Odczuwasz kłopoty trawienne lub powracające infekcje i bóle, a może borykasz się z brakiem koncentracji i apatią? Detoksykacja organizmu, dieta i większa ilość ruchu pomogą wrócić ciału do naturalnej równowagi, a nawet zatrzymają rozwój wielu chorób wynikających z zanieczyszczenia jelit oraz krwi.

Detoksykacja organizmu domowymi sposobami

Oczyszczanie przeprowadzone samodzielnie może być ryzykowne, ale skutkuje nauczeniem się prawdziwie leczniczej dyscypliny. Mimo tego warto znaleźć w okolicy fitoterapeutę, dietetyka lub terapeutę medycyny naturalnej, który pomoże w doborze środków i metod pod konkretny przypadek i objawy.

Sposobów na detoksykację organizmu domowymi sposobami jest naprawdę wiele i dlatego tak istotne jest ustalenie indywidualnych predyspozycji. Należy przyjrzeć się każdemu obszarowi życia oraz ustalić, które jego elementy wymagają szczególnej opieki. Być może jest to pośpiech podczas jedzenia? Albo kompulsywne objadanie się wieczorami? Nieregularny tryb życia, narażenie na stres i emocjonalne reakcje na wszystko, co płynie z pełnego bodźców otoczenia – sprawiają, że zapominamy o chwili spokoju i wytchnienia. W trakcie oczyszczania właśnie to okazuje się kluczowe.

Dlatego jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie dać sobie należytej uwagi podczas detoksykacji organizmu dietą czy preparatami – zgłoś się do klinik oferujących ten proces. Obecnie mamy dostęp nie tylko do regionalnych metod zielarskich (np. pijawki, receptury ziołowe, sokowanie czy tzw. reatreaty w otoczeniu przyrody), ale też do udziału w terapiach  Tradycyjnej Medycyny Chińskiej czy ayurvedy (panchakarma).

Bezpieczna detoksykacja organizmu

Według doświadczeń współczesnych badaczy i praktyków medycyny naturalnej, aby oczyścić się szybko i skutecznie, a przy tym bezpiecznie – należy zadbać o nawodnienie komórkowe. Każdy układ naszego ciała funkcjonuje sprawnie dzięki obecności w nim minerałów oraz witamin. Niezbędne do życia pierwiastki, polepszają przesyłanie informacji i impulsów nerwowych, a te aktywizują układ odpornościowy czy hormonalny do podjęcia działań.

Aby zapewnić sprawną komunikację nie wystarczy po prostu pić wody (a już na pewno nie z plastikowej butelki). Detoksykacja organizmu domowym sposobem powinna uwzględniać dużą ilość soków, cytrusów i wody krzemowej lub z czystego źródła, jeśli masz do niego dostęp.

Nawodnienie na poziomie komórkowym jest możliwe tylko wtedy, gdy pijemy żywą, strukturalną wodę. Obecna jest ona w świeżych owocach i warzywach, a w szczególności w tych najbardziej wodnistych, jak melony, arbuzy, pomarańcze, winogrona, truskawki i wiele innych.

Popularną ostatnio metodą oczyszczania jelit i w dalszych krokach całego układu, jest sokowanie. Oznacza to spożywanie wyłącznie soków przez kilka dni lub kilkaset (w przypadku chęci silnej detoksykacji organizmu). Dieta oparta na naturalnej żywności, w dodatku w formie płynnej, pomaga ciału zyskać więcej energii na proces regeneracji.

Enzymy zawarte w warzywach i owocach trawią się niejako same i nie wymagają od układu trawiennego nadmiernego wysiłku, a nawet go szybko przeczyszczają. Pozbycie się nagromadzonych w jelitach niepotrzebnych produktów przemiany materii, daje więcej energii, wigoru i świeżość umysłu.

Detoksykacja organizmu - produkty i suplementy

Soki w połączeniu z ruchem to dopiero początek przygotowujący ciało do bardziej kompleksowego oczyszczania (w zależności od danej osoby). Dla przykładu, palacze lub ludzie narażeni na zanieczyszczenia środowiskowe powinni zwrócić uwagę na układ oddechowy; zaś cierpiący na ciągłe zimno – układ limfatyczny i krwionośny.

W każdym przypadku w celu przeprowadzenia detoksykacji organizmu z preparatami zielarskimi, przejrzyjmy najpierw swoją półkę z herbatami. To czas aby odrzucić kofeinę, mocną herbatę, smakowe saszetki i kupić odpowiednie surowce zielarskie lub wyciągi z nich.

Ponieważ oczyszczanie to nie tylko pozbycie się toksyn, mas kałowych czy metali ciężkich, ale też pasożytów i grzybów, konieczne są rośliny antypasożytnicze:

  • korzeń łopianu, tymianek, piołun i wrotycz,
  • herbatki z lawendy, mącznicy, liści mniszka, z prawoślazu, przytuli czepnej i jeżówki purpurowej (równolegle wspomagamy układ moczowy i limfatyczny, aby skutecznie usunąć uwolnione bakterie)

Istotne jest też zwiększenie ilości tzw. „pierwiastka życia”, czyli krzemu, który pomaga wydalić grzyby i pasożyty z jelit oraz poprawia koncentrację, pracę umysłu:

  • pijemy wywar z pokrzywy i skrzypu polnego, gotując te zioła na wolnym ogniu (5 min + 15min pod przykryciem naciągać)

 Dla trwałości efektów detoksykacji organizmu, poleca się przystąpić do masaży, peelingów, a także zapisać się na zajęcia jogi czy piletes. Delikatna forma ruchu pozostawi ciało w stanie aktywności, ale też spokoju i zrównoważenia. W szczególnych przypadkach rozdrażnienia, przyda się natomiast spożycie sproszkowanej ashwagandhy czy prosta herbatka z chmielu i melisy.

Jeśli zastanawiasz się nad dostępnymi na rynku środkami pamiętaj, że podczas detoksykacji organizmu, preparaty i dieta suplementami bywają niewystarczające. Lepiej zminimalizować spożywanie czegokolwiek i wzmacniać oczyszczanie wyciągami ziołowymi oraz ruchem. Dla zachowania zdrowia psychofizycznego należy też bardzo ostrożnie i stopniowo wychodzić z procesu, aby ponownie nie przeciążyć układu pokarmowego i zatrzymać wyuczoną, codzienną dyscyplinę zdrowia.

Ambroży fusion

opis autora

Socialmedia

Warte uwagi

Zioła na trawienie

  Medycyna naturalna zakładająca wykorzystanie ziół leczniczych jest w stanie zaradzić niemal każdej dolegliwości, tym bardziej tak popularnej niestrawności. Jakie zioła na...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .