Co brać na ataki kaszlu?

Udostępnij:

Uporczywe ataki kaszlu w nocy, szczególnie ataki suchego kaszlu, męczącego, niepozwalającego spać, to zmora uniemożliwia nieraz zażyć nam nocnego odpoczynku przez kilka nocy z rzędu. Szczególnie ciężkie są ataki kaszlu w nocy u dziecka, zarówno dla niego, jak i dla rodziców. Co brać na nagłe ataki kaszlu, by im zapobiec i zapewnić sobie zdrowy, spokojny sen?

Nagłe ataki kaszlu - przyczyny

Uporczywe kasłanie może mieć różne przyczyny. Jedną z najczęściej powodujących nagłe ataki kaszlu jest czynnik zewnętrzny, który je wywołuje. Ataki duszącego kaszlu występują, gdy coś podrażni nasze gardło, wywołując efekt próby wyeliminowania drażniącego elementu, czyli kasłanie. Czynnikami, które powodują owo podrażnienie, są pyłki lub inne drobne elementy jak roztocza, kurz, gryzący dym na przykład z ogniska, także tak popularny ostatnio w naszym kraju smog.

Innym powodem występowania nagłych ataków kaszlu jest reakcja alergiczna. Ataki suchego kaszlu, który następuje nagle, nieraz są spowodowane występowaniem w naszym otoczeniu czynnika alergicznego, który może być niewidoczny dla nas gołym okiem (jak właśnie kurz czy roztocza), a nawet możemy nie być świadomi, że jesteśmy na dany czynnik uczuleni. Jeśli ataki suchego kaszlu występują w sposób przewlekły, szczególnie kiedy ataki kaszlu występują rano i wieczorem, powinniśmy udać się do specjalisty, który pomoże w ustaleniu, czy jest to reakcja alergiczna, czy coś innego rodzaju, oraz ustali dla nas odpowiednią drogę leczenia.

Ataki suchego kaszlu na tle nerwowym

Równie często, jak z powodu alergii, ataki suchego kaszlu występują jako swoista reakcja nerwowa. Co więcej, mogą przerodzić się w nerwowy tik, który będzie uaktywniał się, gdy w naszym otoczeniu będzie się znajdował czynnik wywołujący ów tik. Ataki suchego kaszlu mogą być spowodowane takimi odczuciami, jak strach i lęk przed czymś, czasem mogą być też reakcją na stan euforii lub histerii. Ataki suchego kaszlu w sytuacjach ekstremalnych mogą też przejść w inne, bardziej poważne choroby, bądź też je wywoływać. Uporczywe kasłanie prowadzi do zmian w strukturze krtani, jest również możliwość, że będzie wywoływać chęć torsji, a w następnej kolejności bulimii i anoreksji. Są to, oczywiście, skrajne przypadki, niemniej jednak mogą się zdarzyć i warto zwrócić na to uwagę.

Ataki suchego kaszlu

Ataki kaszlu w nocy u dorosłych mogą być też często spowodowane suchym powietrzem w pomieszczeniu, gdzie dane osoby śpią. Suche powietrze bardzo drażni i wysusza ściany krtani, co powoduje wrażenie ściągnięcia i podrażnienia, a w efekcie napady suchego kaszlu, niepozwalającego spać. Na obecność suchego powietrza w sypialni, szczególnie w okresie grzewczym, można bardzo łatwo zaradzić. Na dodatek nie trzeba wydawać setek złotych na profesjonalne nawilżacze powietrza, choć taki zakup z pewnością bardzo poprawi jakość naszego snu. Ale jeśli mamy zamiar pozbyć się ataków suchego kaszlu w nocy i jednocześnie nieco zaoszczędzić sobie czasu, pieniędzy i fatygi, wystarczy prosty trik w postaci namoczonego w wodzie ręcznika lub garnka napełnionego wodą i ustawionego na, lub obok urządzenia grzewczego. Urządzenie, podgrzewając lekko wodę, spowoduje jej parowanie, a tym samym zniknięcie wywołującego ataki suchego kaszlu powietrza, pozostawiając je świeżym i podnoszącym jakość naszego snu. Do wody, by jeszcze bardziej wzmocnić cały proces, można dodać kilka kropel olejku z sosny lub mentolowego. Jeśli ataki suchego kaszlu są spowodowane początkową fazą choroby wirusowej, lecznicze opary idealnie wspomogą proces zdrowienia.

Sposób na ataki kaszlu

Inne sposoby na ataki kaszlu również nie muszą opierać się o standardową farmakologię. Bardzo często ataki duszącego kaszlu można zniwelować, pijąc przed snem napary ziołowe, jak szałwia, rumianek czy mięta, które nawilżą nieco błonę śluzową gardła oraz sprawią, że ataki kaszlu w nocy u dorosłych i u dzieci nie będą przerywać im snu.
Innym domowym sposobem, który można z powodzeniem stosować na ataki suchego kaszlu, jest sprawdzony sposób naszych mam i babć, czyli syrop z cebuli. Jest szczególnie przydatny, kiedy kaszel występuje jako początek choroby i ataki kaszlu rano i wieczorem są wywoływane przez wirus, a nie przez inne czynniki. Syrop z cebuli działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, a dzięki temu, że zawiesina zawiera także (w większości przepisów na ten specyfik) miód, działa także ochronnie na błonę śluzową gardła, co w efekcie niweluje ataki suchego kaszlu.

Miód na ataki suchego kaszlu

Jeśli już jesteśmy przy miodzie, to mała łyżeczka tego produktu zjedzona, a właściwie powoli rozpuszczona jak cukierek na języku przed snem, również świetnie się sprawdzi jako sposób na ataki suchego kaszlu, męczące dzieci i dorosłych w nocy. Warto jednak przed zastosowaniem takiego rozwiązania upewnić się, czy nie jesteśmy uczuleni na miód, gdyż reakcja alergiczna w nocy może nas obudzić o wiele skuteczniej, niż sam atak suchego kaszlu.
Domowe sposoby na ataki kaszlu można przyjmować przez kilka dni – jeśli po tym czasie stan powodujący napady męczącego, duszącego kaszlu nie ustępuje, należy udać się do lekarza.

Ambroży fusion

opis autora

Socialmedia

Warte uwagi

Jak wyleczyć tiki nerwowe ? Różnice w leczeniu...

Tiki nerwowe dotyczą osób w każdym wieku i mogą sprawić wiele przykrych, wręcz niezręcznych sytuacji zarówno osobom chorym, jak i tym z ich otoczenia. Choć na pytanie, czy tiki nerwowe...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .