W naszym największym narządzie zachodzą codziennie setki reakcji biochemicznych. Zrozumienie ich istotnego wpływu na homeostazę psychofizyczną, pozwoli nam odpowiedzieć na to, jakie zioła na wątrobę będą najlepsze - i w jakim przypadku je stosować.

Jakie zadania musi spełnić wątroba każdego dnia?

Odpowiedzialna za przechowywanie krwi, nasze centrum metaboliczne i zarazem największy organ wewnętrzny w ludzkim ciele! Kiedy nie domaga powoduje napięcie mięśniowe w jamie brzusznej. Pełni wiele funkcji w organizmie człowieka. Dbanie o harmonijną pracę (np. ziołami na wątrobę) jest konieczne dla utrzymania zdrowia i właściwego trawienia.

 • produkuje żółć (emulgacja tłuszczów)
 • magazynuje glikogen, by utrzymać stały poziom glukozy we krwi
 • wytwarza mocznik z nadmiarem aminokwasów
 • dezynfekuje toksyny, wychwytuje i unieczynnia substancje szkodliwe
 • magazynuje minerały i witaminy
 • syntezuje aminokwasy endogenne oraz białka
 • to generator ciepła
 • wychwytuje z krwi produkty trawienia i kontroluje ich metabolizm oraz dystrybucję

Przyczyny niedomagań wątroby

Najczęstszym objawem, który doprowadza do rozstrojenia pracy tego narządu, jest tzw. nadmiar gorąca, czy swoiste “przegrzanie”. Dochodzi do niego w efekcie nadużywania toksycznych produktów, leków, napojów - w tym alkoholu oraz nadmiar tłustych, ciężkostrawnych potraw. Mają one działanie podrażniające, zwiększają też emocje takie jak złość czy agresja. Przy tak przeciążonym układzie trawiennym, jesteśmy także ospali, apatyczni, nawet oczy tracą blask. Może dojść także do zawrotów głowy, nadciśnienia czy zapalenia spojówek.

Zaburzona praca układu pokarmowego uniemożliwia ciału skuteczne pobieranie składników odżywczych z pożywienia. Więc nawet jeśli zaczynamy jeść prawidłowo, spożywać suplementy ziołowe na wątrobę, nie zawsze wszystkie witaminy i minerały są wchłaniane. I tak, ciepły narząd rozgrzewa się jeszcze bardziej, ma do wykonania przecież tyle pracy. Produkuje, reguluje, neutralizuje, magazynuje, ogrzewa!

Wątroba, jest jak kobieta

Docenia czerwone napoje, takie jak sok z buraka, czereśni, wiśni, winogron. Nie pogardzi również raz na jakiś czas dobrym, czerwonym i wytrawnym winem. W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej mówi się, że to pozwala poruszyć zastój w organizmie, który wynika często ze stagnacji krwi lub jej niedoboru przez zakłóconą pracę największego z narządów. Objawy te znają kobiety z zaburzeniami menstruacyjnymi i ginekologicznymi. Z występującym z bólem, skurczami oraz PMS, ale też zupełnym brakiem miesiączki.

Odtruwanie naszego centrum metabolicznego, to proces, który dobrze jest przeprowadzić raz na jakiś czas. Jednak codzienna profilaktyka, szczególnie po odbytej detoksykacji, pozwoli dłużej utrzymać zdrowie. Wszystkie zioła, jakie wspierają wątrobę dobrze jest parzyć na wodzie krzemowej, aby wzmocnić ich działanie i odpowiednio nawodnić organizm na poziomie komórkowym. Można je także łączyć wedle uznania z innymi, wzmacniając ich działanie.

zioła na wątrobę

5 ziół na wątrobę:

 1. Ostropest
 2. Wrotycz
 3. Mięta
 4. Melisa
 5. Mniszek lekarski

Pomocne w oczyszczaniu zioła na wątrobę to ostropest oraz wrotycz. Pierwszy z nich to nasiona, które można zmielić w młynku i stosować np. do koktajli lub owsianki, a nawet zup. Zawiera działającą osłonowo sylimarynę. Drugie ziele pijemy, jako napar ziołowy. Jest gorzkie, a to pomaga pozbyć się pasożytów, usprawnia trawienie oraz wydzielanie soków żółciowych.

Kolejne dwie rośliny mają zaś wpływ na uspokojenie i ochłodzenie przepracowanego narządu. Są to mięta i melisa. Można je pić zamiennie lub w połączeniu. Złagodzą napięcia powodując rozluźnienie mięśniowo-nerwowe, a także orzeźwią układ trawienny. Ich ochładzające działanie warto wspierać ćwiczeniami na świeżym powietrzu lub zimną kąpielą. To powoduje lepsze krążenie limfy, a więc i wspiera detoksykację.

Piątym zielem na wątrobę jest mniszek lekarski. Można jego korzeniem zastąpić drażniącą układ pokarmowy kawę. W fitoterapii stosowany jest zarówno jego liść, jak i korzeń. Goryczkowy smak wczesnowiosennych listków, odżywi organizm i oczyści krew. Warto przygotować z niego sałatkę, używając zamiast klasycznej roszponki, rukoli czy zwykłej sałaty.

Wybór odpowiedniej rośliny lub metody na detoksykację najlepiej przeprowadzić w towarzystwie terapeuty medycyny naturalnej, albo fitoterapeuty. Natomiast dla utrzymania harmonijnej i stabilnej pracy największego narządu naszego organizmu, zaleca się zadbać o obecność w diecie soków i kwaśnych produktów, a także o spokój wewnętrzny i głęboki relaks w trakcie snu. Czas, w którym organ się regeneruje trwa od 22:00 do 2:00. Codzienne picie herbaty warto urozmaicić ziołami na wątrobę, najlepiej spożywając je na czczo o poranku lub późnym wieczorem.

Ambroży fusion

opis autora

Socialmedia

Warte uwagi

Jak rozpoznać zakażenie pasożytami?

W wyniku współczesnego trybu życia organizm ludzki stał się podatny na różne rodzaje infekcji. Zakażenia pasożytami i grzybami naszych organów wewnętrznych lub krwi to bardzo...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .