Prozdrowotne działanie czystka znane jest od wieków. To niewielki krzew, rosnący dziko na terenach południowej Europy. Dzięki naukowcom z Turcji i ich wieloletnim badaniom udowodniono, że picie herbaty lub naparów z czystka, blokuje aktywność enzymów a-glukozydazy i a-amylazy. Enzymy te odpowiadają za trawienie glukozy, która podnosi się lub wzrasta u osób cierpiących na cukrzycę. Czystek pomaga cukrzykom dzięki wysokiej zawartości polifenoli — organicznych związków chemicznych, wykazujących intensywne działanie antyoksydacyjne, które występują w liściach tej rośliny.

Gdzie rośnie czystek?

W Polsce czystek znajdziemy jedynie w uprawie, gdyż nie występuje on w naturalnym środowisku. Roślinę można spotkać głównie w basenie Morza Śródziemnego, najczęściej na Półwyspie Pirenejskim. Siedliskami występowania czystka są skaliste i trudno dostępne zbocza i zarośla lasów. Czystek to roślina, do której należy kilkanaście gatunków. Wyróżnić można czystek ladanowy, kreteński, szary, szałwiolistny oraz purpurowy. Odmiany różnią się od siebie występowaniem, wielkością oraz kolorem kwiatów.

Jak czystek działa na cukrzycę?

Badania wykazały, że polifenole występujące w liściach czystka wpływają na tworzenie się insuliny oraz wytwarzanie glukozy w wątrobie, co wpływa na obniżenie się stężenia cukru we krwi. Regularne picie herbaty z czystka może być uzupełnieniem terapii leczenia cukrzycy, lecz roślina nie doprowadzi nigdy do całkowitego pozbycia się choroby. Pomaga zniwelować jej nieprzyjemne objawy oraz skutecznie przyczynia się do poprawy samopoczucia osoby cierpiącej na cukrzycę.

Czystek neutralizuje również wolne rodniki i powinien być pity przez osoby chorujące na nowotwory. Wzmacnia organizm i zmniejsza poziom złego cholesterolu, a także zwalcza drobnoustroje i grzyby. Zalecany jest osobom cierpiącym na alergie, nawracające przeziębienia i grypy. Herbata z czystka to naturalny sposób na wspomaganie przy leczeniu zatok i uporczywego kataru. To dobre rozwiązanie na oczyszczenie organizmu z nagromadzonych się toksyn i szkodliwych substancji, np. w trakcie palenia papierosów.

Jak parzyć czystek?

By działanie zdrowotne czystka było w pełni wartościowe, należy go umiejętnie zaparzyć. Susz rośliny znajdziemy w sklepach zielarskich lub aptekach. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to czy ziele czystka, jest dobrej jakości i nie zawiera dużą zawartość zmielonych łodyg.

Przygotowanie naparu z czystka jest bardzo proste. Jedną łyżeczkę suszonej rośliny wystarczy zalać wrzątkiem i odstawić na około kwadrans pod przykryciem. Herbata z czystka jest bezpieczna dla osób w każdym wieku, również dzieci. Dla poprawienia lekko gorzkiego smaku można dodać do niej odrobinę świeżo wyciśniętego soku z cytryny lub naturalnego miodu. Dobrze smakuje z kostkami lodu oraz świeżymi listkami mięty. Picie herbaty z czystka skutecznie hamuje infekcje atakujące organizm w okresie jesienno-zimowym i naturalnie wzmacnia odporność.

Kolejną kwestią, jaką rozważa wiele osób, podczas picia herbat z tej rośliny, jest dawkowanie czystka. Czy można go pić w nieograniczonej ilości? Spożywanie czystka, nie wpływa negatywnie na stan organizmu, jednak najlepiej pić go nie więcej niż dwa lub trzy razy dziennie. Kuracja czystkiem powinna być przede wszystkim regularna i systematyczna, dopiero wtedy zauważymy pozytywne efekty wynikające z jego stosowania.

Przy wyborze czystka do picia, zalecane jest wybranie rośliny pochodzącej z naturalnych, ekologicznych upraw. Czystek bio, jest poddawany ścisłym kontrolą, mamy więc pewność, że zawiera wyselekcjonowane liście, najwyższej jakości.

Czystek w tabletkach — czy działa?

Jeśli nie lubimy smaku czystka, możemy zastosować kurację w tabletkach. Wygodna forma spożywania w postaci suplementów diety ma takie same właściwości, co napar z liści. Zalecana dawka dziennego spożycia to zazwyczaj jedna lub dwie tabletki, przyjmowane tuż przed posiłkiem. Wybierając czystek w tabletkach, warto zwrócić uwagę na zawartość ekstraktu i ilość substancji aktywnych.

Pamiętaj, że odpowiednia dieta to klucz do dobrego samopoczucia w przypadku osób chorujących na cukrzycę. Sprawdź dostępne diety pudełkowe dla cukrzyków na stronie Cateromarket.pl.

Ambroży fusion

opis autora

Socialmedia

Warte uwagi

Jakie są przyczyny przewlekłego bólu głowy?

Przewlekły ból i zawroty głowy to częsty problem, na który skarżą się osoby w każdym wieku, począwszy od dzieci, aż po ludzi starszych. Powodów występowania napięciowego bólu...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .