Suplementy diety bardzo często postrzegane są przez ludzi, jako cudowny środek, który jest lekarstwem na wszystko. Niestety, te małe pastylki tak nie działają. Rzeczywiście różnego rodzaju suplementy diety mogą wspomóc pewne kwestie zdrowotne, poprawić nasze samopoczucie, jednak należy do tematu suplementów podejść w sposób rozważny. Jakiekolwiek środki dostępne w sklepie bądź aptece bez recepty nie sprawią, że nagle schudniemy bez wdrożenia diety. Nie wyleczą też nas w 100% z innych schorzeń.

Suplement diety – co to?

Suplement diety to wyłącznie środek, który umożliwia uzupełnienie składników odżywczych trafiających do organizmu za pomocą spożywanych posiłków. Pełni także inną funkcję – wspomaga takie procesy jak np. trawienie. Jednak warto w tym miejscu zaznaczyć, że suplement nie zmniejsza objawów, ani nie leczy żadnych chorób. W skład suplementów wchodzą witaminy i minerały w ściśle określonych proporcjach. Zawartość produktu jest także bogata w błonnik, kwasy tłuszczowe, zioła czy ekstrakty roślinne.

Stosowanie suplementów diety

Jak stosować suplementy diety? Podstawową zasadą jest zdrowy rozsądek i zażywanie tabletek zgodnie z informacją na ulotce. Suplementów diety nie należy utożsamiać z lekiem o cudownym działaniu. Lek i suplement diety to nie to samo. Na wstępie warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w ogóle suplementy są niezbędne w ramach codziennej kuracji. Jeżeli pojawiają się wątpliwości w kwestii zdrowia, warto skonsultować się z lekarzem i poprosić o poradę.

Decydując się na zakup suplementów diety, warto wybierać środki znanych na rynku producentów. Co więcej, dobrze jest zakupić te produkty w aptece, w razie wątpliwości farmaceuta zawsze jest do dyspozycji. Aktualnie oferta suplementów jest spora i dla własnego bezpieczeństwa nie warto kupować produktów w sklepach internetowych nieznanych marek. To trochę tak, jak kupno kota w worku, a co więcej ten „kot” w tym wypadku może nam jeszcze zaszkodzić.

Przed zakupem należy zwrócić uwagę na skład. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób cierpiących na różnego rodzaju alergie oraz choroby przewlekłe. Znani producenci stosują się do powszechnie obowiązujących norm w kontekście zawartości składników. Jest to wątpliwe w przypadku tych nieznanych.

Suplementy diety – czy szkodzą zdrowiu?

Z opinii ekspertów wynika, że suplementy mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Nadużywanie suplementów często prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, np. nieprawidłowe funkcjonowanie nerek czy wątroby. Należy ponownie podkreślić, że suplementy diety to nie leki, które wspomagają proces leczenia w przypadku różnych chorób. Dobór odpowiednich leków do konkretnej przypadłości pozostaje w rękach lekarza, a samodzielna diagnostyka nic nie wnosi, wręcz przeciwnie zazwyczaj szkodzi. Zażywanie odpowiednich suplementów to bardzo dobre dopełnienie diety w witaminy i minerały, jednak warto pamiętać, że nie są zalecane dla każdego.

Aktualnie rynek suplementów diety jest nasycony przez wiele firm. Co gorsza, suplementy do obiegu może wprowadzić każdy, a to największe zagrożenie. Producenci powszechnie znanych marek dostarczają produkty zgodne ze wszystkimi niezbędnymi wytycznymi. Gorzej z tymi mniej znanymi producentami. W ich wypadku prezentowany skład to często zbitek substancji, które mogą zaszkodzić. Co więcej, podane na etykiecie informacje mogą być nieprawdziwe. Niestety sporo osób jest łatwowiernych i ślepo zapatrzonych w idealną wizję szczupłej figury czy wyleczenia uporczywego schorzenia, więc myśl o ewentualnych konsekwencjach schodzi na drugi plan.

Suplementy diety mogą zarówno pomóc, jak i zaszkodzić. Warto pamiętać, że suplementy to nie leki, które nas wyleczą. Osoby, które uległy wpływom reklam czy informacjom z nierzetelnych źródeł – czym prędzej muszą uświadomić sobie, jakie jest przeznaczenie tego produktu. Suplementy to świetne uzupełnienie diety, co nie zmienia faktu, że trzeba je przyjmować zgodnie z zaleceniem na ulotce i nie są dla każdego. Pamiętajmy, że zdrowie jest najważniejsze i warto do tematu suplementów podejść z głową.

Ambroży fusion

opis autora

Socialmedia

Warte uwagi

Jak wykryć pasożyty?

Jak wykryć pasożyty? Pasożyty w organizmie to sytuacja nie tylko bardzo nieprzyjemna, ale przede wszystkim zagrażająca naszemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Abstrahując nawet od tego...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .