Co to jest zespół Aspergera?

Udostępnij:

Choroba dzieci i dorosłych – zespół Aspergera

Zespół Aspergera jest schorzeniem diagnozowanym częściej niż autyzm dziecięcy, ale z uwagi na to, że nasilenie jego objawów nie jest widoczne aż do rozpoczęcia nauki w szkole, rzadko jest rozpoznawany na tak wczesnym etapie. Rozpoczęcie przez dziecko nowego etapu, jak przedszkole, szkoła czy nowa grupa na podwórku, powinno dać okazję rodzicom, by dostrzec pewne niepokojące czynniki, mogące oznaczać właśnie tę chorobę. Co to jest zespół Aspergera i na co należy zwrócić uwagę, by go wykluczyć?

Zespół Aspergera i autyzm – podobieństwa i różnice

Zespół Aspergera to dzisiaj choroba niewyleczalna. Jest to zaburzenie o łagodnym charakterze, ze spektrum autyzmu. Często nazywane jest łagodną odmianą autyzmu. Po raz pierwszy opisał je austriacki lekarz Hans Asperger w 1944 roku.
Odpowiedź na pytania, co to jest zespół Aspergera i co to jest autyzm, nie są proste, gdyż zbliżone objawy powodują niekiedy problemy przy postawieniu prawidłowej diagnozy. Zarówno zespół Aspergera u dzieci i dorosłych, jak i autyzm charakteryzują się takimi przymiotami, jak występujące i bardzo nasilone problemy społeczne i wycofanie. Podstawową zaś różnicą, jaką można zaobserwować, jest fakt, że zespół Aspergera, w przeciwieństwie do autyzmu dziecięcego, u dzieci (oraz dorosłych) nie powoduje zaburzeń w rozwoju umysłowym.
 
U osób z autyzmem, z uwagi na powstałe w jego wyniku zaburzenia umysłowe, wymagana jest pomoc w codziennym funkcjonowaniu. Zazwyczaj problem ten nie występuje w przypadku zespołu Aspergera u dorosłych i dzieci. Osoby dotknięte tym schorzeniem dobrze radzą sobie z toaletą i codziennymi obowiązkami, jednak ich sposób wykonywania pewnych czynności może być nieco specyficzny. Z tego też powodu osoby z zespołem Aspergera uważane są często za ekscentryków, zamkniętych w swoim świecie, skupiających się jedynie na własnych pasjach i hobby.

Co to jest zespół Aspergera – objawy i leczenie

Proces rozwoju psychoruchowego u każdego dziecka przebiega indywidualnie i nie zawsze pewne zachowania mogą okazać się objawem choroby. Niemniej jednak warto obserwować dziecko, zarówno w codziennych, jak i nowych dla niego sytuacjach. Pozwoli to rodzicom wyłapać i zwrócić uwagę na kilka niepokojących objawów, szczególnie jeśli pojawiają się często.
Rodzice powinni zareagować w sytuacji, gdy dziecko:
  •  czuje się niezręcznie w sytuacjach społecznych i unika kontaktu wzrokowego,
  • ma problemy z odpowiednią reakcją, gdy z kimś rozmawia, nie skupia się na rozmówcy, a jeżeli już podejmuje rozmowę, toczy się ona na jeden temat, dziecko skupia się tylko na jednym i ignoruje pytania niezwiązane z podstawowym dla niego tematem,
  • ma problem z dostosowaniem się do obowiązujących reguł, ignoruje je, choć, zapytane, wie, że popełniło błąd,
  • wykazuje większą wrażliwość na bodźce zmysłowe,
  • wykazuje podczas codziennych czynności różne, specyficzne maniery,
  • lubi schematyczność, źle czuje się podczas niezorganizowanej, spontanicznej zabawy, z tego też powodu może unikać zabawy z innymi dziećmi,
  • ma problem z prawidłowym odczytaniem mowy niewerbalnej (mimiki, gestów),
  • może nie wykazywać emocji adekwatnych do sytuacji (np. uśmiechać się, gdy jest zadowolone),
  • stresują go zmiany i nowości, nawet w tak prozaicznym przypadku, jak zmiana jadłospisu.
Powyższe objawy, jeśli występują częściej niż przypadkowe zachowania, wynikające choćby ze stresującej dla dziecka nowej sytuacji czy nieśmiałości, nie powinny być bagatelizowane przez rodziców bądź opiekunów. Powinni oni wybrać się do pediatry, a następnie do psychologa, psychiatry czy neurologa. Odpowiednio dobrany zespół specjalistów to podstawa, by postawić prawidłową diagnozę i zadecydować o najlepszej możliwej formie terapii, dostosowanej do stopnia zaburzenia.
Terapia podczas zespołu Aspergera zazwyczaj opiera się na behawiorystyce oraz treningu umiejętności społecznych. Ważna jest również terapia mowy. W zajęciach z dzieckiem zazwyczaj uczestniczą także rodzice.

Ambroży fusion

opis autora

Socialmedia

Warte uwagi

Zioła na reumatyzm

Sztywne i obolałe stawy to bolączka osób w każdym wieku. Doskonałym panaceum na wszelkie dolegliwości reumatyczne są naturalne rośliny lecznicze. Jakie zioła na reumatyzm warto...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .