. Choroba ta może nawet doprowadzić do niepełnosprawności i przewlekłego bólu uniemożliwiającego prawidłowe funkcjonowanie.

Jak leczyć dnę moczanową?

Definicja dny moczanowej wskazuje, iż jest to choroba przebiegająca z nawrotowym ostrym i przewlekłym zapaleniem stawów obwodowych, które wywołane są przez wytrącone kryształy kwasu moczowego przy nadmiernym stężeniu kwasu moczowego w płynach ustrojowych. Leczenie dny moczanowej polega na podawaniu leków, a dokładniej kolchicyny, którą otrzymuje się z nasion i bulw zimowita jesiennego. Lek ten powoduje stopniowe hamowanie odczynu zapalnego w przebiegu dny. Jednak aby kolchicyna mogła zadziałać, należy ją podawać w ciągu 24 h od początku napadu dny moczanowej. U chorych dotkniętych tym schorzeniem leczenie stosuje się stale w określonych dawkach. Złe leczenie kolchicyną niekiedy może powodować biegunkę oraz inne skutki uboczne. Domowe sposoby na złagodzenie bólu w stawach opierają się na okładaniu miejsca bólu kostkami lodu zawiniętymi w suchą i czystą ściereczkę.

Zioła i olejki eteryczne na dnę moczanową

Skuteczną metoda leczenia dny moczanowej jest podawanie sprawdzonych ziół. Zdecydowaną większość ziół można stosować codziennie bez obaw przed jakimikolwiek skutkami ubocznymi. Wyselekcjonowane zioła można znaleźć w niemal każdej aptece czy też sklepie zielarskim. Decydując się na leczenie dny moczanowej metodami zielarskimi, należy wybierać te zioła, które wykazują się działaniem moczopędnym, przeciwzapalnym, przeciwbólowym oraz pobudzającym przemianę materii. Do najskuteczniejszych ziół należą:

  • liść brzozy – działanie przeciwzapalne, pobudzające przemianę materii, odkwaszające organizm, zapobiegające kamicy nerkowej;
  • pokrzywa – działanie przeciwobrzękowe, odtruwające organizm;
  • arnika górska – działanie przeciwbólowe, pobudzające przemianę materii, moczopędne;
  • skrzyp polny – działanie przeciwzapalne, pobudzające przemianę materii, odtruwające organizm;
  • pączki kwiatowe i liściowe jesionu – działanie poprawiające krążenie krwi, moczopędne, odtruwające organizm;
  • hakorośl rozesłana – działanie przeciwzapalne, poprawiające trawienie białka, przeciwbólowe.

Naturalne leczenie ziołami można urozmaicić, włączając systematyczne nacieranie bolących miejsc olejkami eterycznymi, które zmniejszają ból oraz tkliwość stawów dotkniętych dną moczanową. Olejki te można także stosować w aromaterapii jako dodatek do gorącej kąpieli.  Najlepiej sięgnąć po olejki: lawendowe, rozmarynowe, cynamonowe, eukaliptusowe oraz laurowe.

Ambroży fusion

opis autora

Socialmedia

Warte uwagi

Objawy zakażenia pasożytami

Niepokojące objawy, takie jak spadek odporności, bóle brzucha, nagła utrata wagi, anemiczny, niezdrowy wygląd skóry, włosów i charakterystyczne bruzdy na paznokciach mogą oznaczać, że...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .