8 produktów, które wzmocnią Twój układ krążenia

Udostępnij:

Nasze serce aspiruje do miana najważniejszego organu, my zaś ciągle jeszcze nie poświęcamy mu tak wiele uwagi, jak powinniśmy. Układ krążenia jest tym, który zasługuje na szczególną troskę. Im lepszy jest przepływ krwi, tym lepiej odżywione są też tkanki. Przyspiesza to gojenie się ran, poprawia pracę układu nerwowego, wpływa korzystnie na mięśnie i stawy, a przede wszystkim ułatwia przepływ krwi przez żyły i tętnice. Gdy proces ten odbywa się bez wysiłku, także samo serce pracuje lepiej. Już choćby dlatego warto zastanowić się, po jakie produkty sięgać, aby wzmocnić układ krążenia.

 

Kurkuma

Kurkuma cieszy się dużą popularnością przede wszystkim dlatego, że dominująca w jej składzie kurkumina ma działanie przeciwzapalne, jest znakomitym przeciwutleniaczem, a do tego zapobiega zatykaniu tętnic. Jej wchłanianie jest lepsze, jeśli pośredniczy w nim piperyna zawarta choćby w pieprzu, warto więc pamiętać o łączeniu ze sobą obu przypraw.

 

Sok z buraków

Wielkimi orędownikami soku z buraków są przede wszystkim sportowcy doceniający zawarte w nim azotany. Nasz organizm przekształca je najpierw w azotyny, a następnie w tlenek azotu, ten zaś poprawia czynności mechaniczne serca i metabolizm mięśniowy. Przyczynia się również do rozluźnienia naczyń krwionośnych, a tym samym do lepszego przepływu krwi do tkanki mięśniowej.

 

Gorzka czekolada

Gorzka czekolada jest nie tylko smaczna, ale i zaskakująco zdrowa. Podobnie, jak sok z buraków, pomaga organizmowi w wytwarzaniu tlenku azotu chroniącego tak serce, jak i żyły. Kakao jest wysoko cenione także dlatego, że w jego składzie znajduje się wiele przeciwutleniaczy.

 

Jarmuż

Przez lata o jarmużu pamiętali jedynie jego najwięksi entuzjaści, dziś jednak ta wyjątkowa roślina ponownie gości na polskich stołach. Skutecznie uzupełnia czerwone krwinki i przyczynia się do tego, że krew z powodzeniem transportuje po organizmie większe ilości tlenu.

 

Imbir

Imbir już od wielu lat jest polecany osobom bez powodzenia walczącym z nadciśnieniem. Jego atutem jest również to, że przyspiesza proces przyswajania przez organizm składników odżywczych i tlenu. Krew może więc szybciej krążyć po organizmie.

 

Czosnek

Choć kojarzymy go przede wszystkim ze środkiem zapobiegającym przeziębieniu i grypie, czosnek może także wpływać korzystnie na zdrowie serca i układ krążenia. W jego składzie znajdują się związki siarki, w nich zaś – allicyna. To właśnie ona zwiększa tempo, w jakim krew przepływa w tkankach, a także obniża jej  ciśnienie rozluźniając naczynia krwionośne.

 

Granat

Granat jest soczysty i słodki, a jednym z jego najważniejszych składników są przeciwutleniacze polifenolowe oraz azotany. Te ostatnie zasługują w naszym przypadku na szczególną uwagę, rozszerzają bowiem naczynia krwionośne.

 

Brukselka

Nie każdy przepada za brukselką, być może jednak warto zastanowić się nad tym, czy nie wypowiedzieć wojny uprzedzeniom z nią związanym. Jest bogata w witaminę C, wspiera więc choćby naczynia włosowate przenoszące krew z tętnic do komórek. Udowodniono także, że jest cennym źródłem wapnia znanego z tego, że pozwala na prawidłowe pompowanie krwi do tkanek oraz narządów.

Ambroży fusion

opis autora

Socialmedia

Warte uwagi

Jakie zioła warto pić?

  Niezwykłe właściwości lecznicze ziół wykorzystywane są medycynie naturalnej od wieków. Ziołolecznictwo, inaczej zwane fitoterapią, ostatnio znów zyskuje na popularności...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .